Bezpečnost | Hacking | Únik dat

Hackeři tiše vnikli do sítí světových mobilních operátorů. Kradli data o hovorech

Foto: Maxpixel
Hackeři tiše vnikli do sítí světových mobilních operátorů. Kradli data o hovorech | Foto: Maxpixel

Hackerům se v tichosti podařilo infiltrovat do systémů více než desítky mobilních operátorů po celém světě a zcela ovládnout jejich sítě. Útoky probíhaly posledních sedm let a jejích cílem byla krádež citlivých dat. Byly tak silné, že sítě mohly zcela vyřadit z provozu. Uvádí to nová analýza americké bezpečnostní společnosti Cybereason. 

Výzkumníci nazvali sérii útoku Operace Softcell. Podle nich byla zahájena v roce 2012 a mířila proti mobilním operátorům v Evropě, Asii, Africe a na Blízkém Východě. Hackeři v jejím rámci ukradli stovky gigabitů dat o lidech, včetně citlivých údajů. 

„Mají stovky přihlašovacích jmen a hesel a vytvořili si řadu doménových privilegií… mohou si dělat, co chtějí. Díky takovému přístupu by klidně mohli zítra vypnout celou síť, pokud by se jim chtělo,“ uvedl šéf bezpečnostního výzkumu Cybereason Amit Serper. 

Stopy ukazují na Čínu

Vypnutí celé mobilní sítě představuje ohromnou hrozbu. Podle Serpera to ale vypadá, že momentálně nejde o věc, po které by útočníci toužili - jsou zaměřeni na špionáž. Jelikož získali přístup k interním serverům operátorů, dostali se i k datech o hovorech jednotlivých lidí a tudíž i textům SMS nebo geolokačním informacím.

Tato data ukradli o více než stovce lidí, byť měli přístup ke stovkám milionů. Ke jménům těchto osob se společnost nedostala, ale předpokládá, že šlo o vysoce postavené politiky a vojenské hodnostáře po celém světě. 

A jelikož útoky byly velice sofistikované, Cybereason se domnívá, že za nimi stál  zájem tajných služeb nějakého státu. Digitální stopy vedou k elitní čínské hackerské skupině APT10, kterou podporuje čínská vláda. Společnost to říká na základě použitých metod útoků. Nelze však zatím s jistotou říci, že si hackery skutečně objednala Čína. 

Cybereason tak alespoň kontaktovala všechny postižené mobilní operátory a informovala je o problému. Zda již chyby opravili, není známo. Vyšetřování stále probíhá a o skutečném rozsahu útoků se nejspíš teprve dozvíme. Výhledy ale nejsou pozitivní. „Vědí přesně kde jste a s kým mluvíte a nemuseli k tomu na váš mobil naistalovat jediný kus kódu,“ říká Serper. 

Diskuze (9) Další článek: Alphabet chce v Torontu postavit čtvrť snů. Zelené městečko pro 22. století prošpikované technologiemi

Témata článku: Bezpečnost, Čína, Evropa, Hacking, Únik dat, Odposlech, Afrika, Blízký východ, Útok, Síť, Asie, Hovor, Stovka, Operátor, Data, Hacker, Mobilní operátor, SMS


Určitě si přečtěte

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

** Satelitní navigaci jsme si zvykli říkat podle americké předlohy GPS ** Dnešní telefony ale používají také evropský, ruský a čínský systém ** Kdyby USA nyní vypnuly GPS, možná byste to ani nepoznali

Jakub Čížek | 48

Jak zpomalit Windows: Tipy na osvědčené brzdy, které vás zastaví v práci

Jak zpomalit Windows: Tipy na osvědčené brzdy, které vás zastaví v práci

** Hledali jsme činnosti, které zpomalují počítač s Windows ** Chcete mít počítač co nejrychlejší? Dělejte všechno přesně naopak!

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 42

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

** Aktuální změny klimatu jsou marginální ve srovnání s tím, co čeká Zemi za pár miliard let. ** Slunce se začne v budoucnu rozpínat a zvyšovat svou zářivost. ** Dokázali bychom Zemi posunout dál od Slunce a zachránit ji?

Petr Kubala | 50

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch