HAL3000 Intel Media Creation Extreme - zažene hlad po výkonu procesoru

  • masivní výkon procesoru Core i7-6900K
  • prostorné SSD i datové disky
  • použitá grafika působí nevyváženě

Sestava od 100Megy s dlouhým názvem HAL3000 Intel Media Creation Extreme už ve svém názvu naznačuje, že nepůjde o nějaký herní speciál a současně na ní bude něco extrémního. V tomto případě je to osmijádrový procesor Intel Core i7-6900K.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Skříň NZXT 440 je nyní velmi oblíbená mezi nadšenci i firmami. Za prosklenou bočnicí naštěstí nic výrazně nesvítí, jen koncovky PCI Express slotů na základní desce. Bez bočních krytů vynikne pevná vnitřní konstrukce

Zatímco u vícejaderných procesorů pro serverová nasazení není pochyb o jejich využití, v případě stolních počítačů nás vždy Intel nutí přemýšlet, k čemu by se to dalo vůbec využít. Využití pro Media Creation zde znamená především zpracování videa, nejlépe ve vysokém rozlišení a v reálném čase.

Stolní počítač se ukrývá v dnes velmi oblíbené skříni NZXT H440 – není tu tedy místo pro optickou mechaniku, zato dost dobře odvětrávaného vnitřního prostoru pro disky a rozměrnou grafickou kartu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Chválíme příkladné vyvázání kabelů i za základní deskou, mohutný chladič na procesoru využívá vlastní ventilátor i ten na zadní straně skříně. Použité SSD od Intelu se připojuje do rychlého slotu PCI Express.

Media Creation v názvu naznačuje, že se tady tolik netlačilo na hry a tak také grafická karta není nejrychlejší. Jde o MSI GTX 950 GAMING se 2 GB paměti. Tato karta s cenou pod 4 600 Kč pak zvláště působí jako pěst na oko, když podporuje tak extrémní procesor, jako je Intel Core i7-6900K s cenou téměř 30 tisíc.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Boční kryty dále tlumí hluk a vibrace pomocí pěnových výplní. Dva disky WD Red se zrcadlí pro vyšší bezpečnost dat. Zadní strana počítače s běžně dostupnými konektory

U této sestavy se kromě procesorového výkonu hledělo hlavně na paměť. Jak tu operační, která dosahuje na 64 GB, tak diskovou, kde dominuje SSD Intel 750 v PCI Express slotu s kapacitou 800 GB (náš testovací kus měl ještě jen 400 GB) a pak dvojice tradičních 4TB pevných disků WD RED zapojených v RAID 1.

Použitý procesor je o stupínek pod ještě extrémnějším Core i7-6950X, který se prodává za téměř 48 tisíc Kč. Stále extrémní Core i7-6900K dává popravdě větší smysl. Procesor má i tak velký výkon, a pokud by vám nestačil, je vhodnější jít cestou procesorů Xeon, které můžete mít na jedné základní desce ve více kusech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
To je Core i7-6900K - 8 jader (16 vláken s hyperthreadingem), 20 MB L3 cache, 3,2 GHz

Procesor Core i7-6900K už spadá do nové generace Broadwell-E, jde tedy o dřívější platformu Haswell-E s vylepšeným výrobním procesem. Procesorový výkon tedy mírně vzrostl, ale nejde o generační skok v architektuře. Přesto procesor skrývá zajímavá vylepšení. Klasický Turbo Boost, tedy krátkodobé zvýšení frekvence jednoho jádra, je tady vylepšený ve verzi 3.0.

V rámci procesoru se jednotlivá jádra seřadí podle jejich vhodnosti pro přetaktování. Pokud nějaké aplikace pak zatěžují jen pár z osmi dostupných jader, systém je spustí na vhodných jádrech, kterým zvýší frekvenci. Dílem jde o hardwarové a dílem o softwarové vylepšení. Kromě doplnění v BIOSu v systému přibude aplikace pro Turbo Boost, kde si přidáte ručně aplikace, automaticky se nic nepoužije a musíte tak vybranou aplikaci ručně přidávat do seznamu.

Klepněte pro větší obrázek
Samostatná aplikace pro vylepšený Turbo Boost ukazuje procesorová jádra, seřazená podle schopnosti přetaktování. Páté jádro testovaného procesoru můžete přetaktovat nejlépe

Plná síla procesoru vynikne u aplikací, které dokáží plně využít všech osm jader. Test Cinebench při využití jednoho jádra tady dává menší výsledky než výrazně levnější Core i7-6700K v jednovláknovém testu. Musíte být tedy schopni opravdu všechna jádra zatížit.

Klepněte pro větší obrázek
Pro hry je procesoru škoda. Puštěný 3D Mark se na zátěži procesoru téměř neprojevuje, grafická karta ale dostává zabrat.

Můj zásadní problém se sestavou HAL3000 Intel Media Creation Extreme spočívá v použité grafické kartě. Vím, že sestava nemá být herní, ale ani pro to Media Creation dnes nelze grafickou kartu podceňovat. Videostřižna Adobe Premiere Pro miluje grafické karty a dokáže je zapojit pro akceleraci práce i renderování výsledného videa. Podobně i Photoshop a další aplikace Adobe dokáží využít grafické karty.

Při zpracování videa se navíc využívá i paměť na grafické kartě a zde použitá 2 GB verze by už mohla způsobovat chyby při práci se složitějším 4K obsahem. Netrvám na tom, aby tam byla hned nová GTX 1080, ale popravdě alespoň GTX 970 s 4 GB by sestavě slušela o poznání lépe. Samozřejmě při nákupu sestavy můžete podrobnosti doladit, je ale škoda, že základní konfigurace tak trochu kulhá.

Naměřili jsme

3D Mark
Klepněte pro větší obrázek400GB SSD Intel 750
Klepněte pro větší obrázek4TB disky WD RED v RAID 1
Fire Strike 6252
Sky Diver 21978
Cloud Gate 29527
Ice Storm 182128
PC Mark 8 accelerated
Home 4641
Creative 6201
Work 5207
Cinebench R15
multicore 1546
singlecore 162

Kombinace vysokého procesorového výkonu a bohatě dimenzované paměti zaboduje i u vývojářů, kteří si rozjedou virtuální stroje na jednotlivých jádrech procesoru a ocení vysoký spojený výkon při kompilaci. Media Creation se dnes už také často vnímá jako streamování her. Ač by si procesor dokázal poradit s komprimací a streamováním videa na pozadí a stéle by mu zbylo dost výkonu pro požadavky hry, tady se už opravdu bolestně naráží do volby grafické karty. Při doporučené koncové ceně sestavy 92 890 Kč by se už ostatně nějaký ten příplatek za lepší grafiku téměř ztratil.

HAL3000 Intel Media Creation Extreme

Procesor: Intel Core i7-6900K, 3.2GHz, 20MB
Chladič CPU: SilentiumPC Fortis 3 HE1425 Malik Customs Edition, ultratichý
Základní deska: ASUS X99-A II
Grafická karta: MSI GTX 950 GAMING 2G
Operační paměť: Kingston HyperX Savage Black 64GB (4x16GB) DDR4, 2400 MHz
Systémový pevný disk: SSD Intel 750 800GB
Datový pevný disk: 2x WD RED 4TB v RAID 1
Skříň: NZXT H440, černá
Zdroj: EVGA SuperNOVA 550 G2, 550W
Operační systém: Windows 10 Home 64-bit

Cena: 92 890 Kč včetně DPH
Model PCHS2114

Diskuze (9) Další článek: Vyzkoušeli jsme technologii Nvidia Ansel, umožní ve hrách „fotit“ odkudkoli

Témata článku: Testy, Intel, Počítače, Supernova, Mohutný chladič, PCI Express slotu, Herní speciál, NZXT, Vnitřní konstrukce, Turbo Boost, SilentiumPC, Hyper-threading, SilentiumPC Fortis, Hlad, Výkon procesoru, Fire strike, Storm, Creation, Savage, HAL, Samostatná aplikace, Adobe Premier, Fortis, Sky diver, Testovací kus, Stolní počítače na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Google vyřešil problém s bootloadery. Umožní návrat z Androidu 13 na dvanáctku, ale má to malý háček

Google vyřešil problém s bootloadery. Umožní návrat z Androidu 13 na dvanáctku, ale má to malý háček

** Google u Androidu 13 aktualizoval bootloader ** Ten znemožňuje návrat na Android 12 ** Vývojáři mají výjimku, ale má to drobné háčky...

Martin Chroust
Android 13Android 12
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě