Handspring užírá Palmu jeho koláč

Prodeje Visorů jsou úspěšné a jejich podíl razantně stoupá. V případě monopolní dominance Palmů pak musí Hadspring svými Visory ukusovat z podílu Palmu.
Prodeje Visorů jsou úspěšné a jejich podíl razantně stoupá. V případě monopolní dominance Palmů pak musí Hadspring svými Visory ukusovat z podílu Palmu. Ostatní výrobci jsou kriticky vzadu a jejich podíl spíše klesá

Červen 2000

Značka Podíl na trhu
Palm 65,4 %
Handspring 21,6 %
Casio 4,4 %
Hewlett-Packard 3,3 %
NEC 2,0 %

Červen 1999

Značka Podíl na trhu
Palm 74,8 %
Casio 13,5 %
Hewlett-Packard 3,1 %
Philips 2,9 %
Everex 1,5 %

Tento průzkum provedla firma NPD Intelect a také podle něj vyplývá, že se polovinu roku 2000 prodalo tolik kapesních počítačů jako za celý loňský rok. Tedy i ti, kterým podíl na trhu jen zůstal, si polepšili. Z těchto tabulek je zajímavý raketový vzestup Handspringu, který začal rozumně startovat až letos. Vzrost na úkor Palmu, ale také Casia, to hodně utrpělo. Pro Palm to není zase tak hrozná porážka, protože Visory používají PalmOS a Palm dostane provizi i za prodané Visory, přesto se ukazuje mimořádný čich původních autorů Palmu, kteří dokázali vycítit potřeby uživatelů a vrhli na trh zajímavý produkt. Ten se přitom v první půlce roku neprodával ještě naplno, jeho mimoamerické distribuční kanály se teprve budovaly a druhé pololetí tedy bude ještě důraznější.

Druhé pololetí také ukáže, zda bude alespoň trochu úspěšný nástup PocketPC. Stroje s PocketPC byly ohlášeny v dubnu, kdy Steve Ballmer prohlašoval, že klidně můžete jít do obchodu a jeden si koupit, nicméně naplno se výroba rozběhla až po několika měsících a do druhého pololetí vstupují nadějněji. Jinak působí pro jiné než PalmOS platformy výsledky zdrcujícím dojmem. Philips i Everex to zabalili úplně, NEC je silný především v Japonsku, u nás takřka neexistuje.

Průzkumy prodejů u nás v podobné podobě nejsou, ale moc odlišné nebudou, spíše bude větší podíl levnějších značek. Visory také budou minimálně zastoupeny, protože se začaly pořádně prodávat až nedávno.

Váš názor Další článek: Olympus C-3030Z - Konstrukce a ovládání

Témata článku: Casio, PAL, Podíl, Dominance, Han, Původní značka, Zajímavý trh, Koláč

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů