Hackujeme Google v Apps Scriptu | Javascript

Hackujeme Gmail v Apps Scriptu: Vyrobíme hlídacího psa, který bude sledovat cenu eura

  • Dnes si vyrobíme webového hlídacího psa
  • Bude sledovat cenu eura
  • Když klesne pod stanovenou hladinu, dorazí nám e-mail

Je tady další pokračování našich experimentů s Gmailem. Minule jsme si napsali jednoduchý program, který průběžně prochází poštovní službu, hledá v ní potvrzení o nákupech třeba na Alze a útratu ukládá do tabulky. Tentokrát si zbastlíme jednoduchého hlídacího psa.

Všechno za nás udělá mocný Apps Script – vylepšený Javascript běžící na serverech Googlu, který může přistupovat k jeho službám a zcela je ovládat. Jak založit nový projekt a jak vypadá webové rozhraní jeho editoru, jsme si ukázali v předchozím dílu, takže tentokrát už půjdeme rovnou na věc.

Když ho mohou mít e-shopy, tak mi také

Každý e-shop dnes nabízí funkci hlídacího psa, který nám odešle e-mail, jakmile je naskladněno vysněné zboží. Co kdybychom si ale chtěli napsat vlastního, který zareaguje třeba na něco úplně jiného? My si to dnes vyzkoušíme ve skriptu, který bude hlídat cenu eura podle kurzovního lístku České národní banky.

Podívejte se na video, jak funguje hlídací pes v praxi:

V následujících odstavcích si ukážeme, jak to funguje řádek po řádku kódu, přičemž v závěru jako vždy najdete kompletní zdrojový kód.

Cena (nejen) eura podle ČNB

Pokud má náš pes hlídat cenu eura, musí ji nejprve znát. Internet skýtá nepřeberné množství zdrojů, my ale pro jednoduchost použijeme průběžně aktualizovaná data České národní banky. Její kurzovní lístek s cenou několika desítek nejčastějších měn najdete zde.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Google, Internet, Facebook, YouTube, Gmail, Programování, Pojďme programovat elektroniku, Hackujeme Google v Apps Scriptu, Javascript, E-mail, JPEG, Kód, HTTPS, GmailApp, Česká národní banka, Hlídací pes, Geta, Kurs, Řádek, Apps Script, Logger, HTML, UrlFetchAppKdy dorazí Windows 11 a jak to bude podporou a aktualizacemi Windows 10?
Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10Operační systémy
Co vy na to? Nosíte na ruce chytré hodinky či náramky?
Vladislav Kluska
Co vy na to?HodinkyAnkety
Nakonec opravdu Windows 11. Microsoftu uniklo ISO a na světě jsou první screenshoty
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Před 32 lety se začalo rodit Bluetooth. Znáte význam jeho tajemného loga?

Před 32 lety se začalo rodit Bluetooth. Znáte význam jeho tajemného loga?

** Bluetooth se mělo stát univerzálním rádiovým protokolem ** Univerzalita mu zůstala, v rychlosti jej ale překonalo Wi-Fi ** Jeho symbol a název sahá až do 10. století

Jakub Čížek
BluetoothTechnologie