Hardware - co týden dal

Minulý týden se toho v oblasti hardwaru událo poměrně dost. Mohli jsme spatřit nabídku smíru v zajímavém boji odehrávajícím se na Tchajwanu, informace o změně strategie společnosti Intel nebo uvedení nových ovladačů Detonator. Nicméně zrekapitulujeme si všechno důležité.

V oblasti hardwaru se stále něco děje, výrobci uvádějí nové produkty, konkurence se snaží pošpinit svého soka a novináři jsou tady od toho, aby tyto zajímavé zprávy zprostředkovali čtenářům. Jakých nejzajímavějších novinek a událostí jsme se tedy v minulém týdnu dočkali?

Nové revize procesorů Athlon XP 1700+ a 1800+

Ve středu by se na trhu měly objevit nové revize procesorů AMD Athlon XP 1700+ a 1800+. Obě verze využívají jádro Thoroughbread a jejich revize bude B0. Na rozdíl od verze A0, která nejde moc přetaktovat (viz níže), obsahují nové modely několik vylepšení:

  • plocha činí 84 mm2 (jsou tak o 4 mm větší),
  • přidána podpora násobičů 23× a 24×, 
  • chybí násobič 22,5×,
  • napětí je zvýšeno z 1,5 V na 1,6 V, 
  • procesor je odolnější proti elektromagnetickému rušení.

Rozdíly ve značení

Procesor

Stará revize (A0)

Nová revize (B0)

Athlon XP 1700+

AMD AXDA1700DLT3C

AMD AXDA1700DUT3C

Athlon XP 1800+

AMD AXDA1800DLT3C

AMD AXDA1800DUT3C

Společnost SiS nikomu platit nebude

Jak jste se mohli dozvědět v tomto článku, UMC obvinila SiS z použití jejich patentované technologie, což vedlo až k přísnému rozhodnutí US ITC (International Trade Commision) o zákazu dodávek čipsetů respektive základních desek do Spojených států amerických! UMS však přišla s nabídkou „smíru“ a od SiS požaduje 25% z ceny každého čipsetu vyrobeného použitím jejich technologie. SiS však tuto nabídku ignorovala a prohlásila, že všechny čipsety vyrobené inkriminovanou technologií vymění za nové. Snad se tím také zruší embargo na dodávku jejich produktů do USA. Jak jsem v inkriminovaném článku závěrem uvedl, i když je SiS postavena do role otloukánka, kterého poškodila zlá UMC v čele s US ITC, zapomíná se, že kopírovat cizí nápady respektive technologie je trestné. Nicméně jeden čtenář v reakci na tuto poslední větu v diskuzi pod článkem uvedl, „Kam by to Microsoft dopracoval, kdyby nekradl jako o život“… Zajímavé tvrzení, máte stejný názor?

Pozor na AMD XP 1800+

Podle webu XbitLabs.com se procesor AMD Athlon XP s jádrem Thoroughbred pracující na frekvenci 1,53 GHz (1800+) nehodí k přetaktování! Více informací naleznete v článku - Athlon XP 1800+ není pro overclockery.

SiS a VIA – hospodářské výsledky

Jedni z největších výrobců čipových sad, společnosti SiS respektive VIA, zveřejnili své hospodářské výsledky za listopad. Podle zveřejněných čísel na tom je SiS mnohem lépe než VIA a kdysi největšího tchajwanského výrobce čipových sad dohání. Pokud vás zajímají konkrétní čísla, přečtěte si článek - Společnosti VIA a SiS zveřejnily hospodářské výsledky za listopad

Intel mění strategii

Podle článku Tomáše Holčíka to vypadá, že Intel pomalu mění strategii a přizpůsobí své základní desky ladičům výkonu a overclockerům. Nebude se sice jednat o žádný převrat, ale i tak bude možnost přetaktování pamětí či upravení jejich napájení příjemnou novinkou (na deskách s čipsety PE, GE to již možné je).

Nové ovladače Detonator – pro koho?

Na webových stránkách společnosti nVidia se objevily nové verze ovladačů Detonator (souhrnného instalačního balíku driverů pro všechny verze grafických karet s čipy nVidie). Nová verze nese označení 41.09 a podle nVidie přináší až 25% zrychlení. Bohužel, opět se jedná o marketing. Pokud používáte starší GeForce kartu nebo dokonce grafiku s čipem z generace TNT, pak pro vás bude instalace nových ovladačů jen zbytečnou ztrátou času. Ovladače verzí 40.xx jsou totiž optimalizované pouze pro čipy GeForce4.

Stahovat můžete zde:
Windows 2000/XP - 16,3 MB
Windows 98/ME
Windows NT

MSI Tablet PC s cenou pod 1000 USD

Společnost MSI, známá svými kvalitními základními deskami, příští rok uvede Table PC s cenou pod 1000 amerických dolarů. Podle některých zdrojů budou produkty s dotykovou obrazovkou stát ještě méně a první vzorky by měly být k dostání v první čtvrtině roku 2003.

Diskuze (10) Další článek: Toshiba chce lokalizovat Tablet PC do češtiny

Témata článku: Hardware, Elektromagnetické rušení, TNT, IO, DLT, Týden, Embargo, Sis

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5