HD-DVD vs. Blu-ray. Boj na nesprávném poli?

Dnes začíná CES a právě na této výstavě by měly být k vidění aktuální modely DVD mechanik nové generace od obou konkurenčních táborů. Jsou však tahanice o to, který formát je lepší, na místě a nebo by se měly oba tábory spojit a spíše přesvědčit zákazníka, že vůbec nějaký nový formát potřebuje?
HD-DVD vs. Blu-ray. Boj na nesprávném poli?

Zapomíná se na zákazníka?

Související odkazy

Slovník
DVD
HDTV

Na Consumer Electronics Show, která začíná v Las Vegas, dojde k "přímému souboji" obou konkurenčních formátů, tedy HD-DVD a Blu-ray. Obě skupiny výrobců představí své chystané modely budoucích mechanik a jejich uvedení na trh se nezadržitelně blíží. Boj o to, který z formátů nakonec zvítězí (pravděpodobnější se zatím zdá varianta, že budou fungovat oba paralelně podobně jako u současných DVD+- formátů), je pro obě skupiny, které vede na jedné straně Toshiba a na druhé straně Sony, velmi důležitý.

Mnohamiliardový trh láká a obě společnosti se snaží přesvědčit jednotlivá studia v Hollywoodu, že právě jejich "placka" je tím nejideálnějším médiem pro budoucí filmy ve vysokém rozlišení. Jistě, většina počítačově zaměřených čtenářů spíše pomýšlí na velké kapacity, kterou média nabídnou a tím pádem na snadnější ukládání, přenášení či zálohování velkého množství dat. Ale upřímně řečeno, tahounem tohoto byznysu se mají stát high-definition filmy, které mají být na těchto médiích vydávány. Mnozí analytici však varují, že se při těchto tahanicích o formát zapomíná na to nejdůležitější a tím je zákazník-spotřebitel.

Oba tábory založily svojí strategii na poněkud jiných pohledech na věc. Tábor HD-DVD pod vedením Toshiby předpokládá, že si zákazník bude ochoten koupit high-definition přehrávač a filmy pouze za správnou cenu. Proto technologie vychází ze současných DVD a sází na to, že budou díky tomu přehrávače hotové rychleji a levněji. Sony naproti tomu předpokládá, že je třeba přijít s něčím úplně novým, co by mohlo zákazníka zaujmout, a tak přichází možná s dražší technologií s příslibem pokročilých funkcí v budoucnu.

Tak či tak, obě strany cítí, že čas pro HD video již nastal a že je pravá chvíle přijít s přehrávači na trh. Alespoň v zahraničí platí, že prodej televizorů, které jsou "HDTV ready", stoupá a jejich cena klesá a také poskytovatelé obsahu, zejména kabelové sítě, začínají vysílat více programů ve vysokém rozlišení. Sony spatřuje dále své šance v uvedení herní konzole Playstation 3, která bude Blu-ray mechanikou vybavena a která tak dokáže přehrávač zastoupit.

Video on-demand zdařilou konkurencí

Kabelové společnosti se však mohou stát nebezpečnou konkurencí pro tyto nové optické mechaniky. Předplacené kanály či přímo nákup konkrétních filmů ve vysokém rozlišení, to je alternativa k DVD půjčovnám a nemusíte si kupovat žádný drahý nový přehrávač. Počet zákazníků ve Spojených státech, kteří využívají služeb "TV on-demand" se jen za poslední rok zdvojnásobil na 23 %. Vzhledem k rozšiřující se nabídce těchto kabelových společností si pak zákazník rozmyslí, jestli utratí tisíc dolarů za přehrávač, který mu nabídne prakticky totéž, pouze si do něj musí kupovat (případně půjčovat) filmy za 25 dolarů.

Zatím je však "video on-demand" stále ještě relativně v plenkách, ani vysokorychlostní Internet není tak rychlý, aby bylo možné běžně stahovat domů HD filmy a podle odhadů analytiků bude ještě dlouho převažovat "klasický" způsob půjčování filmů na DVD (případně na HD DVD či Blu-ray). Jenže ani bez těchto alternativ jako je právě "video on-demand" kabelových společností nebude cesta k HD videu snadná. To, že budou existovat dva formáty nástupce DVD, nutí zákazníka zvolit jednu z alternativ. Průměrný zákazník to však neudělá a spíše si opatrně počká, jak celá věc dopadne než by si koupil přehrávač, který může za rok "vyhodit".

Mnoho počátečních překážek

Nové formáty budou čelit i podobným problémům jako dnešní DVD. První přístroje budou velmi drahé, mají stát okolo tisíce dolarů. A také filmů bude na počátku málo, tedy přesně stejný scénář, jako u dnešních DVD. Ovšem s jednou překážkou navíc. Pro přehrávání běžných DVD vám stačila obyčejná televize a tak pokud se zákazník rozhodl před lety investovat do budoucnosti a koupit DVD přehrávač, může mu sloužit dodnes a sežene už i většinu filmů a kromě přehrávače samotného nemusel dělat žádné další investice.

I na HD DVD bude časem filmů dostatek, toho se není třeba bát, ale k přehrávání HD videa potřebujete i příslušně vybavený televizor, který vysoké rozlišení dokáže zobrazit. Jedině tak má HD smysl, protože proč si kupovat nový přehrávač, když bude film na staré televizi vypadat prakticky stejně jako u současných DVD přehrávačů, které pořídíte za pár korun? Dva potenciální formáty, drahý přehrávač, počáteční nedostatek filmů a nutnost pořídit si drahý televizor pro vychutnání maximální kvality, to už je celkem dost překážek, kterým musí výrobci čelit.

Boj o formáty je tedy možná poněkud nešťastný, výrobci by se raději měli soustředit na to, aby vysvětlili zákazníkům výhody HD videa jako takového a případně výhody toho, že bude mít zákazník film na svém HD DVD disku doma na rozdíl od jeho objednání přes kabelovou TV. Vzájemný boj o to, který formát zvítězí, se tak může oběma táborům nakonec vymstít.

Diskuze (60) Další článek: BidPay.com ukončil činnost

Témata článku: Video, Internet, CES 2010, DVD, Televizory Sony, Nové televizory 2016, Překážka, Obyčejná televize, Půjčování filmů, Hotové video, Dnešní video, Obyčejný zákazník, HD Ready, Sony Vegas, Film, Mnohamiliardový trh, Filmy, Televize s DVD, Hollywood, Půjčování, Drahý televizor, Drahá společnost, Televize doma, Drahý dům, Boj


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

** Nabídka Start už existuje bezmála čtvrt století ** Ve Windows 10 postupně dostala celou řadu funkcí ** Start si můžete ve velkém rozsahu přizpůsobit

Karel Kilián | 46

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky