HAL 9000 ve službách Apple

Apple navazuje na svůj legendární spot ve stylu orwellova románu 1984 a do svých služeb povolává superpočítač HAL 9000.
Je to právě patnáct let, co Apple uvedl u příležitosti představení prvního Macintoshe legendární reklamní klip na motivy Orwellova románu 1984. Byla to velmi povedená parodie na tehdejší nadvládu počítačů od IBM.

Apple, vědom si úspěchu původního klipu, využil všeobecného očekávání roku 2000 a vytvořil klip, ve kterém garantuje svou připravenost na problém Y2K (Year 2000).

V něm promlouvá z roku 2001 počítač HAL 9000 a tvrdí, že pouze počítače Apple byly v roce 2000 připraveny (Apple udává, že jeho počítače Macintosh jsou schopny korektně pracovat s datem až do roku 29940).

HAL 9000, počítač z A.C.Clarkova ( čtenáři neznalí světové sci-fi literatury si tohoto autora možná pamatují z televizní série o záhadách mezi nebem a zemí ) románu 2001:Vesmírná odyssea a oscarového filmu Stanley Kubricka, byl vybrán jako největší expert na chyby počítačů. Spojení s Y2K je velmi trefné, v románu totiž tento počítač vinou své nedokonalé konstrukce a naprogramování zlikviduje téměř celou posádku vesmírné lodi.

Klip byl původně zamýšlen pouze pro použití na Internetu. Ihned po jeho uvedení na stránkách Apple však vzbudil vlnu zájmu - více než 250 000 přístupů od 5.ledna. Proto byl ze stránek dočasně stažen a bude uveden v první přestávce amerického Super Bowlu tuto neděli. Takto jej podle odhadů uvidí až 100 milionů diváků. My v České republice si asi budeme muset počkat na návrat jeho internetové verze.

Reklamní trhák z roku 1984 se stal zlomovým bodem v existenci firmy Apple, zda tomu tak bude i letos ukáže až čas. Nové produkty i úsilí firmy o návrat na původní pozice napovídají, že by se tak stát mohlo.

Váš názor Další článek: Microsoft jako namazaný stroj, má další čtvrtletí obrovského růstu i zisku

Témata článku: Apple, Stanley Kubrick, Stanley, HAL, První film, První Macintosh, Legendární počítač, Halo

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů