Hackeři už nejsou zajímaví

Americká legislativa vyhlásila boj kyberterorismu.
Začátkem ledna bylo na českém Internetu hacknuto několik webů, mezi nimi i docela známé či mediálně zajímavé weby (web Českého Mobilu, web ISDN serveru). Je zajímavé, jak na to reagovala internetová média: vždy stylem „dobře jim tak, neměli své servery kvalitně zabezpečené“. Podobně se média staví k antivirovým útokům (k tvůrci antiviru je spíš indiferentní postoj, k postiženému pak opět stanovisko „neměl antivir, otevíral neznámé .exe soubory z Internetu, jeho chyba“), nebo třeba i k častým pokusům o hackování vlastních webů: „no jo, někdo to zase zkouší“.

Přirovnejme tuto činnost k vloupáním ve fyzickém světě (což je tomu asi nejbližší): dovedeme si představit, že bychom vloupání do sousedova bytu kvitovali jako „neměl alarm, dobře mu tak“, popřípadě se takto nevšímavě stavěli k viditelným pokusům o vloupání do našich aut či kanceláří?

Internet v tomto pořád ještě žije z minulosti, kdy byl nekomerční, kdy se v něm ani nepodnikalo, ani nežilo a kdy připomínal vlastně jen pokusnou laboratoř: hacking byl právě jedním z více či méně povolených pokusů, dokonce byl přínosný: ukazoval možná rizika. (Samozřejmě slova hacker a hacking mají více významů a mohou označovat stejně tak velice schopného programátora jako kyberteroristu; v článku se držíme spíše temnější stránky hackingu).

Není proto divu, že americká vláda vyhlásila – jednak verbálně, jednak masivní dvoumiliardovou finanční podporou – boj tomu, co nazývá „kyberterorismem“. Clintonův náměstek to odůvodňuje vcelku korektně: „máme zde novou ekonomiku, která závisí na informačních technologiích, a musíme si ji chránit“. Vysoká částka však neslouží jenom k trénování „kyberpolicajtů“, ale na vzdělávání v oblasti bezpečnosti informačních technologií a Internetu.

Na hackery, či lépe „kyberteroristy“, se v USA začíná daleko více pohlížet jako na škodnou. Dochází jednak k úpravám zákonů (za hranici legality se zřetelněji dostává i cracking), jednak k důležitým precedentním rozhodnutím: spammer nebo autor viru jdou na dlouhé doby do vězení, což dříve nebývalo. Dochází také k přesnějším výkladům existujících zákonů, které byly vytvořeny před desítkami let a které samozřejmě při svém vzniku vůbec nepočítaly s existencí digitálních dat (mimochodem, v tom je česká legislativa velice pozadu, soudcové středních a nižších instancí nejsou v této problematice školeni a dobře jí nerozumí).

Situace ale není úplně jednoznačná. Pravděpodobně se shodneme na tom, že útočník, který se pokouší opakovaně napadat web, třeba prostým přetěžováním z více stran (cílený útok velkého množství „přetěžovacích robotů“ nepřežije žádný web na světě), koná věc, za kterou by měl být potrestán: je to srovnatelné s pokusy o vykolejení vlaku nebo falešný bombový poplach. Desítky dalších případů jsou už daleko spornější, zejména dotýkají-li se – třebas i velice okrajově – svobody projevu a vyjadřování. Je proto dobře, že se Clintonova nová kampaň zaměřuje téměř výlučně na oblast bezpečnosti a nepouští se opakovaně tam, kde už jednou selhala (Communications Decency Act, před pár lety na hlavu poražený).

Váš názor Další článek: Ericsson A1018s: vidět a být viděn

Témata článku: Internet, Srovnatelná technologie, Povolená hranice, Masivní útok, Česká legislativa, AlarmNejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejlepší aplikace pro tento týden: Retuše postavy, mapa navštívených míst a tracker přečtených knih

Nejlepší aplikace pro tento týden: Retuše postavy, mapa navštívených míst a tracker přečtených knih

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony