Hardware pro trochu znalé – díl XV. – RAID pole

10. listopadu 2000
Computer 21/00 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Série článků s titulem Hardware pro trochu znalé je určena všem, kteří se hardwarové problematice nevěnují naplno, nebo těm, kterým něco uniklo či některé věci zapomněli. Patnáctý díl je věnován paměťovým zařízením zvaným RAID pole.
Série článků s titulem Hardware pro trochu znalé je určena všem, kteří se hardwarové problematice nevěnují naplno, nebo těm, kterým něco uniklo či některé věci zapomněli. Patnáctý díl je věnován paměťovým zařízením zvaným RAID pole.

Pojem RAID vznikl v roce 1988, kdy byla Univerzitou California – Berkeley vydána publikace A Case For Redundant Arrays of Inexpensive Disks (David Patterson, Randy Katz a Garth Gibson). Ještě se vrátím k vlastní zkratce a jejímu vysvětlování – písmenko I bývá vysvětlováno jednak jako Inexpensive = levný (například Adaptec), jednak jako Independent = nezávislý (například Microsoft). Vtip je v tom, že obojí je pravda, protože RAID pole je složeno z obyčejných sériových pevných disků, které nejsou nijak upravovány.

RAID level 0

RAID level 1

Základní typy RAID polí

typ RAID anglicky popis činnosti rychlost bezpečnost
RAID level 0 striping data jsou ukládána paralelně na všechny disky velmi vysoká žádná
RAID level 1 mirroring jeden disk je zrcadlen jiným neboli data jsou ukládána na dva shodné disky rychlé čtení, pomalý zápis vysoká
RAID level 2 parity jako u RAID 0 + na další disky se ukládá parita vysoká
RAID level 3 parity jako u RAID 0 + na další disk se ukládá parita rychlé čtení, rychlý zápis vysoká
RAID level 4 parity jako u RAID 3 + inteligentní řadič s cache vysoká
RAID level 5 parity obdoba RAID 4, jen parita je rozložena na všechny disky rychlé čtení, rychlý zápis vysoká

RAID level 2

RAID level 3

Kromě základních pěti typů diskových polí se ještě vyskytují dva speciální s označením RAID 6 a RAID 7. Pole RAID 6 je rozšířením pole typu RAID 5, ovšem s tím rozdílem, že parita je uschována ve dvou kopiích. Proto pole vyžaduje ještě o jeden disk navíc v porovnání s RAID 5 polem stejné kapacity.

RAID level 4

RAID level 5

Diskové pole RAID 7 vlastně není typickým diskovým polem v porovnání s předchozími modely. Tento typ byl popsán a zároveň i patentován firmou Storage Computers. Díky patentovému chránění i technické náročnosti se tento typ používá jen velmi málo.

RAID level 6

RAID level 7

Celé diskové pole se zvenčí chová jako jeden pevný disk. Při poruše jednoho z pevných disků se dříve muselo pole odstavit a vypnout, vadný disk vyměnit za nový a opět spustit. Potom se zrekonstruovaly data na tento nový disk a až potom bylo pole připraveno vrátit se zpět do provozu. Proto se nejprve začaly data rekonstruovat přímo za provozu, přesto bylo nutné při výměně disku celé pole vypínat. Proto byla zavedena funkce Hot Swap, která umožňuje výměnu pevného disku za chodu celého pole.

Disková pole lze dělit na dva typy podle místa vzniku RAID funkce na hardwarové a softwarové. První typ obsahuje vedle pevných disků i speciální elektroniku, která zabezpečuje vznik vlastních RAID vlastností. Softwarové RAID pole je sestaveno z pevných disků a speciálního programu, který z nich RAID pole teprve vytváří.

V příštím díle začneme velké povídání o výměnných paměťových médiích dílem o zapouzdřených paměťových rotačních médiích.

Diskuze (4) Další článek: Computer 21/00

Témata článku: Hardware, Bezpečnost, Levná elektronika, Swap, Rand, Speciální díl, Nezávislý titul, Pomalý zápis, Gibson, Pole, Díl, RAI, Vadný disk, Pomalý provoz, Rychlý zápis, Vznik, Vysoká náročnost, Celý disk, California, Level, Raid, Chráněné dílo, Independent, Randy


Určitě si přečtěte

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 138

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

** Britové před pár dny představili nové Raspberry Pi 4 Model B ** Nový čipset má dost výkonu na dva HDMI monitory ** Za tisícovku získáte počítač na základní práci

Jakub Čížek | 80

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 46Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů