Minulý rok jsme byli svědky takové malé cenově-obchodní šarvátky mezi výrobci grafických karet a nVidií. Díky své dominantní pozici si největší výrobce grafických čipů mohl diktovat ceny (což tehdy nVidia začala skutečně využívat), to se vůbec nelíbilo výrobcům grafických karet, a tak začali hledat jiné alternativy.
Není proto s podivem, že se v této době ATI povedlo "překonvertovat" na svou stranu poměrně velké množství výrobců, dokonce i některé velké. Největšími jsou bezpochyby Hercules a Gigabyte - obě tyto firmy již výrobu karet "nVidia inside" ukončily. Z dalších jmenujme třeba Sapphire Tech, Manli, C.P. technology či SuperGrace. V našich končinách je nejvýraznější (ale i "nejznačkovější") bezpochyby Hercules, který se u nás v poslední době proslavil zejména díky grafickým kartám s čipy Kyro.
Poznámka: Nejsilnějším argumentem pro Kyro je cena, ta se za novější 64MB Kyro 2 pohybuje kolem 1500 Kč bez DPH, což je na našem trhu opravdu "kauf" (připomeň me si, že Kyro 2 v některých testech překonávala GeForce 2 Ultra, velkou nevýhodou je však absence T&L jednotky a nejistá budoucnost celé "Kyro" rodiny).

Hercules ve službách... ATI
Hercules se skutečně rozhodl vsadit na ATI všechno a stát se hlavním výrobcem grafických karet ATI pro Evropu. Můžeme spekulovat jestli aliance s ATI byl dobrý či špatný krok (rizikem je zejména "rozházení si to" s nVidii), ale ve světle nového čipu ATI R300 to nemusí být pro Hercules vůbec špatné. Poznámka: Je to velmi dobrá zpráva i pro Českou republiku, neboť Hercules má u nás velmi silné zastoupení, a tak prodleva mezi představením nových Radeonů a reálným nákupem nemusí být vůbec dlouhá. Produkty Hercules dnes zakoupíte u firem SWS, Czech Karma, ProCA a ATcomputers.
Přejděme však k vlastní recenzi. Dnes jsme se rozhodli zrecenzovat "lahůdku" - Hercules All-in-Wonder 8500DV. Pravděpodobně vám série All-in-Wonder něco říká, poněvadž ATI vyrábí tyto "všechno v jednom karty" už 5 let (což jsou v PC technice celé věky).

Poslední "div v jednom" nabízí výkonný grafický čip, digitální TV tuner, střihací kartu a nově i IEEE1394 řadič. Idea je to velice zajímavá a mnohým určitě sedne na míru (úspora místa, jeden balík ovladačů pro všechno, vzájemní kompatibilita). Někomu však toto řešení nemusí vyhovovat, protože při případném upgradu 3D karty člověk prakticky musí celé střihací řešení a TV tuner zahodit.
Myslím si ale, že pokud si někdo už tuto kartu kupuje, tak mu vydrží i několik let. Plně totiž dokáže nahradit jak analogové střihací karty, tak díky IEEE1394 (alias Fire Wire) můžete bez problémů připojit digitální kameru a během pár minut přehrajete své domácí digitální i analogové video na hard disk počítače.