Monitory | LCD

Herní monitory budou zase rychlejší. Výrobci už připravují 480Hz displeje

Zdroj: LG
Herní monitory budou zase rychlejší. Výrobci už připravují 480Hz displeje | Zdroj: LG

Na trhu se již zabydlely 360Hz monitory, Acer dokonce na jaře uvedl první 390Hz (model Nitro XV2), avšak výrobci plánují ještě zrychlovat. Magazín TFT Central se dotázal na plány největších producentů LCD panelů LG Display a AU Optronics a ti mu řekli, že se již vyvíjejí 480Hz zobrazovadla.

Detaily bohužel neznáme. V obou případech ale půjde o panely s rozlišením 1920 × 1080 px a v případě LGD bude mít 24,5 palce. Na trhu mají být v příštím roce, ale jestli to ve stejnou sezónu stihnou i do koncových monitorů, zatím není jasné.

Full HD se 480 Hz bude vyžadovat DisplayPort 1.4 nebo HDMI 2.1, datový tok ostatně odpovídá 4K se 120 Hz. Rychlejší panel využijí hlavně hráči, kterým se zkrátí odezva periferií (input lag) a soupeře v multiplayerové střílečce uvidí o chvíli dříve (zobrazení jednoho snímku při takové frekvenci trvá jen 2,1 ms). Je však otázkou, jestli jim takovou frekvenci vůbec uživí grafická karta a procesor a jestli rozdíl oproti 360Hz monitorům vůbec postřehnou. LCD s typickou pohybovou neostrostí a duchy nepůjdou zrychlovat donekonečna.

Výrobci ale prozradili i další plány. LGD dokončuje 31,5" 4K panel s frekvencí 144 Hz a jasem až 1000 nitů. Ve stejné úhlopříčce avšak jen s 60 Hz připravuje také nový panel s podsvícením Mini LED. Od příštího roku bude vyrábět také 27" a 31,5" 4K modely s panely „IPS Black“, které by měly nabídnout vyšší kontrast, než tato technologie jinak dovoluje.

V centrále AUO vyvíjejí i nové panely 1440p360 a 2160p240. Na trh ale dříve zamíří IPS panel s rozlišením 3840 × 2160 px a 160Hz frekvencí. Tchajwanská společnost chce také ve velkém nasadit podsvícení typu Mini LED, které přinese rovnoměrnější podsvícení, vyšší jas i lokální kontrast.

Zdroj: TFT Central (1, 2) via Tom's Hardware

Diskuze (22) Další článek: Intel zlomil prokletí. Již vyrobí víc waferů na 10nm než 14nm procesu

Témata článku: Monitory, Acer, LCD, Příslušenství, Panel, Výrobce, Frekvence, Mini LED, AU Optronics, Displej, AUO, Monitor40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Google končí se soubory APK. Obchodu Play to pomůže, ale ostatním nadělá vrásky
Martin Miksa
Obchod s aplikacemiGoogle PlayMobilní aplikaceAndroid