Zdeněk Starý
29. 7. 2009 • 16:23

Až na nesmyslné slovo "bizarDnější" (bizarní, bizarnější - z franc. bizarre) je článek takřka dokonalý, dost se divím, že mi tahle série před lety unikla.

benji
29. 7. 2009 • 9:48

Chtel bych autorovi podekovat nejen za tuto serii, ale i za zbytek tech kvalitnich a zajimavych clanku na Zive. Je fajn, ze je tu nekdo kdo umi psat ctive o technickych vecech a nema potrebu zabyvat se tim, kde si Balmer prdl a nebo tim se svet zmenil, protoze se ve W7 posunula ikonka o 2px na liste doprava Jak je na Zive uz temer tradici :-/
Takze diky a jen tak dal

Martin Kozak
29. 7. 2009 • 8:51

Výroba filtru oxidu uhličitého mi připomněla McGyvera

LITTLEKEKS
29. 7. 2009 • 12:44

Mně taky Nikdy nezapomenu jak z hnojiva a novin vyrobil granát

Radim Vančo
30. 7. 2009 • 13:09

Já se zrovna teď na MacGyvera dívám.

BoB
14. 1. 2002 • 12:01

Vetsinou ctu clanky podle titulku (jojo, jsem vhodnym cilem pro PR a reklamu) a ani si nectu autora. Po precteni ale vetsinou uroven hodnotim a vetsinou (no at premyslim jak premyslim, nepamatuji si na clanek od HH, ktery bych ohodnotil jako blbost) jsou ty od HH napsane "dobre" (srozumitelne, odborne, nazorove s nimi souhlasim). To se ale neda rici o clanxcich jinych autoru Zive, ktere jiz zdalky poznavam

Co se tyce hackovani, tak nedavno jsem byl na navsteve u "slecny", ktere blbnul telefon. Opravujte ji s louskackem na orechy, nozem a podobnymi kuchynskymi nastroji rozlomenou RJ koncovku kabelu od telefonu. Ale na pocitacich je predsijen krasne to, ze existuje mnoho zakouti, ktere casto ani k "zivotu" nepotrebujeme a zijou si vlastnim zivotem. Jejich objeveni nam ale dava uzasnou kontrolu a pochopeni toho co se deje, moznost ovlivnovnat takrtka vse... Take vzpominam na leta s assemblerem (atari, pc)... Nojo, ale zivot jde dal a pozadavky take. Kde uplatnit sve "low-level" choutky nyni? Na kabelech (siti) -- tam toho beha a clovek se tam take vyradi ...


BTW: Hynku, co takhle napsat neco o sobe? Urcite by to lidi zajimalo (tedy jestli nejsi Hlavenkova virtualni postava, ve ktere dava jmenovany vyniknout jinym strankam sve osobnosti ) (i kdyz ted koukam, ze asi nejsi zadny bot -- google o tobe vypsal dooost dlouhy seznam. Uz te chytli a znaji te! )

Petr
12. 1. 2002 • 20:49


Celá tahle série článků je super, čtu ji podrobně a libuju si.

Teď jsem sledoval na Spektru (program na kabelovce) pořad, kde byly chlápci z firmy NNB (nebo tak nějak), který vymysleli Internet. Povídali jak vymýšleli ARPANET (předchůdce Internetu). Nejdřív museli vůbec vymyslet, jak by mohli počítače spolu komunikovat - vymysleli paketový přenos dat. Pro směrování paketů vymysleli a postavili první router na světě. Pak měli problém, jak vyřešit komunikaci různých sítí mezi sebou - vymysleli protokoly TCP/IP. Internet (teď už celkem funkční) ale skoro nikdo nepoužíval - potřebovali vymyslet "killer application" - vymysleli e-mail (mimochodem ten chlápek, co e-mail vymyslel, vysvětloval, proč je v adrese to @ - prej hledal znak, kterej tam dát a @ mu bylo takový sympatický ). Atd. Velice zajímavý. Největší sranda je, že většina věcí je tak, jak je známe dnes jenom proto, že se to tak někomu víc líbílo. A my si myslíme, že všechno má svůj důvod...

 

eddy
13. 1. 2002 • 16:38

Tu relaci jsem bohuzel nevidel, ale ta firma se jmenuje Beranek,Bolt & Newman (BBN)

Martin Kovacik
14. 1. 2002 • 0:48

Hm... vymysleli... skor by som povedal, ze navrhli podla potreby. Ked si vezmes TCP/IP alebo UDP/IP a porovnas si vsetky vrstvy, tak zistis, ze je to vlastne prefikane zjednoduseny a implementovany ISO OSI model. Okolo sieti bolo mnozstvo teorie, no vychadzala opat z teoretickych zakladov, takze mala k praxi obcas kusok daleko ale aj tak bolo skor otazkou casu, kedy sa najde niekto, kto ma na to, aby to vzal za spravny koniec.

Jakub Simacek
15. 1. 2002 • 15:08

Vzdycky jsem si myslel, ze ten @ tam je jako nahrada za predlozku AT. Tzn. somebody at some_network.

Jinak pri cteni techto clanku rad spominam na svuj prvni zkrocenej procesor 6502 (Atari 800, C64...) jeho 3 specializovany registry A,X,Y (s citacem instrukci a stavovym slovem celkem 5 registru!) a par adresovacich modu, zadny instrukce pro nasobeni a deleni... Proste parada.

Jakub

Denis Rojčyk (ryowa)
29. 7. 2009 • 8:46

No já slyšel něco o tom, že potřebovali vybrat "nejnepouživánější" znak na světě.

Peter Fodrek
29. 7. 2009 • 10:02

to je asi preto,ze to je anglicky zank at...A ja si tiez myslim,ze sa tam dostal tak, lebo to ma logikunazov zavinca alebo snek vymysleli hladni moravski a sliezsky programatori

bafman
29. 7. 2009 • 9:49

... ano a dneska firmy vymysleji a patentuji co udela klik na webove strance ...

Dan
11. 1. 2002 • 17:22

Dobra serie, libi se mi to, ale reakce na clanek vyse, kde nekdo pise ve spojeni starych osmibitu a vyrabeni vlastnich periferii: Co ti brani, pres paralelni port se da jednoduse ovaldat spousta veci ale bacha uz jsem si jednu desku odpalil... no jo neumim pajet, jsem elektrotechnik nadsenec )

 

Pocitacum zdar a silencum zvlast

Dan

Hynek Hanke
11. 1. 2002 • 21:00

Sice to castecne ztraci sve kouzlo, ale pro elektrotechniky-amatery je k dostani za rozumnou cenu zarizeni(hracka), ktere pichnete myslim na COM nebo na LPT a ono ma nekolik vyvodu, ve kterych muzete ovladat proud (myslim, ze nejen zapnuto/vypnuto, ale i prutok).
Je to rozumne reseni pro ty, kteri by radi experimentovali, ale boji se, ze si znici desku. Bohuzel nevim jak se to zarizeni jmenuje a kolik ted stoji. Prodavala to v CR nejaka firma, ale na jmeno se me neptejte.

Honza
12. 1. 2002 • 12:11

Prodava se i LEGO - postavis si robota, pripojis na pocitac a programujes si. Robot ma i nejake senzory (svetlo a tak...) a muze s nim byt sranda.

oooooooooo
29. 7. 2009 • 16:43

Něco jako Toshiba Parallel loopback ? To jde koupit i ted - používá se to kvůli prolomení vstupu do biosu u toshiby - u některých typů standartní postupy nefungují.

kubik
11. 1. 2002 • 10:56

Zas moc peknej clanek - ale mam jednu malou, hnidopisskou poznamku: Jak se sklonuje slovo "hack"? V clanku je "o hacích", ale to mi nepripada spravny - nemelo by to bejt spis "haccích"? BTW a jak se to vyslovuje?

Hynek Hanke
11. 1. 2002 • 20:54

Vidite, nevim, asi mate pravdu. ,Hack' by mel byt dle meho nazoru [hek], ,hackovat' [hekovat] a ,hacker' [hekr].
,O hac(c)ich' by tedy melo byt [o hacich]. Moc jist si ale nejsem. Dost by me to zajimalo. Umi nekdo z fora poradit?

Jinak nemyslim si, ze by to byla hnidopisska poznamka. Dekuji za upozorneni.

Zajdee
13. 1. 2002 • 12:07

Myslim, ze by se slovo hack [hek] dalo sklonovat v singularu podle vzoru hrad, v pluralu je to slozitejsi, tam by se to sklonovalo asi takhle:

hacky, bez hacků, komu čemu hackům, koho co hacky, voláme "hacky", o hackách nebo haccích, hacích, nebo by tenhle tvar byl úplně jiný?, s hacky

je videt, ze problem nastava jen v 6.p

pokud by se to vyslovovalo o [hekách], bylo by to jasne. Pokud by se to vyslovovalo o [hecích] (analogie ke slovu mok - o mocích), zustava problem jak to napsat. Ja sam bych asi napsal haccích, ale nevim, mozna by stalo za to napsat nekomu vice 'fundovanemu', at se pokusi utvorit tento pad. Webova adresa byla kdysi v Poradne, ale nemuzu ji najit :(

slavko
11. 1. 2002 • 10:33

Heh, tak to s tou dvojminutovou odozvou mi _velmi_ pripomina, ked som chodil na ekonomicku univerzitu v Bratislave, boli tam cele 2 budovy pripojene modemom 19200bps ... to ked sa clovek niekam odtial telnetoval von, tak tie odozvy pri stlacani klavesov sa naozaj ratali na desiatky sekund :) A skuste takto editovat texty alebo pisat maily cez pine :)

 

Stanislav Ošmera
11. 1. 2002 • 9:05

Dobry clanek i kdyz predchozi v teto serii byly znacne lepsi.
Ale jen tak dal. Chapu ze pro lidi kteri znaji pocitace jen s grafickym prostredi a i treba 486 je pro ne nic nerikajici cislo (Ani nemluvim o XT/AT) tak temto clankum nerozumi a nevidi v nich krasu.
V dnesni dobe je bohuzel slovo hack a hacker o necem jinem nez drive.

Petr Smutný
11. 1. 2002 • 11:54

Naprostý souhlas, člověk který začínal na ZX Spectrum a sám si vyráběl periferie si při čtení takovéhoto článku jen zamáčkne slzu v oku. Omladina zvyklá na Gigové procesory a nVidia produkty tohle neocení.

Btw: já píšu omladina, jak kdybych já měl před důchodem a přitom je mi 26

majkl
11. 1. 2002 • 14:22

..jojo stary dobry ZX spectrum....a muj milovany didaktik ach jo.. to byly casy...... ..ale jeste porad ho mam doma a nekdy si ho jenom tak z nostalgie poustim......

Hynek Hanke
11. 1. 2002 • 21:05

Ale jo, ja myslim, ze kdyz si nebudete vsimat te stale rostouci hromady script-kiddies a crackeru, pak muzete na hackery narazit i dnes. Musite se pozorne divat :)

Dlibor Straka
11. 1. 2002 • 2:42

Pěkná série článku. Film Apollo 13 určitě doporučuji. Jenom kapacita akumulátorů je v ampérhodinách.

Lukas Gallina
11. 1. 2002 • 11:52

Film je hezky, ale jako obvykle je kniha mnohem zajimavejsi. Doporucuji ji k precteni, stoji to za to. Clovek se tam i dost dozvi o programu Apollo a technickem zakulisi ktere ve filmu neni....

Zdeněk Starý
29. 7. 2009 • 16:24

I po sedmi letech stále platí, že knížka je lepší, než film. Doporučuji přečíst, je to nářez!

Hynek Hanke
11. 1. 2002 • 21:13

Ja vim, ale v te knizce jsou napsany ampery. Mozna se jedna o nejakou chybu, take jsem o tom premyslel, ale mohlo treba to byl zamer. Tohle se delo uz tehdy na konci letu a ti lide, kteri promysleli, jak se provede to oziveni velitelske sekce, jiz meli pevne stanovene kolik amperhodin mohou spotrebovat. Predpokladam, ze se priblizne vi, jak dlouho ma trvat to ozivovani. Oni mohli stejne tak dobre tedy mluvit o amperech, protoze to mohli myslet tak, ze ,,v tenhle okamzik'' procesu mame spotrebu x amper, ale potrebujeme to snizit na y amper. Tudiz uplny nesmysl to neni, ale mate samozrejme pravdu, ze amperhodiny se hodi daleko lepe.

hugee
11. 1. 2002 • 21:36

Knihu som cital, velmi pekna. Su tam fakt ampery, moze to byt chyba CZ prekladu, ale skor si myslim, ze urcity slang.

Dlibor Straka
12. 1. 2002 • 13:25

Asi to tak bude, mohli klidne mluvit o amperach, protoze kazdej vedel o co jde.

Jakub Hegenbart
30. 5. 2004 • 15:24

Kdepak, zdroje měly omezený příkon...takže nemohly být všechny zapnuté najednou.

millhaus007
12. 8. 2009 • 16:28

v severni americe je zvyk pouzivat ampery misto watu. (napr. na vysavaci uvadi spotrebu 11Amp ). na jednu stranu zvlastni na druhou prakticky (kdyd vis ze pojistky sou na 15Amp)

UncleFido
11. 1. 2002 • 0:23

Proste dokonaly clanek

Určitě si přečtěte

Články odjinud