Hardware - co týden dal

Minulý týden se toho v oblasti hardwaru událo poměrně dost. Mohli jsme spatřit nabídku smíru v zajímavém boji odehrávajícím se na Tchajwanu, informace o změně strategie společnosti Intel nebo uvedení nových ovladačů Detonator. Nicméně zrekapitulujeme si všechno důležité.

V oblasti hardwaru se stále něco děje, výrobci uvádějí nové produkty, konkurence se snaží pošpinit svého soka a novináři jsou tady od toho, aby tyto zajímavé zprávy zprostředkovali čtenářům. Jakých nejzajímavějších novinek a událostí jsme se tedy v minulém týdnu dočkali?

Nové revize procesorů Athlon XP 1700+ a 1800+

Ve středu by se na trhu měly objevit nové revize procesorů AMD Athlon XP 1700+ a 1800+. Obě verze využívají jádro Thoroughbread a jejich revize bude B0. Na rozdíl od verze A0, která nejde moc přetaktovat (viz níže), obsahují nové modely několik vylepšení:

  • plocha činí 84 mm2 (jsou tak o 4 mm větší),
  • přidána podpora násobičů 23× a 24×, 
  • chybí násobič 22,5×,
  • napětí je zvýšeno z 1,5 V na 1,6 V, 
  • procesor je odolnější proti elektromagnetickému rušení.

Rozdíly ve značení

Procesor

Stará revize (A0)

Nová revize (B0)

Athlon XP 1700+

AMD AXDA1700DLT3C

AMD AXDA1700DUT3C

Athlon XP 1800+

AMD AXDA1800DLT3C

AMD AXDA1800DUT3C

Společnost SiS nikomu platit nebude

Jak jste se mohli dozvědět v tomto článku, UMC obvinila SiS z použití jejich patentované technologie, což vedlo až k přísnému rozhodnutí US ITC (International Trade Commision) o zákazu dodávek čipsetů respektive základních desek do Spojených států amerických! UMS však přišla s nabídkou „smíru“ a od SiS požaduje 25% z ceny každého čipsetu vyrobeného použitím jejich technologie. SiS však tuto nabídku ignorovala a prohlásila, že všechny čipsety vyrobené inkriminovanou technologií vymění za nové. Snad se tím také zruší embargo na dodávku jejich produktů do USA. Jak jsem v inkriminovaném článku závěrem uvedl, i když je SiS postavena do role otloukánka, kterého poškodila zlá UMC v čele s US ITC, zapomíná se, že kopírovat cizí nápady respektive technologie je trestné. Nicméně jeden čtenář v reakci na tuto poslední větu v diskuzi pod článkem uvedl, „Kam by to Microsoft dopracoval, kdyby nekradl jako o život“… Zajímavé tvrzení, máte stejný názor?

Pozor na AMD XP 1800+

Podle webu XbitLabs.com se procesor AMD Athlon XP s jádrem Thoroughbred pracující na frekvenci 1,53 GHz (1800+) nehodí k přetaktování! Více informací naleznete v článku - Athlon XP 1800+ není pro overclockery.

SiS a VIA – hospodářské výsledky

Jedni z největších výrobců čipových sad, společnosti SiS respektive VIA, zveřejnili své hospodářské výsledky za listopad. Podle zveřejněných čísel na tom je SiS mnohem lépe než VIA a kdysi největšího tchajwanského výrobce čipových sad dohání. Pokud vás zajímají konkrétní čísla, přečtěte si článek - Společnosti VIA a SiS zveřejnily hospodářské výsledky za listopad

Intel mění strategii

Podle článku Tomáše Holčíka to vypadá, že Intel pomalu mění strategii a přizpůsobí své základní desky ladičům výkonu a overclockerům. Nebude se sice jednat o žádný převrat, ale i tak bude možnost přetaktování pamětí či upravení jejich napájení příjemnou novinkou (na deskách s čipsety PE, GE to již možné je).

Nové ovladače Detonator – pro koho?

Na webových stránkách společnosti nVidia se objevily nové verze ovladačů Detonator (souhrnného instalačního balíku driverů pro všechny verze grafických karet s čipy nVidie). Nová verze nese označení 41.09 a podle nVidie přináší až 25% zrychlení. Bohužel, opět se jedná o marketing. Pokud používáte starší GeForce kartu nebo dokonce grafiku s čipem z generace TNT, pak pro vás bude instalace nových ovladačů jen zbytečnou ztrátou času. Ovladače verzí 40.xx jsou totiž optimalizované pouze pro čipy GeForce4.

Stahovat můžete zde:
Windows 2000/XP - 16,3 MB
Windows 98/ME
Windows NT

MSI Tablet PC s cenou pod 1000 USD

Společnost MSI, známá svými kvalitními základními deskami, příští rok uvede Table PC s cenou pod 1000 amerických dolarů. Podle některých zdrojů budou produkty s dotykovou obrazovkou stát ještě méně a první vzorky by měly být k dostání v první čtvrtině roku 2003.

Diskuze (10) Další článek: Toshiba chce lokalizovat Tablet PC do češtiny

Témata článku: Hardware, Embargo, Elektromagnetické rušení, Týden, IO, Sis, TNT


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 19

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

** Každý současný vybavený mobil má akcelerometr a gyroskop ** Jenže co každé z těchto čidel vlastně dělá a jak vypadá? ** Dnes si to vysvětlíme a do hry zapojíme i Airbus A380 a Arduino

Jakub Čížek | 11

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku