Hackeři žádají od Microsoftu oficiální linux loader pro Xbox

Skupina programátorů, která podle svých slov objevila způsob jak na Xboxu rozběhat Linux bez mod chipu, tvrdí, že zveřejní svůj postup. Ten ale kromě Linuxu umožní zprovoznit na Xboxu také pirátské verze her. Zabránit tomu může vydání oficiálního Linux boot loaderu, který umožní provoz Linuxu na herní konzoly společnosti Microsoft.
Hackeři našli způsob, jak zprovoznit operační systém Linux na herní konzole Xbox bez nutnosti použití speciálního čipu, který upravuje chod elektroniky a je běžně používán k obejití ochrany proti použití pirátských kopií her. Od Microsoftu požadují, aby oficiálně umožnil využití konkurenčního operačního systému na svém hardware určeném k hraní her, přehrávání DVD a audio CD. Pokud jim nevyhoví, plánují zveřejnit informace o svém postupu při vývoji. Ty pak mohou zavinit prudký nárůst pirátství na platformě Xbox, protože s jejich využitím bude možné hrát pirátské verze her i bez tzv. mod chipu. Po té, co hackeři několikrát marně žádali Microsoft o zahájení jednání, se obrátili na tisk v podobě australského vydání zpravodajského serveru ZDNet.

Zveřejnění zranitelných míst Xboxu, mezi které patří i utilita Xbox Dashboard instalovaná na pevném disku přístroje, by mělo drastický účinek na herní společnosti vyvíjející tituly pro Xbox a dotklo by se i samotného Microsoftu, který dostává podíl z každé prodané hry pro svůj přístroj. Pokud je tvrzení hackerské skupiny pravdivé, k modifikaci Xboxu stačí minimální technické schopnosti a kapka pájky na motherboardu konzoly. Ta propojí kontakty umožňující přepis BIOSu přístroje.

Tato kapka pájky rozhodla o tom, že se hackeři nemohou přihlásit o cenu 100 000 přislíbenou tomu, kdo bez jakýchkoliv HW modifikací rozchodí na Xboxu Linux.

Spuštění Linuxu na Xboxu bez mod chipu umožnila již chyba (viz článek) ve hře 007 Agent under fire a několika dalších, ale využití bylo omezené a proces zprovoznění Linuxu byl technicky složitý.

Postup skupiny, která chce zůstat anonymní, je jednodušší a umožňuje spustit plnohodnotnou linuxovou distribuci, což je dnes možné pouze s využitím mod chipu, který zablokuje požadavek na digitální podpis spouštěných aplikací. Protože je postup nezávislý na jakékoliv hře, může se velice rychle rozšířit. Majitelům Xboxu by stačilo stáhnout si soubory z internetu a nahrát je přes paměťovou kartu do Xboxu.

Ke zveřejnění postupu má dojít během příštích týdnů, pokud Microsoft nezareaguje. Mluvčí této společnosti ale tvrdí, že se jedná spíše o otázku pro protipirátské oddělení firmy.

Diskuze (164) Další článek: iHP-100 - nový MP3 přehrávač od iRiveru

Témata článku: Microsoft, Linux, Herní konzole, Xbox, Složitý způsob, Nezávislý titul, Lin, Hacker, Herní konzole xbox 360, Omezená schopnost, Využití, Dashboard, Použitý hardware, Linuxová konzole, Under, Herní použití

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů