Hackerům se u nás daří

Symantec vydal třetí zprávu o nebezpečích na internetu. Kromě obecné stati, která popisuje nejčastější cíle či prostředky útoků, zaujme i informace o tom, jak aktivní jsou hackeři ve střední Evropě, jmenovitě v České republice a Polsku.
Hackerům se u nás daří
Zpráva Symantec Internet Security Threat Report, kterou Symantec zveřejňuje každého půl roku, se snaží popsat vývoj bezpečnosti na internetu v průběhu času. Základem pro vytvoření zpráv IST jsou analýzy statistických dat získaných z více než 400 společností ve třiceti zemích. Podle této zprávy došlo za poslední půlrok ke snížení počtu zaznamenaných hackerských útoků o 6 procent oproti předchozímu období. To ale platí pouze pro skupinu útoků, ze které jsou vyřazeni internetoví červi a některé další typy útoků, přičemž právě červi způsobují nejviditelnější škody. Navíc i když klesl počet útoků, výrazně se zvýšily způsobené škody. Průzkum se navíc věnuje jen roku 2002, takže tam pochopitelně není zanesen nedávný útok SQL červa.

Oproti minulým pozorováním nedošlo ke změnám v geografickém původu útoků. Celých osmdesát procent útoků pocházelo z pouhých deseti zemí, přičemž nejvíce útoků mělo původce ve Spojených státech. Zajímavá je také statistika počtu útoků na počet uživatelů internetu. V tomto žebříčku se na druhém místě podle Symantecu umístilo Polsko a na třetím Česká republika. Vede Jižní Korea. Slovensko se objevuje v žebříčku zemí s málo rozvinutým internetem (méně jak milión uživatelů) na desátém místě.

Stále pokračuje nárůst počtu nově odhalených slabin softwaru. V minulém roce bylo zveřejněno o 81,5 % více bezpečnostních děr v programech než v roce 2001. Většina z těchto chyb však nepředstavuje významnější nebezpečí. Na druhou stranu přibližně 60 % zdokumentovaných chyb byla snadno zneužitelná díky snadné dostupnosti hackerských nástrojů. Již několik hodin po zveřejnění informací o nových chybách se na internetu objevovaly programy, které těchto chyb využívaly a velice rychle se šířily, přičemž mnoho takto vytvořených červů je hrozbou i několik měsíců po svém vytvoření nebo naopak, mnoho chyb zůstává neošetřeno a jsou hrozbou do budoucna.

Kromě těchto obecných informací zpráva poskytuje podrobný popis nebezpečí, které hrozí na internetu včetně charakteristiky nejčastějších cílů, období, kdy dochází k největšímu počtu útoků a také návrhů na obranu. Plnou verzi naleznete na webu Symantecu. Pro přístup k dokumentu v PDF je ale nutná bezplatná registrace.

Diskuze (38) Další článek: Opera 7 děravá jak ementál

Témata článku: Útok, Nedávný útok, Největší slabina, Největší nebezpečí, Podrobná analýza, Jižní Korea, Minulý rok, Hackerský nástroj


Určitě si přečtěte

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 46

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

** Prozkoumejte, jaké pásmo je pro vaši síť nejlepší ** Díky heat mapě snadno poznáte, kde to bude se signálem horší ** Vše zvládnete i z mobilního telefonu

Vladislav Kluska | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku