Bezpečnost | WordPress | Plugin

Hackeři zneužívají kritickou chybu v doplňku pro WordPress – v ohrožení je přes 350 tisíc webů

Hackeři aktivně zneužívají bezpečnostní zranitelnost na webech s redakčním systémem WordPress, která jim umožňuje vzdálené spouštění příkazů a skriptů. Konkrétně se jedná o problém v doplňku File Manager, jež je dle oficiálních stránek nainstalován na více než 700 tisících webech. O nepříjemnosti informuje server Ars Technica.

Bezpečnostní experti na chybu upozornili v úterý a několik hodin po vydání bezpečnostní aktualizace přišla informace o tom, že je aktivně využívána. Útočníci jsou touto cestou schopni nahrát na web obrázek, obsahující takzvaný webový shell čili škodlivý skript, poskytující přístup k systému.

Nebezpečí chyby ve WordPressu

Hackeři tak získají možnost spouštět ze složky doplňku (tj. plugins/wp-file-manager/lib/files/) nejrůznější příkazy. Toto omezení jim sice brání v provádění příkazů mimo uvedený adresář, avšak pomocí dalších skriptů lze získat přístup i k jiným částem zranitelného webu.

Jako jedna z prvních ohlásila záchyt aktivních útoků thajská firma NinTechNet, zabývající se zabezpečením webových stránek. Odhalila, že v jednom konkrétním případě zneužil hacker chybu zabezpečení k nahrání skriptu s názvem hardfork.php a poté k vložení kódu do skriptů /wp-admin/admin-ajax.php a /wp-includes/user.php.

„Všechny příkazy lze spouštět ve složce /lib/files (lze například vytvářet složky, mazat soubory atd.), ale nejdůležitější je, že do této složky je možné nahrát PHP skripty a poté je spouštět a provádět přes ně další akce.“ uvádí NinTechNet na svém blogu. Zajímavostí je, že hackeři následně zajišťují postižený web před dalšími útočníky.

Aktivní zneužívání

Firma Wordfence, zaměřující se na zabezpečení webových stránek, mezitím ve svém vlastním příspěvku uvedla, že v posledních několika dnech zablokovala více než 450 tisíc pokusů o zneužití. Útočníci se dle ní pokoušeli nahrát na web různé soubory. V některých případech byly tyto soubory prázdné – pravděpodobně sloužily jen jako pokusná data při prozkoumávání zranitelných webů.

Vývojáři doplňku File Manager připsali odhalení chyby Villovi Korhonenovi z bezpečnostní firmy Seravo, který ji nahlásil jako první. Dle jejich zjištění se vyskytovala ve verzích 6.0 až 6.8, které tvoří 52 % všech aktivních instalací. Z toho lze celkem spolehlivě usuzovat, že zranitelných bylo zhruba 350 tisíc stránek s tímto doplňkem.

Jak se bránit, pokud používáte redakční systém WordPress s doplňkem File Manager? Naštěstí je to poměrně jednoduché – stačí v administraci v sekci Pluginy spustit jeho aktualizaci. Zatím poslední vydaná verze 6.9 totiž inkriminovanou chybu opravuje.

Diskuze (3) Další článek: Nové mapy Google: Česko vypadá, jako by bylo kdesi na ruské Sibiři

Témata článku: Bezpečnost, Web, Hacking, Aktualizace, WordPress, Plugin, Exploit, Doplňky, Chyba, Information technology, Ars Technica, Kritická chyba, Skript, WoR, Příkaz, HackerBitcoin je populární, ale rigidní. Kryptoměnou, která umí úplně všechno, bude Ethereum 2.0

Bitcoin je populární, ale rigidní. Kryptoměnou, která umí úplně všechno, bude Ethereum 2.0

** Ethereum ve středu čeká aktualizace Altair ** Je součástí přechodu na novou generaci příští rok ** Eth2 slibuje rychlost a žádné náročné těžení

Jakub Čížek
EthereumKryptoměnyTechnologie
Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost