Kazdy uspesny utok musi mit nekoho uvnitr. Nekoho, kdo otevre vratka. B-]
Na webu o IT si pletou hackery a crackery. Že mě to u ani nepřekvapuje... T_T
Hm, ovšem dnes už oba pojmy mají poněkud jiný význam, i když se s tím fajnšmekři pořád jaksi nemohou vyrovnat. Definice vyčtená z Wikipedie je jedna (zastaralá) věc, a realita druhá. Mě to například vůbec nepřekvapuje.
Přesně tak se ztrácí význam slov. Abych zůstal tematicky blízko, typickým příkladem jsou "geek", "nerd" a ostatně i "hipster". Nebo — a to je horší — se rozplývá i význam vážnějších záležitostí jako OCD: dneska kdejaký ne-zrovna-bordelář tvrdí, že má OCD.Nakonec si budeme muset vymyslet nová slova, abychom nahradili ta stará, když už nebudou znamenat vůbec nic (viz Geek Squad nebo hordy social media geeků) — jako to zmiňuje Chef ve South Parku.
Asi se budete muset smířit s tím, že jazyk se v čase vyvíjí a význam slov se mění. Např. podle etymologického slovníku má slovo "louka" stejný základ jako "luk". Původně slovo "louka" znamenalo "ohyb" (odtud ta příbuznost s "lukem"), časem se to začalo používat ve významu "ohyb řeky", později to byl "zatravněný ohyb řeky" a nakonec už stačila jen ta tráva... No není to na hlavu, říkat o zatravněné ploše, že je to "něco zahnutého"? :)
Newspeak :)
To je nepochybně zajímavé, ale nedá se říct, že to zcela souvisí; také to neříká nic moc vhodnosti takového vývoje z hlediska sémantiky.Leckdo se bude jistě ohrazovat např. vůči vývoji smyslu slova "gay". Nejprve synonymum k "merry", pak označení pro homosexuály — nakonec hojně užívané puberťáky, a to pejorativně.
Snažil jsem se naznačit, že vývoj jazyka je evoluce, a bavit se o ne/vhodnosti evoluce postrádá smysl. Je to prostě přirozený a nevymýtitelný jev; jazyk je živý a vyvíjí se; a je normální, že tatáž slova mohou mít v různé době různý význam (a nebo i ve stejné době v různých komunitách).
Jazyk se obvykle používá ke sdělení nějaké informace — pokud ale schopnost přenášet informace ztrácí... (např. zánik předpřítomného času, omezení slovní zásoby)Nehledě k nesmyslům jako "potencionál".
A to je právě chyba. Věci by se měli nazývat pravými jmény, nebo se rovnou můžeme vrátit v čase a zadku říkat dolní záda...Mým oblíbeným příkladem z mnoha je LED Televizor, který není LED, jen má LED podsvícení. Nesmysl z důvodu reklamy, mimo jiné četl jsem, že ve Velké Británii tento název zakázali, protože to mate zákazníka... Jenže už se to začalo používat a tak tu máme zcela hloupé a nesmyslné pojmenování, při kterém lze zaměnit dvě různé věci... A aby nebylo těch zmatků málo, tak se srovnávají LED TV a LCD TV ... no more commentMimo jiné, co se pojmenovávání týká, je zvláštní, jak EU donutila změnit naše nesprávně pojmenované "Pomazánkové máslo" protože má málo mléčného tuku, ale LED TV jim nevadí...
Ale houby, všechno je to jenom věc domluvy a masového rozšíření. Že se video mělo u nás oficiálně jmenovat "magnetoskop" (ba bylo to napsáno i na krabici) si ještě pamatujete? Všechno se prostě vyvíjí.A jinak:hacker = člověk, co se hrabe v cizích kompech bez vědomí a svolení jejich majitelů, za libovolným účelemcracker = člověk obcházející ochrany softwaru či systému za účelem jeho přisvojení či přizpůsobení si pro svoje potřebyNic jiného bych v dnešních dnech v uvedených výrazech nehledal. Ale vy klidně můžete, když vás to ještě baví. 😉Nicméně sám přiznávám, že tak oblíbené neexistující slovo "potencionální" mne spolehlivě vytáčí do nejvyšších otáček. Někdo je vám schopen dokonce i tvrdit, že je to tak správně... 😀
Názor byl 3× upraven, naposled 29. 5. 2013 13:33
Nesouhlasím zcela úplně s Vaší definicí slov a tak bych je mírně poopravil...hacker = člověk, co se hrabe v cizích kompech bez vědomí a svolení jejich majitelů, za účelem studia chyby, která umožnila se v daném počítači hrabat a hlavně bez cíle někoho poškodit. Ti slušní pak případné nedostatky majitelům následně sdělují, za což sklízejí hněv...cracker = člověk obcházející ochrany softwaru či systému za účelem jeho přisvojení či přizpůsobení si pro svoje potřeby a pokud možno tak, aby majitelé o daném "útoku" nevěděli, pokud to ovšem není cíl... Vzhledem k tomu, že cracker se oproti hackerovi skrývá, tak se nich nemluví a jejich činnost je připisována hackerům.Vím, že následné přiovnání pokulhává, ale hackera bych přirovnal k doktorovi a crackera k násilníkovi. Oba člověku ublíží, ale lékař jen tím, že naruší soukromí a především proto, aby člověka uzdravil, kdežto cracker je postě násilník, kterému nejde jen o narušení soukromí, ale hlavně o způsobení bolesti-škody což činí neskonalé potěšení a vůbec nejlepší je když jej za to ještě platí...
Koukam ze stokrat opakovana lez se nakonec stala pravdou 🙁
Troufl bych si tipnout, že 50% těch "hackerských" útoků bude od nasraných bývalých zaměstnanců majících něco společného s IT napadené banky... 😉
A druha půlka bude od lidi prodávající bezpečnostní software, znají či díry v systému 🙂
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.