Dnes je velký den pro AMD, byla uvedena značka, která se bude používat během následujících několika let. Dobře si jméno AMD Opteron zapamatujte, budete ho v budoucnu možná často používat. Mimo to AMD zrušila kompletně řadu Duron, Appalosa nikdy nespatří světlo světa. Aby těch novinek nebylo dost, tak AMD připravuje vlastní variantu HyperThreadingu.
Dnešním dnem bylo oficiálně ohlášeno obchodní jméno procesoru s kódovým jménem SledgeHammer. Tento název zní Opteron, je odvozeno z latinského Optimus neboli nejlepší. Můj osobní názor na nové jméno je trochu rozporuplný, přeci jen Opteron zní trochu zvláštně, ve mě toto slovo evokuje spojitost s latinským slovem Orni (ptáci mají s procesory pramálo společného). AMD si mohlo přeci jen dát trochu více práce a nalézt zvučnější název. Přesto všechno si myslím, že se nové jméno vžije. Nejdůležitější je, že nebylo použito některé z jiných jmen, které si AMD registrovala - Metaron zní strašně.

Aby bylo ve jménech procesorů jasno, tak AMD Opteron je název pouze pro SledgeHammery, tedy serverové procesory AMD, které se mají stát přímou konkurencí Xeonů, potažmo Itanií. V první polovině roku 2003 budou Opterony k dostání ve dvou variantách - DP pro levnější servery s dvěma procesory a MP pro servery s větším počtem procesorů, max. 8. Dalším důvodem proč AMD zvolila samostatné jméno pro SledgeHammery je ten, že procesory nebudou vzájemně socketově kompatibilní - SledgeHammer má 940 pinů a ClawHammer jich má 754. Procesory se budou lišit paměťovým řadiče, který bude u Opteronů dvoukanálový (propustnost až 5,4 GB/s). V neposlední řadě se procesor bude honosit 1 MB L2 cache.
Ke konci příštího roku (2003) AMD připravuje lahůdku - vlastní HyperThreadingu. Při přechodu na 0,09 mikronu AMD zvažuje integrovat do jednoho čipu dvě výpočetní jádra, přitom se bude využívat jedna 1 MB L2 cache. Znamená to, že procesor se nebude chovat jen "jako" by to byly dva procesory, ale ony to budou víceméně dva procesory. Celkově by se mohl procesor vyplatit, protože podle předběžných kalkulacích by zabíral jen 95 mm2, tedy jen o 15 mm2 více než Intel Prescott. Uvidíme jak se tato myšlenka AMD povede.
I nový ClawHammer dostal jméno, i když jen tak napůl, protože se v AMD rozhodli, že pro něj zachovají klasický název Athlon. Otázkou zůstává, jaké číslo či zkratka se za tímto jménem bude nacházet. Variant je mnoho, může to být třeba Athlon 64 Pro, Athlon UX (Ultra Pertormance) či Athlon II.

Nejdůležitější je, aby se podle jména dalo poznat, že se jedná o high-end a low-end, poněvadž "staré" Athlony založené na architektuře K7 s kódovým názvem Barton se stanou low-endovými procesory. Sice model number 2600+, 512 KB L2 cache a 333 MHz (zapomeňte na SOI technologii, ta bude jen pro Hammery) na to příliš nevypadají, ale je tomu tak. Celá řada nynějších Athlonů má nahradit ve low-end segmentu Durony. Posledním Duronem byl Morgan, jeho nástupce procesor s 0,13 mikron jádrem Appalosa byl zrušen a nikdy nespatří světlo světa, obchodní značka Duron zmizí. Důvodů je několik, ale hlavním jsou omezené výrobní kapacity. FAB 30 v Drážďanech bude do konce roku vyrábět jen řadu Hammer. Bartony se budou vyrábět v továrnách UMC (pravděpodobně v Číně).
Taková je budoucnost AMD v následujících dvou letech. Připravuje se spousta nových procesorů s frekvencích vysoko nad 2 GHz (a model numberingem nad 3000+). Existuje zde zásadní otázka, budeme v následujících pěti letech tak velký výpočetní výkon potřebovat? Myslím však, že na tuto otázku se těžko hledala a stále hledá odpověď.