Herní PC AMD Game! – stejně snadné, jako koupit konzoli

Co se pod novým programem, za kterým stojí AMD, skrývá? Jaké podmínky musí splnit správná herní sestava v režii AMD? A co přinese nová herní platforma zákazníkům?

V únoru letošního roku založily přední společnosti, které zasahují do dění v oblasti herního průmyslu na PC platformě, PC Gaming Alliance (PCGA). Cílem této neziskové organizace je sdružení hardwarových a softwarových tvůrců, herních vývojářů a vydavatelství a ostatních společností, které se mohou podílet na rozvoji a popularizaci PC coby herní platformy.

K členství v tomto sdružení se hlásí společnosti jako Acer/Gateway, vydavatelství Activision, AMD, Dell/Alienware, Epic Games, Intel, Microsoft, Nvidia a Razer USA. Společně chtějí pracovat na propagaci hraní na PC, průzkumu a zprávách z herního trhu, protipirátských opatřeních a sdílení návodů a doporučení, která přispějí k urychlení rozvoje hraní na PC. PCGA věří, že všechy společnosti pohromadě budou mít více prostředků k prosazení vlastních vizí a cílů.

Jen pár měsíců poté přišlo AMD s iniciativou, která do této koncepce dobře zapadá. Včera, 19. května, ohlásilo vznik programu AMD GAME!

Klepněte pro větší obrázek 

AMD v tiskové zprávě uvádí, že celý program je navržen tak, aby pomohl zákazníkům vybrat PC perfektně připravená na high-definition hraní. Platformy AMD GAME! mají nabídnout vyvážený výkon v HD rozlišení zajištěný vícejádrovými procesory a výkonnými grafickými kartami, nebo přesněji procesory Phenom a Athlon a plánovanými Turion Ultra, grafickými kartami ze série Radeon 3000 a čipovými sadami řady AMD 700.

Klepněte pro větší obrázek

Jedním z cílů je zjednodušit výběr herního počítače desítkám milionů běžných zákazníků, kteří se v hardwaru neorientují, ale přesto by rádi využívali PC i na hraní.

Produkty a systémy splňující podmínky programu AMD GAME!, se dělí do dvou základních kategorií – AMD GAME! a výkonnější AMD GAME! Ultra. V přesných specifikacích bude teď nejspíš trochu nepořádek, údaje zveřejněné na webu game.amd.com se totiž v některých detailech liší od snímků z prezentace.

Loga ve sdílnější podobě pak o tom, co se uvnitř počítače ukrývá, prozradí více. Mimochodem, můžete si všimnout čerstvě inovovaného loga grafických karet:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Měření výkonu v populárních hrách

Jak kategorie vznikly a co vlastně znamenají? AMD vybralo na základě prodejů a popularity několik herních titulů napříč čtyřmi žánry – FPS, MMO/RPG, RTS/4X a rodinnými. Měřilo se v Quake Wars, HL2 Episode 2, World of Warcraft, Lineage II, Sins of Solar Empire, C&C Tiberian Wars, Sims 2 Deluxe a Zoo Tycoon 2. U každé hry se půl hodiny zaznamenával průběh počtu snímků za vteřinu, který byl následně zprůměrován. Měření se třikrát opakovalo a výsledy byly opět zprůměrovány. Hranice třiceti snímků za vteřinu není striktní, mluví se o jisté toleranci k mírně nižším hodnotám. Seznam titulů má být přibližně dvakrát do roka aktualizovaný a má být zárukou toho, že většina lidí pořizujících herní počítač bude s jeho výkonem spokojena ve většině titulů v základním nastavení.

Klepněte pro větší obrázek

Vybrané tituly bohužel patří k těm méně náročným (nemluvě o úrovni detailů nastavených na defaultní hodnoty), a tak ani nálepka AMD GAME! Ultra není zárukou, že si novější herní tituly vychutnáte naplno – zejména v případě sestav certifikovaných jako AMD GAME! Ultra by to mohlo být pro nejednoho zákazníka nepříjemným překvapením. Až prezentace AMD vysvětluje, že AMD GAME Ultra! spadá pořád ještě do střední třídy a nad ní je ještě něco, co má nálepku CrossFireX a je určeno pro nadšence.

Klepněte pro větší obrázek

Aby se produkt vešel do kategorie AMD GAME!, musela sestava zvládnout ve vybraných hrách při základním nastavení a rozlišení 1 280 × 1 024 bodů zobrazit minimálně 30 snímků za vteřinu, kategorie AMD GAME Ultra pak má být zárukou, že produkt zvládá přinejmenším 30 snímků za vteřinu v rozlišení 1 600 × 1 200 bodů.

Minimální požadavky

Pro certifikaci AMD GAME! má sestava obsahovat minimálně Athlon X2 5600+, Radeon HD 3650 a čipset AMD 770. Snímek z prezentace AMD oproti webu navíc připouští ještě čipové sady z řady nForce 500, ne tak seznam certifikovaných základních desek.

Klepněte pro větší obrázek

Minimální požadavky pro získání nálepky AMD GAME! Ultra jsou procesor AMD Phenom X4 9500, Radeon HD 3850 a čipset AMD 770. Prezentace uvádí jako minimum Radeon HD 3870.

Certifikace i pro periferie

Logo AMD GAME! Ready se má objevit i na produktech, které neovlivňují výkon sestavy. Ty musí splnit řadu dalších podmínek – v případě herních klávesnic je to třeba možnost současného stisku pěti kláves. Seznam doporučených komponent a periferií je v současnosti rozčleněný na základní desky, grafické karty, napájecí zdroje, paměti, skříně, chladiče grafických karet, klávesnice, myši, herní zařízení a herní síťové karty.

Doporučené komponenty a vzorové sestavy

Materiály AMD související s novým programem jsou prošpikovány marketingovými hesly, na která už jsme snad v dnešní době imunní a která už ani nemá význam komentovat. Na stránkách AMD najdete také pět modelových sestav AMD GAME! Ultra a pět modelových sestav AMD Game!. Všechny jsou poskládány z otestovaných a schválených komponent, které byly ještě po sestavení pohromadě otestovány. Mají posloužit jako vodítko k tvorbě vlastního AMD GAME! systému či jako vodítko při výběru vhodných komponent pro vlastní PC.

Doporučené sestavy stojí za shlédnutí, krom vyvážených systémů (AMD Phenom 9650 na desce Gigabyte GA-MA790FX-DQ6 se 4 GB DDR2 doplněný Radeonem HD 3870 X2) narazíte i na obskurní kombinace, jako je Phenom 9600+ BE doplněný Radeonem HD 3650, které napájí 1010W zdroj od OCZ. Většina ze vzorových sestav nám nepřipadá, jako příklad hodný následování a je smutné, že něco podobného prezentuje hardwarový gigant jako dobrou radu pro lidi, kteří se příliš nevyznají. Z obrovských výkonnostních rozdílů, které mohou být schovány pod jednu nálepku, je zřejmé, že přirovnávání k výběru konzole není zcela na místě a není radno spoléhat se jen na černé logo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Intel se kdysi s platformou Centrino trefil do černého. Ale ani jemu samotnému se zatím nepovedlo úspěch Centrina z notebookového světa zopakovat. Stačí si vzpomenout, jaké silácké řeči provázely uvedení Intel VIIV či AMD Live! coby platforem pro digitální mediální centra, a uvědomit si, komu dnes tyto značky něco říkají.

AMD má už nějaký čas k dispozici všechny klíčové prvky pro vytvoření nové platformy – procesory, čipové sady i grafické karty, a v tomto ohledu nemá na platformě PC konkurenci. Ale třeba pojem Spider, coby označení platformy pro nadšence složené ze čtyřjádrových Phenomů, Radeonů série 3800 a čipsetů z řady AMD 7, není mezi zákazníky příliš zažitý – nedostává se mu velké propagace. Proto bude záležet na tom, jak se AMD k popularizaci tohoto programu postaví. Vymyslet a uvést něco na trh zkrátka nestačí, a bez dostatečné propagace se z AMD GAME! stane další sporadicky užívaná nálepka, u níž téměř nikdo netuší, co vlastně vyjadřuje.

Přestože některé aspekty nového programu mohou budit rozpaky, nelze mu upřít že laik, který pořizuje nový počítač, už bude mít alespoň nějakou záruku, že PC s nálepkou AMD GAME! postačí na hraní většiny herních titulů a nebude tak odkázán jen na solidnost a invenci prodejců, kteří jsou schopní do sestav „pro hráče“ a pod magické zkratky 3D schovat kdeco včetně nejslabších integrovaných grafických karet. Sympatické je i to, že se za možnost nést logo AMD GAME! nic neplatí (na rozdíl od některých obdobných certifikátů jiných výrobců), stačí pouze splnit požadavky na výkon či parametry testovaného hardwaru.

Zdroj: AMD, AnandTech, The Inquirer

Diskuze (12) Další článek: Surfujeme s cibulí: anonymní TOR internet

Témata článku: Sestavy, Epic, Zoo Tycoon, Sims, RPG, Spider, Ultra HD, Empire, Základní program, Warcraft, Konzole, Nálepka, Hraní, Solar, GAM, Warcraft 3, Zoo, Výkonnostní rozdíl, Game, AMD Radeon, Herní pc, Vteřina, Tycoon, Alienware, Herní karta


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

** Cardano je unikátní kryptoměna, která díky svým vlastnostem a schopnostem přitahuje pozornost ** Od Bitcoinu se zásadně liší ** Jejím smyslem není jen „koupit a prodat“, má pozoruhodné technologické možnosti

Martin Miksa | 28

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

** Za dveřmi je 5G – nová generace mobilních telekomunikací ** Jednou z jeho specialit jsou nové kmitočty, tzv. mmWave ** Jenže signál o mnoha desítkách GHz přináší hromadu překážek

Jakub Čížek | 22

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 58

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

** AMD představilo nové levné procesory až s 32jádry ** AMD útočí na serverový i domácí trh Intelu ** Intel nemá konkurenceschopnou nabídku

Karel Javůrek | 84


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny