Josef Sýkora
29. 4. 2018 • 13:22

By mě zajímalo jaká jsou reálná rizika ohrožení třeba stolního PC s Win. 10 které je ve stejné domácí síti jako běžné "chytré" zařízení mající nějakou bezpečnostní díru. Znáte nějaké dobré články na toto téma? Jak se ochránit kromě aktualizace firmwaru routeru a Windows?

Mispulda
22. 4. 2018 • 10:24

Profesionální instalace neběží po síti. MAR využívá svou vlastní síť a je jedno od jakého výrobce. Je to chyba instalační firmy, která si tam dala amatérské řešení, které využívá počítačovou síť. Jsou to takové a ani nechci napsat domácí řešení, protože ani tam se to nepoužívá, ale mnoho obchodů to jako hračku domů prodává. Jednoduchá rada, netrapte se dvojí sítí, ale kupujte profesionální řešení

Jan Kadeřábek
20. 4. 2018 • 12:23

Souhlasím s těmi, co píšou o řešení skrz oddělení sítí... ale to asi nemění nic na obecném problému, že se čím dál složitější (a tedy ve své funkci méně průhledná) technická řešení dostávají do čím dál běžnějších výrobků / spotřebičů, aniž by se zároveň zvyšovala technická zdatnost jejich uživatelů (analogie s FB) - což se stoprocentně v budoucnosti nezmění... stejně tak nevěřím, že si běžný člověk koupí termostat a bude shánět ajťáka, aby mu to zkontroloval a nastavil - tohle bude muset být řešeno ze strany výrobců a proto asi nezbývá, než ta legislativa, případně vyšší využití průhledného, jednotného a prověřeného open-source ...? Možná časem vznikne nové povolání - kontrolor domácího IT zabezpečení, který na pozvání přijde, pochytá všechny ty drony, vysavače a nevímco a udělá celkovou bezpečnostní revizi... :) Netuším.
U bank a společností celkově je řešení asi jasné - měli by mít na tohle vlastní specialisty a "chytrost" omezit na nejnutnější míru.
Podle mě ale není jisté, že se chytrá zařízení masově rozšíří... nedivil bych se trendu, kdy by se lidé chtěli spíše zbavovat závislosti na technice.

Názor byl 3× upraven, naposled 20. 4. 2018 13:57

Neurotic
20. 4. 2018 • 11:50

Když si někdo propojí akvárko s bankovním účtem tak je to jeho svobodná volba a nechápu proč by to měl řešit nějaký zákon.Nemůžemě chránit všechny lidi před každou jejich hloupostí.

vit kratochvil
20. 4. 2018 • 11:27

Tohle je dost děsivé: Podle něj bude muset vzniknout nějaké legislativní opatření, které bude platné v celém průmyslu. „Zřejmě to bude oblast, kde vlády skutečně budou muset nastavit minimální bezpečnostní požadavky, protože trh to sám neudělá,“ řekl.
Zachráníme vás a komu se to nelíbí, toho zavřeme.

dolph1888
dolph1888
20. 4. 2018 • 10:22

U mě by měli pech, mám hloupý termostat, hloupou ledničku, hloupou vanu, hloupý kávovar, hloupý mixér / robot, prostě hloupou domácnost. Co nesepnu ručně - nepremává. Když jsem koukal co za chudáky (jsou to ještě lidé?) si prý zapíná kávovar na dálku než přijdou domů, případně pračku*, to prádlo do ní hází kdo? Robot? Jsou to výmysly, aby si lidé kupovali nové a jak se ukazuje i nebezpečné věci. Jak říkám, jednou přijede do ulice auto (velká dodávka, náklaďák s nakladačem) a zloději si centrálně odemknou celou ulici. Můj dům by se tak "nezachoval", zvažuji, že si vyběhám povolení chovat medvěda (od mláděte) a nezvaní hosté budou hnědí strachy. 🙂
* Nehledě na to, že nechávat různé spotřebiče v chodu bez dohledu je riskantní.

Názor byl 1× upraven, naposled 20. 4. 2018 10:22

Nargon
20. 4. 2018 • 9:16

A přitom by úplně stačilo aby se to připojovalo na nějakou oddělenou síť. Nebo on chytrý termostat pro svůj provoz potřebuje přístup do centrálních systémů kasina?

baragardan
20. 4. 2018 • 9:08

to nebude moc chytrý termostat, můj "hloupý" termostat svoji práci udělá taky a ještě navíc neohrozí moje data v síti

František  Staněk
20. 4. 2018 • 8:53

Tohle jde jednoznačně na vrub síťářům, kteří si pustili do sítě zařízení, které nebylo pod jejich kontrolou. Jednoznačný amatérismus.
VLAN pro různé bezpečnostní okruhy, to už se řešilo před 20 lety.

Určitě si přečtěte

Články odjinud