Hackerům se u nás daří

Symantec vydal třetí zprávu o nebezpečích na internetu. Kromě obecné stati, která popisuje nejčastější cíle či prostředky útoků, zaujme i informace o tom, jak aktivní jsou hackeři ve střední Evropě, jmenovitě v České republice a Polsku.
Hackerům se u nás daří
Zpráva Symantec Internet Security Threat Report, kterou Symantec zveřejňuje každého půl roku, se snaží popsat vývoj bezpečnosti na internetu v průběhu času. Základem pro vytvoření zpráv IST jsou analýzy statistických dat získaných z více než 400 společností ve třiceti zemích. Podle této zprávy došlo za poslední půlrok ke snížení počtu zaznamenaných hackerských útoků o 6 procent oproti předchozímu období. To ale platí pouze pro skupinu útoků, ze které jsou vyřazeni internetoví červi a některé další typy útoků, přičemž právě červi způsobují nejviditelnější škody. Navíc i když klesl počet útoků, výrazně se zvýšily způsobené škody. Průzkum se navíc věnuje jen roku 2002, takže tam pochopitelně není zanesen nedávný útok SQL červa.

Oproti minulým pozorováním nedošlo ke změnám v geografickém původu útoků. Celých osmdesát procent útoků pocházelo z pouhých deseti zemí, přičemž nejvíce útoků mělo původce ve Spojených státech. Zajímavá je také statistika počtu útoků na počet uživatelů internetu. V tomto žebříčku se na druhém místě podle Symantecu umístilo Polsko a na třetím Česká republika. Vede Jižní Korea. Slovensko se objevuje v žebříčku zemí s málo rozvinutým internetem (méně jak milión uživatelů) na desátém místě.

Stále pokračuje nárůst počtu nově odhalených slabin softwaru. V minulém roce bylo zveřejněno o 81,5 % více bezpečnostních děr v programech než v roce 2001. Většina z těchto chyb však nepředstavuje významnější nebezpečí. Na druhou stranu přibližně 60 % zdokumentovaných chyb byla snadno zneužitelná díky snadné dostupnosti hackerských nástrojů. Již několik hodin po zveřejnění informací o nových chybách se na internetu objevovaly programy, které těchto chyb využívaly a velice rychle se šířily, přičemž mnoho takto vytvořených červů je hrozbou i několik měsíců po svém vytvoření nebo naopak, mnoho chyb zůstává neošetřeno a jsou hrozbou do budoucna.

Kromě těchto obecných informací zpráva poskytuje podrobný popis nebezpečí, které hrozí na internetu včetně charakteristiky nejčastějších cílů, období, kdy dochází k největšímu počtu útoků a také návrhů na obranu. Plnou verzi naleznete na webu Symantecu. Pro přístup k dokumentu v PDF je ale nutná bezplatná registrace.

Diskuze (38) Další článek: Opera 7 děravá jak ementál

Témata článku: Největší nebezpečí, Největší slabina, Nedávný útok, Útok, Jižní Korea, Podrobná analýza, Minulý rok, Hackerský nástroj

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost