Javascript | Hackujeme Google v Apps Scriptu

Hackujeme Gmail v Apps Scriptu: Vyrobíme hlídacího psa, který bude sledovat cenu eura

  • Dnes si vyrobíme webového hlídacího psa
  • Bude sledovat cenu eura
  • Když klesne pod stanovenou hladinu, dorazí nám e-mail

Je tady další pokračování našich experimentů s Gmailem. Minule jsme si napsali jednoduchý program, který průběžně prochází poštovní službu, hledá v ní potvrzení o nákupech třeba na Alze a útratu ukládá do tabulky. Tentokrát si zbastlíme jednoduchého hlídacího psa.

Všechno za nás udělá mocný Apps Script – vylepšený Javascript běžící na serverech Googlu, který může přistupovat k jeho službám a zcela je ovládat. Jak založit nový projekt a jak vypadá webové rozhraní jeho editoru, jsme si ukázali v předchozím dílu, takže tentokrát už půjdeme rovnou na věc.

Když ho mohou mít e-shopy, tak mi také

Každý e-shop dnes nabízí funkci hlídacího psa, který nám odešle e-mail, jakmile je naskladněno vysněné zboží. Co kdybychom si ale chtěli napsat vlastního, který zareaguje třeba na něco úplně jiného? My si to dnes vyzkoušíme ve skriptu, který bude hlídat cenu eura podle kurzovního lístku České národní banky.

Podívejte se na video, jak funguje hlídací pes v praxi:

V následujících odstavcích si ukážeme, jak to funguje řádek po řádku kódu, přičemž v závěru jako vždy najdete kompletní zdrojový kód.

Cena (nejen) eura podle ČNB

Pokud má náš pes hlídat cenu eura, musí ji nejprve znát. Internet skýtá nepřeberné množství zdrojů, my ale pro jednoduchost použijeme průběžně aktualizovaná data České národní banky. Její kurzovní lístek s cenou několika desítek nejčastějších měn najdete zde.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium

Témata článku: YouTube, Google, Facebook, Internet, Programování, Pojďme programovat elektroniku, Gmail, E-mail, Kód, Javascript, JPEG, HTTPS, Hackujeme Google v Apps Scriptu, Logger, Hlídací pes, Apps Script, Kurs, UrlFetchApp, Kter, Geta, HTML, ED App, Řádek, Apps Scriptu Logger, GmailAppTest pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Přenosné solární nabíječky jsou určeny především pro drobnou elektroniku, ty větší si ale poradí i s notebooky velkými powerpacky nebo kombinací všeho.

Stanislav Janů
Srovnávací testSolární energie
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy