Hackeři už nejsou zajímaví

Americká legislativa vyhlásila boj kyberterorismu.
Začátkem ledna bylo na českém Internetu hacknuto několik webů, mezi nimi i docela známé či mediálně zajímavé weby (web Českého Mobilu, web ISDN serveru). Je zajímavé, jak na to reagovala internetová média: vždy stylem „dobře jim tak, neměli své servery kvalitně zabezpečené“. Podobně se média staví k antivirovým útokům (k tvůrci antiviru je spíš indiferentní postoj, k postiženému pak opět stanovisko „neměl antivir, otevíral neznámé .exe soubory z Internetu, jeho chyba“), nebo třeba i k častým pokusům o hackování vlastních webů: „no jo, někdo to zase zkouší“.

Přirovnejme tuto činnost k vloupáním ve fyzickém světě (což je tomu asi nejbližší): dovedeme si představit, že bychom vloupání do sousedova bytu kvitovali jako „neměl alarm, dobře mu tak“, popřípadě se takto nevšímavě stavěli k viditelným pokusům o vloupání do našich aut či kanceláří?

Internet v tomto pořád ještě žije z minulosti, kdy byl nekomerční, kdy se v něm ani nepodnikalo, ani nežilo a kdy připomínal vlastně jen pokusnou laboratoř: hacking byl právě jedním z více či méně povolených pokusů, dokonce byl přínosný: ukazoval možná rizika. (Samozřejmě slova hacker a hacking mají více významů a mohou označovat stejně tak velice schopného programátora jako kyberteroristu; v článku se držíme spíše temnější stránky hackingu).

Není proto divu, že americká vláda vyhlásila – jednak verbálně, jednak masivní dvoumiliardovou finanční podporou – boj tomu, co nazývá „kyberterorismem“. Clintonův náměstek to odůvodňuje vcelku korektně: „máme zde novou ekonomiku, která závisí na informačních technologiích, a musíme si ji chránit“. Vysoká částka však neslouží jenom k trénování „kyberpolicajtů“, ale na vzdělávání v oblasti bezpečnosti informačních technologií a Internetu.

Na hackery, či lépe „kyberteroristy“, se v USA začíná daleko více pohlížet jako na škodnou. Dochází jednak k úpravám zákonů (za hranici legality se zřetelněji dostává i cracking), jednak k důležitým precedentním rozhodnutím: spammer nebo autor viru jdou na dlouhé doby do vězení, což dříve nebývalo. Dochází také k přesnějším výkladům existujících zákonů, které byly vytvořeny před desítkami let a které samozřejmě při svém vzniku vůbec nepočítaly s existencí digitálních dat (mimochodem, v tom je česká legislativa velice pozadu, soudcové středních a nižších instancí nejsou v této problematice školeni a dobře jí nerozumí).

Situace ale není úplně jednoznačná. Pravděpodobně se shodneme na tom, že útočník, který se pokouší opakovaně napadat web, třeba prostým přetěžováním z více stran (cílený útok velkého množství „přetěžovacích robotů“ nepřežije žádný web na světě), koná věc, za kterou by měl být potrestán: je to srovnatelné s pokusy o vykolejení vlaku nebo falešný bombový poplach. Desítky dalších případů jsou už daleko spornější, zejména dotýkají-li se – třebas i velice okrajově – svobody projevu a vyjadřování. Je proto dobře, že se Clintonova nová kampaň zaměřuje téměř výlučně na oblast bezpečnosti a nepouští se opakovaně tam, kde už jednou selhala (Communications Decency Act, před pár lety na hlavu poražený).

Váš názor Další článek: Ericsson A1018s: vidět a být viděn

Témata článku: Internet, Masivní útok, Povolená hranice, Česká legislativa, Alarm, Srovnatelná technologie


Určitě si přečtěte

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu