AMD zveřejnilo výsledky za první čtvrtletí, které provázely úspěchy i zklamání. Firma celkově utržila 5,5 miliardy dolarů, o 2 % více než před rokem. Společnost hospodařila s čistým ziskem 123 milionů, zatímco loni 139 milionů prodělala.
Nahoru firmu táhne datacenterová divize, která utržila 2,3 miliardy (80% růst) a vykázala provozní zisk 541 milionů (365% růst). Více než miliardu má na svědomí akcelerátor MI300, po kterém je teď hlad kvůli AI. Dařilo se ale také serverovým procesorům Epyc.
Pozitivní je také klientský segment, který utržil 1,4 miliardy (85% růst) a vydělal 86 milionů (loni byl ve ztrátě 172 milionů). AMD se opírá o nově odstartované čipy Ryzen (Pro) 8000, které zamířily do desktopů i notebooků a rychle je adaptovali dva největší výrobci – Lenovo a HP.
Zato herní divize se trápí. Příjmy se propadly o 48 % na 900 milionů, provozní zisk 151 milionů je také poloviční oproti loňsku. AMD v uplynulém čtvrtletí uvedlo Radeon 7600 XT a globální premiéru si odbyl původně čínský model RX 7900 GRE, loni v tomto období žádné novinky nemělo, ale dojížděly prodeje prosincových RX 7900 XT(X). Firma přiznává, že zájem o grafické karty klesá. A slabší byly i prodeje konzolí, u nichž AMD dodává čipy pro Sony i Microsoft.

Z čerstvých statistik Steamu vyplývá, že generace Radeon 7000 není globálně příliš úspěšná, více než 0,1% podíl mezi hráči má jen highendový model RX 7900 XTX. Nvidia už do žebříčku dostala všechny karty aktuální generace včetně lednových refreshů označených jako Super.
Propad příjmů i zisků na polovinu hlásí také divize embedded zaměřující se na průmyslový hardware. Ve zprávě pro investory pak AMD přiznává, že si nejspíš nesáhne na žádné peníze z amerického dotačního balíčku Chips Act, který již přidělil miliardy Intelu, TSMC Samsungu nebo Micronu. Investice totiž mají pomoci výrobě čipů, jenže AMD se již vlastních továren zbavilo a spoléhá se na partnery.