Kryptoměny | Bezpečnost | Hacking

Hacker ukradl kryptoměny za 13 miliard korun. Teď je postupně vrací. Proč?

Dosud neznámý útočník zneužil zranitelnost blockchainové platformy Poly Network a odcizil kryptoměny za více než 600 milionů dolarů (asi 13 miliard Kč). Provozovatel zveřejnil výzvu k vrácení odcizených digitálních aktiv. Poněkud překvapivě začal hacker svůj lup skutečně vracet.

Poly Network průběžně zveřejňuje informace o navrácených kryptoměnách na Twitteru. Ve čtvrtek dopoledne vrátil hacker větší polovinu svého lupu. Zbývalo vrátit Ethereum v hodnotě asi 260 milionů dolarů (cca 5,6 miliard korun). V průběhu dne pak postupně přicházely další platby.

Hacker se ozval

Nějakou dobu bylo otázkou, kdo a proč provedl takový útok a následně vrací svůj zisk. Hacker se později vyjádřil – jeho odpovědi zveřejnil na Twitteru bezpečnostní expert společnosti Elliptic Tom Robinson. Na otázku, proč hackuje, útočník odpověděl stručně: „Pro zábavu.“

K provedení akce ho vedlo objevení bezpečnostní chyby. „Měl jsem smíšené pocity. Zeptejte se sami sebe, co byste dělali, kdybyste čelili tak velkému štěstí.“ Možnost upozornit provozovatele mu nepřipadala rozumná, protože prakticky kdokoli by mohl zradit, pokud by mohl získat takovou sumu, míní hacker. Protože nikomu nevěřil, uložil kryptoměny na důvěryhodný účet.

Hacker uvádí, že si peníze nikdy nechtěl nechat. Spíše chtěl provozovatele Poly Network upozornit na zranitelnosti. To by naznačovalo, že se jedná o takzvaného „White hat“ – etického hackera, který hledá zranitelnosti systému, a obvykle kontaktuje firmu, jíž se problémy týkají, aby chyby odstranila dříve, než dojde k nějaké škodě.

Kryptoměny prý vrátí zpět

V tomto případě útočník uvedl, že strávil mnoho času hledáním zranitelnosti, kterou by mohl zneužít. Po jejím objevení chtěl „udělat velkou scénu“, aby provozovatel Poly Network nezalepil trhlinu v tichosti a bez toho, že by o ní veřejně informoval.

Hacker uvedl, že by rád v budoucnu spolupracoval s týmem Poly Network na posílení jejich bezpečnostních opatření. Zřídil si také účet pro lidi, kteří by rádi podpořili jeho budoucí projekty – dosud na něj vybral Ethereum v hodnotě více než 3700 dolarů (asi 80 000 Kč).

Útočník tvrdí, že nakonec plánuje vrátit všechny odcizené kryptoměny. Tomu ale odporuje zjištění serveru Bleeping Computer, jež na základě analýzy blockchainu zjistil, že část ukradené kořisti byla přesměrována na neziskové organizace Binance Charity a Archive.org. Další prostředky byly zaslány blockchainovému vyhledávači Etherscan a vývojáři blockchainu Ethereum infura.io.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc. Do této kategorie řadíme také digitální tokeny NFT.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (55) Další článek: Starý pes, kterého naučili novým kouskům. IPTV je televize pro éru internetu

Témata článku: Kryptoměny, Bezpečnost, Twitter, Ethereum, Hacking, Platba, Pol Network, Dolar, Hacker, Zranitelnost, Poly Network, Provozovatel, Bleeping Computer, Elliptic, Aktiva, Bezpečnostní expert9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

**Aktualizace s názvem 2022 Update je od úterý od 19:00 oficiálně dostupná všem **Distribuce Windows 11 22H2 bude řízená, takže se může protáhnout na týdny až měsíce **Pokud máte kompatibilní počítač, rovnou na verzi 22H2 přejdete z Desítek

Petr Urban
Windows 11Windows UpdateMicrosoft
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

** Z textových a obrázkových AI generátorů se stávají komerční služby ** Už to není experiment pro pár geeků a programátorů ** Právní experti začínají řešit, jestli náhodou neporušují autorské právo

Jakub Čížek
Autorské právoUmělá inteligence
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Pro pokrytí domů či větších bytů rychlou Wi-Fi je ideální mesh řešení, a to takové, které už myslí na budoucnost, a tedy podporuje Wi-Fi 6. Otestovali jsme jich pro vás rovnou osm.

Antonín Trčálek
Srovnávací testRouterWi-Fi
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě