Hauppauge DEC2000-t: digitální televize na vlastní kůži

Zkušební digitální vysílání DVB-t dorazilo už i k nám a tak jsme neváhali a pustili se do malého průzkumu. Posloužil nám k tomu podařený přístroj od renomované firmy Hauppage, který dokáže pracovat jak s počítačem, tak samostatně s televizí. Hon na signál byl sice problematický, ale nakonec jsme v Brně uspěli. A co obraz? Je prostě super!

Související odkazy

Slovník
dekódování
kodek
komprimovaný
MPEG
multiplex
ovladač
PCI
PCMCIA
port
procesor
RCA
RGB
rozlišení
teletext
USB

Právě včera Český Telecom oznámil rozšíření testovacího provozu digitálního pozemního televizního vysílání i do Brna. Zpráva uvádí dva vysílače v Brně, my jsme zkoušeli ještě s jediným vysílačem.

Dva v jednom

Jak jsem zmínil již v úvodu, pro náš první experiment s digitálním televizním vysíláním jsme zvolili takový přístroj, který lze použít jako samostatný tuner (tzv. settopbox), tak jako periferii připojenou k počítači.

Klepněte pro větší obrázek

V prvním případě je instalace velmi jednoduchá, i když uživatelské menu není lokalizováno do češtiny. Pro ty, kteří si stejně jako já neoblíbili technickou němčinu, je tu naštěstí i angličtina. My jsme se ale zaměřili více na případ druhý – propojení s počítačem, které sice možná neposkytuje takový komfort, ale nabízí více funkcí.

Trošku potíž byla se signálem. V Brně byl v době testu pouze jeden vysílač, a to na budově Českého Telecomu (ulice J. Babáka), jehož multiplex zde běží v testovacím provozu. V Praze je situace již nějakou dobu o dost lepší, zbytek republiky má zatím smůlu. Ve vzdálenosti cca 20km jsem se snažil chytit signál zcela marně. I přes dobrou viditelnost a použití velké antény. Přitom o 15km blíže, ve stejném směru jsem již byl mnohem úspěšnější. Na obyčejný prut sice pouze 2% signálu (přes kopec z Bystrce), ale na síto se zesilovačem již okolo 90%. Ještě podotknu, že šlo o stávající anténní rozvody pro příjem klasického analogového vysílání.

Samotný tuner je vzhledově povedený a rozměrově poměrně drobný. Tedy vztaženo třeba k videorekordéru. K notebooku už je naopak zase celkem velký. Spolu s ním najdeme v krabici následující příslušenství:

  • SCART kabel
  • Anténní kabel pro přemostění
  • Audio kabel 2xRCA – 1x 3,5 Jack
  • Dálkové ovládání s bateriemi
  • Napájecí adaptér
  • USB kabel
  • Německý návod
  • CD se softwarovou výbavou a ovladači

Veškeré nastavování tuneru musí být prováděno přes dálkové ovládání nebo přes software na počítači, jelikož přímo na přístroji nejsou žádné ovládací prvky. Na zadní straně najdeme SCART s podporou S-Video i RGB obrazového signálu, audio výstup v podobě 3,5 jacku, anténní vstup a výstup (přístroj je průchozí), USB port a konektor napájení.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud bychom toužili po rozšiřujícím CI slotu pro dekódování zpoplatněných kanálů, budeme mít smůlu.

Instalace a nastavování: žádný horor

Testovaný DVB-t tuner jsem zkoušel s notebookem Dell Latitude D800 s procesorem Pentium M 1,4 GHz. Manuál sice tvrdí, že USB verze 1.1 by mělo stačit, osobně bych ale určitě doporučil rychlejší verzi 2.0, na které jsem tuner také zkoušel.

Instalace ovladačů proběhla naprosto hladce, horší to bylo se softwarem. Součástí instalace je totiž i InterVideo WinDVD, které už na počítači ovšem bylo. Průběh skončil hlášením, že předchozí verzi nelze odebrat a poté se objevily dva dialogy bez jakéhokoli textu. Po jejich odklepnutí instalace skončila. Nakonec nejspíš dobře, protože vše běželo jak mělo, až na to, že WinDVD zůstalo ve své původní verzi.

Po spuštění dodaného softwarového rozhranní se objevil přehledný průvodce nastavením. Skenování všech kanálů však trvalo velmi dlouho (15minut), proto jsem zvolil rozšířené možnosti a nechal prohledat pouze kanál 25, na kterém výše zmiňovaný vysílač operuje. Zde již byly vcelku rychle nalezeny všechny dostupné stanice (ČT1, ČT2 a několik stanic Českého rozhlasu). Ty se automaticky uložily do předvoleb včetně jejich jména.

Klepněte pro větší obrázek

Přehráváme a nahráváme

Samotné prostředí aplikace pro sledování a poslech stanic je velmi jednoduché, ovšem přehledné a intuitivní. Jednou z chyb, kterými Hauppage DEC 2000-t trpí je, že nemá digitální audio výstup. To zamrzí zejména při samostatném používání. Ve spojení s počítačem to chyba není, jelikož AC3 dekóduje softwarový kodek, nebo hardware zvukové karty. Přepínaní programů bylo rychlé. Řekl bych v rozmezí 1-2 sekund. Stejně tak celá aplikace Hauppage Digital TV působila stabilním a rychlým dojmem.

Klepněte pro větší obrázek

Přejdu-li k samotné kvalitě obrazu a zvuku, musím říci, že jsem byl velmi spokojený. Při dobrém signálu je obraz i zvuk krásně čistý. Bohužel pokud poklesl signál k 80%, všiml jsem si jemného zubatění hran a křivek na pohybujících se předmětech v obraze. Vzhledem k experimentálnímu provozu multiplexu ale zatím nemá cenu spěchat s hodnocením. Kostičkování nebo podobné nešvary přenosu digitálně komprimovaného signálu jsem nezaznamenal.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Samozřejmostí je i možnost záznamu. Opět se setkáváme s velmi prostým ovládáním. Zde je jistě na škodu, že nelze téměř nijak upravovat formát ukládaného videa. Dostupný je pouze MPEG-2 ve výchozím rozlišení 720x576. Naprogramovat si konkrétní čas záznamu již naštěstí možné je. Nechybí ani funkce time-shift a prohlížení teletextu (zde bohužel s chybnou diakritikou textu). Vytížení CPU při přehrávání bylo 50-60%, při nahrávání jen o málo vyšší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na závěr snad mohu říci to, že i přes některé drobné nedostatky lze tuner Hauppage DEC 2000-t považovat za velmi kvalitní přístroj. Získáte v podstatě dva druhy zařízení – externí PC tuner a DVB-t settopbox. Vzhledem k tomu není cena až tak vysoká. Na trhu je už slušný výběr jak settopboxů, tak levnějších interních PCI karet. Nedávno se objevily dokonce i PCMCIA zařízení. Takže si vybere každý a jako obvykle už se čeká jen na poskytovatele, kteří si snad s pokrytím nyní trošku pospíší.

Za půjčení přístroje Hauppage DEC 2000-t děkujeme firmě Acomp. Cena je 5354,- s DPH.

Diskuze (55) Další článek: Pocket Translator 2005: Nová verze slovníku do dlaně

Témata článku: Video, Hardware, Televize, Dálkový ovladač, PCMCIA, Jack, USB kabely, Signál, DVB-T, Audio kabely, Teletext, Tel, Digit, DEC, Multiplex, USB DVB-T tunery k notebookům, Dálkové ovladače, Tunery, Kopec, Dek, Deco, VLA, SCART, Samostatné používání, Deka


Určitě si přečtěte

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně