H&B DRX-430: nahrává na DVD a přehrává DivX

Než se objeví první rekordéry se záznamem do DivX ještě chvíli potrvá, a tak menší vakuum začínají vyplňovat klasické DVD rekordéry s podporou přehrávání DivX. H&B DRX-430 v této kategorii zaujme neotřelým designem a příznivou cenou. Přitom nabízí nadstandardní vybaveni, jako například USB a I-Link vstup.
H&B DRX-430: nahrává na DVD a přehrává DivX
Kapitoly článku

Nevšední, nicméně povedený vzhled

Vzhledově patří H&B DRX-430 mezi nadprůměrné výrobky. Minimálně si zaslouží pozornost odvaha designérů, kteří se nedrželi omšelých a zaběhlých forem. DVD mechanika i přední panel vstupů jsou uschovány pod sklopnými dvířky, která nejsou na první pohled patrná. Ovládací prvky se upínají ke středu a jsou dobře přístupné.

Klepněte pro větší obrázek

Bohužel výsledný, převážně kladný dojem, kazí zářící kýčovité podsvětlení kruhového ovladače, který svítí poněkud obráceně – nikoli při zapnutém přístroji, ale v režimu stand-by. Naneštěstí se nedá vypnout a v noci si při jeho světle můžete takřka číst. Škoda. Jas displeje je možné regulovat, nicméně malé rozměry přístroje doprovází ruku v ruce menší displej, který jsou hůře čitelné. Pro zobrazování důležitých informací se proto počítá spíše s obrazovkou televizoru.

Klepněte pro větší obrázek

Dálkové ovládání se dobře drží a nepůsobí levným plastovým dojmem. Ergonomie tlačítek je poměrně dobrá, pouze často používaná tlačítka na posuv a přeskakování stop (FFD, Prev...) jsou umístěna spíše nešikovně.

Až na analogový 5.1 výstup téměř vše a ještě něco navíc

Na předním panelu najdeme digitální video vstup I-Link, analogový stereo vstup, kompozitní video vstup a netradiční USB 1.1 vstup. Na zadní straně potom 2x SCART, YUV progresivní výstup, anténní vstup/výstup, digitální koaxiální i optický výstup, analogový stereo výstup, S-Video, kompozitní i progresivní komponentní obrazové výstupy. Dále ještě jeden set pro vstup – kompozitní video, S-Video a analogový stereo vstup.

Klepněte pro větší obrázek

Související odkazy

Slovník
čip
dekodér
DivX
DVD
JPEG
MP3
MPEG
PCM
RGB
SVCD
USB
zoom

Katalog produktů
DVD DivX přehrávače

Nahrávat tedy lze z jednoho digitálního zdroje (I-Link), z jednoho RGB (SCART), z S-Video a ze dvou kompozitních video vstupů. Jediné co můžeme postrádat je analogový 5.1 výstup a tedy i příslušné dekodéry. Downmix do sterea probíhá z pouze z Dolby Digital. DTS je samozřejmě k dispozici na digitálním výstupu.

Dodávané příslušenství:

  • Návod na použití (česká verze se připravuje)
  • SCART kabel
  • Stereo kabel 2xCinch + 2xCinch
  • Kompozitní video kabel
  • Anténní kabel
  • Prázdné DVD+R médium

USB vstup není zatím důvodem k jásotu

Myslím, že většinu čtenářů při zjištění, že je přístroj vybaven USB vstupem, napadne, že si budou moci připojit například externí pevný disk s filmy. Taková naděje je marná, USB rozhraní slouží pouze pro připojení přenosné USB Flash paměti, jejíž velikost je navíc omezena na pouhých 128MB (podle specifikací výrobce, větší jsem neměl možnost vyzkoušet). V manuálu se navíc dočteme, že přes USB lze prohlížet pouze fotografie. Tady manuál klame, z USB klíčenky lze přehrávat také MP3 soubory.

Klepněte pro větší obrázek

Ostrá optika a horký kov

DVD mechanika se jeví jako tichá a celkově ji řadím v porovnání s konkurencí k lepší polovině. Pro nahrávání jsou podporována pouze média DVD+R/W. Schopnosti čtení patří k tomu lepšímu. Poškrábané i nekvalitní Multidisky statečně překoná. Nečiní jí potíže ani disky vypálené v režimu multisession, s formátem UDF už má ale problémy. Poradí si také s vysokokapacitními 99minutovými CD.

Podpora médií
 CD-R/RW
 CD-R 99min
 CD-DA
 CD-R/RW multissesion 
 DVD-R/RW
 DVD+R/W
 DVD multisession
 VCD
 SVCD

U rekordérů se poměrně často setkáváme s aktivním chlazením multimediálního procesoru. Zde tomu tak není a chlazení je řešeno pouze pasivem. Díky tomu je celková hlučnost přístroje nižší. Nicméně brzy po zapnutí jsem si všimnul vyšší teploty vrchního plechového krytu.

Grafické menu zobrazí češtinu, titulky v DivX zatím ne

Srdce celého přístroje tvoří čip od firmy LSI Logic – DiMeNsion 2. Jeho dekódovací část je údajně velmi podobná čipu Sigma EM8500. Projevuje se to na podpoře různých formátů a zastánce absolutní kompatibility asi neuspokojí, jelikož má potíže s GMC a QPEL rozšířeními formátu MPEG-4 a také výstup 16:9 není v režimu DivX „použitelný“. Přehrávání klasických DVD je na standardní úrovni, rychlost posuvu dosáhne až 32x, zoom poskytuje pouze kroky 150% a 200%.

Následující tabulka ukazuje průřez testovanými formáty, přičemž zvuk v DivX/XviD byl buďto MP3, PCM nebo AC3 a maximální testovaný datový tok se blížil 4 Mb/s. Nepříjemným nešvarem přístroje je downgrade zvukového formátu AC3 (Dolby Digital) na 2 kanálový PCM (jen u DivX/XviD videa) a tedy i ochuzení o prostorový zvuk.

Podpora formátů
 DivX 5.1.1  Ok
 DivX 5.1.1 + 2 audio stopy   Přehrává pouze 1. stopu 
 DivX 5.1.1 + GMC  Ne
 DivX 5.1.1 + QPEL  Ne
 DivX 5.1.1 + QPEL + GMC  Ne
 XviD 1.0  Ok
 XviD 1.0 + GMC  Ne
 XviD 1.0 + QPEL  Ne
 XviD 1.0 + QPEL + GMC  Ne
 DivX 3 Fast-Motion  Ok
 DivX 3 Low-Motion  Ok
 DivX 4 Open DivX  Ok
 DivX 5.0  Ok
 MPEG-1  Ok
 MPEG-2  Ok

Titulky v DivX se zobrazí automaticky při spuštění videa. Mohou být ve formátu SRT, SUB nebo SMI a pokud máme v jednom adresáři jen jeden video soubor, nemusí mít stejné jméno. Na obrazovce jsou vykresleny na černém podkladu, což může někomu vyhovovat a jinému zase nikoli, nicméně čitelné jsou dobře. Diakritika v nich ale není zatím zobrazena korektně.

 Klepněte pro větší obrázek

Grafické menu, které slouží k prohlížení obsahu disku, reaguje na povely spíše průměrnou rychlostí. Na druhou stranu zobrazuje i dlouhá jména souborů včetně diakritiky. Bohužel nějakých dalších údajů se například u MP3 nebo JPEG souborů nedočkáme. Dále chybí podpora zvukových formátů WMA nebo OGG Vorbis. Téměř samozřejmostí je v této kategorii podpora přehrávaní všech zmíněných formátů i z DVD.

Při prohlížení fotografií je k dispozici několik režimů prolínaní při slideshow. I větší fotky jsou zobrazeny zhruba za 2-3s. Maximální zvětšení fotografií je 400% a je zvětšován originál, nikoli zmenšený náhled. Bohužel při posunování zvětšeného obrázku je odezva dost pomalá, a tak jde o docela strastiplný zážitek.

 Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Video, Programování, DVD, USB kabely, Digitální vstup, Xvid, SCART, Sigma, Průměrná teplota, Zvuková stopa, Stereo, LSI Logic, Stejné jméno, Přehrávaný film, Automatický překlad, Jemné doladění, Audio ovladač dolby, Optický digitální audio kabel, DivX, Levné televizory, Maximální jas, Zmenšený náhled, Přehrávané video


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 100

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 95


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky