Hacking | DNS | Doména

Hackeři napadli doménu Linux.org. Nechtějte vidět, co na ní vystavili

Hackeři napadli doménu Linux.org. Nechtějte vidět, co na ní vystavili

V pátek 7. prosince napadli hackeři web Linux.org. Jednalo se o takzvaný únos domény a návštěvníky kromě textu „G3T 0WNED L1NUX N3RDZ“ čekal také pohled na obnažené chlupaté pozadí, což zachytil a zdokumentoval i Web Archive.

Správce webu Mike McLagan na nepříjemnou situaci reagoval na diskuzním serveru Reddit. Zde uvedl, že se útočníkům podařilo proniknout do účtu poskytovatele Network Solutions, kde následně přepnuli DNS servery domény Linux.org na vlastní stránky.

Samotný web napaden nebyl

Samotný web tedy žádným způsobem napaden nebyl. Jeho správce uvedl, že skutečný server, na kterém běží webová prezentace, zůstal nedotčen a nedošlo ani k žádnému úniku jakýchkoli dat.

Hacker se ještě stihl na Twitteru pochlubit snímkem z administrace Network Solutions, kde měl přístup i k dalším McLaganovým doménám, jako jsou linuxonline.com, linuxhq.com a několik dalších.

Klepněte pro větší obrázek
Hacker se ještě stihl na Twitteru pochlubit snímkem z administrace

Ačkoli v tuto chvíli nejsou známy žádné bližší informace o tom, jak byl útok realizován, McLagan obviňuje veřejné WhoIs. Důvodem je zobrazování e-mailových adres zákazníků. Hacker se patrně dostal do schránky na Yahoo! a vyžádal si změnu přihlašovacích údajů do administrace Network Solutions. Tím získal přístup k nastavení domény.

Zabránit tomu mohla vícefaktorová autentizace

Správce však nehází vinu jen na ostatní. Přiznává svůj podíl kvůli tomu, že nepoužíval vícefaktorovou autentizaci. Jeden z účastníků diskuze na Redditu označil takové počínání jako „neomluvitelné“, s čímž McLagan vyjádřil souhlas.

Situaci se podařilo napravit až po třech hodinách od útoku, kdy byla doména Linux.org opět přesměrována na původní stránky. V době vzniku tohoto článku již web fungoval a poskytoval obsah.

Z celé události plyne jednoznačné poučení: všude tam, kde to je možné, je nejspolehlivější metodou ochrany vícefaktorová autentizace. V případě, že by se útočník pokusil dostat do administrace s přihlašovacími údaji v podobě jména a hesla, by byl následně požádán o vložení kódu, zaslaného například SMSkou na telefon skutečného majitele.

Diskuze (9) Další článek: Jak dopadlo Black Friday? Apify spočítalo, jak moc byly slevy e-shopů reálné

Témata článku: Hacking, Linux, Twitter, Yahoo, DNS, Reddit, Doména, Network Solutions, Org, Hacker, Původní stránka, Nejspolehlivější metoda, Vid, Celá událost, Webová prezentace, Administrace, Diskusní server, Skutečný majitel, E-mailová adresa, Nepříjemná situace, Přihlašovací údaj, Skutečný server, Autentizace, Web archiv, Kód zaslaného


Určitě si přečtěte

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 67

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20