Rusko | Ukrajina | Kyberválka

Hackeři zaútočili na ruskou aplikaci. Poslali stovky moskevských taxíků k hotelu Ukrajina a způsobili dopravní kolaps

Neznámí hackeři se ve čtvrtek nabourali do aplikace ruské taxislužby Yandex Taxi a poslali stovky taxíků na stejnou adresu v Moskvě. Uměle vyvolaná zácpa na Kutuzovského třídě způsobila chaos a obrovské dopravní komplikace v centru města, informuje ruskojazyčná mutace magazínu Forbes.

Ve čtvrtek 1. září ráno si moskevští řidiči začali stěžovat na neobvyklé shlukování taxíků na Kutuzovského třídě na západě hlavního města, kvůli kterému museli stát více než dvě hodiny v dopravní zácpě. Tisková služba Yandex.Go později Forbesu potvrdila, že aplikace Yandex Taxi nefungovala.

Hack cílený na taxíky

„Ráno 1. září čelila společnost Yandex Taxi pokusu útočníků o narušení služby – několik desítek řidičů obdrželo hromadné objednávky na vyzvednutí zákazníků ve čtvrti Fili,“ uvedla Yandex. Kvůli falešným objednávkám strávili řidiči asi 40 minut v dopravní zácpě. Aplikace Yandex Taxi funguje na podobném principu jako Uber – umožňuje uživatelům objednat si taxi na místo, kde se aktuálně nacházejí.

Kutuzovského třída je jednou z nejrušnějších moskevských dopravních tepen. Vede ze západu přes centrum na východ města, má osm až deset jízdních pruhů a málokdy je ucpaná. Jedním z nejznámějších objektů v této oblasti je budova ze stalinské éry „Hotel Ukrajina.“ Záběry ukazovaly zácpu, ve které bylo zapojeno několik desítek zejména žlutých aut, jež se sotva hýbala, přičemž všechna směřovala stejným směrem.

Útok se nakonec podařilo odrazit a na jeho základě prý dokonce došlo k vylepšení algoritmu pro detekci a prevenci takových událostí. Upravený algoritmus by měl zabránit opakování podobných incidentů. Firma svým klientům také slíbila co nejrychlejší odškodnění.

K útoku se hlásí Anonymous

Zatím není jasné, kdo stojí za hackerským útokem na Yandex Taxi, nicméně účet Anonymous TV na Twitteru tvrdí, že za ho realizoval kolektiv Anonymous, jež je součástí rozsáhlejší hackerské kampaně proti Rusku nazvané „OpRussia“.

Kromě bojů se obě strany konfliktu zapojily také do kybernetické války. Ve dnech předcházejících válce vyzval ukrajinský ministr pro digitální technologie Michail Fjodorov dobrovolníky k vytvoření „IT armády“ hackerů, kteří by pomohli v boji jeho země proti Rusku. Ti se od té doby zaměřují zejména na ruské soukromé i státní podniky a organizace.

Není bez zajímavosti, že v červnu došlo k velkému výpadku aplikací taxislužeb, jež se kromě Yandexu dotkl i Uberu. Zákazníci si v té době stěžovali, že při pokusu o objednávku v Moskvě nemohou přivolat taxi. Yandex hodinu po zveřejnění zprávy o výpadku uvedl, že přístup ke službě byl obnoven, a slíbil, že „vynaloží veškeré úsilí, aby se to neopakovalo“.

Diskuze (68) Další článek: Vědci prozkoumali pozemské impaktní krátery jako kriminalisté. Výsledek je překvapil

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,