Kryptoměny | Hacking | Blockchain

Hacker, který ukradl kryptoměny za 13 miliard korun, dodržel slib. Vrátil celou částku zpět

Případ ukradených kryptoměn za více než 13 miliard korun z blockchainové platformy Poly Network má dobrý konec. Neznámý hacker vrátil veškeré prostředky zpět, jak původně slíbil. Provozovatel oficiálně oznámil, že zahajuje vracení odcizených aktiv klientům.

Poly Network uvádí, že ho čeká ještě spousta práce – pracuje na rozmrazení aktiv v hodnotě přibližně 33 milionů dolarů a pokračuje v obnovování funkčnosti své služby Poly Bridge, jež uživatelům umožňuje převádět kryptoměny mezi blockchainy.

Etický hacker

Za krádeží stojí neznámý hacker, který objevil bezpečnostní díru v systémech. Protože se obával možného zneužití (přeci jen 13 miliard je velmi lákavá suma), převedl kryptoměny na „důvěryhodný účet“. Tímto způsobem upozornil na chybu, aniž by dal komukoli jinému příležitost ji zneužít.

Provozovatel Poly Network ve svých prohlášeních oslovoval hackera jako pana White Hata, což je označení pro takzvané „etické hackery“. Ti se zpravidla zabývají odhalováním bezpečnostních chyb, které následně ohlašují dotčeným firmám, aby je mohly včas opravit.

Svým způsobem kuriózní byla pracovní nabídka, aby pan White Hat působil jako hlavní bezpečnostní poradce Poly Network. Hacker tuto nabídku (poněkud drze) kvitoval a podepsal se pod jednu ze zpráv slovy „váš hlavní bezpečnostní poradce“.

Konec dobrý, všechno dobré

Krátce po útoku se objevily spekulace o tom, jak ho hacker vlastně provedl. Někteří analytici naznačovali, že se mu mohlo podařit získat soukromé klíče společnosti Poly Network. Další analýza ukázala, že tomu tak zřejmě nebylo – místo toho hacker dokázal využít bezpečnostní chybu, která mu umožnila provádět transakce.

V jedné z posledních transakcí od hackera je vložen dlouhý vzkaz, ve kterém se omlouvá za způsobené nepříjemnosti, hackování a proces vracení peněz označuje za „divoké dobrodružství“. Slibuje, že vrátí více peněz, než původně ukradl, přičemž hodlá využít prostředky z odměny 500 000 dolarů, kterou mu Poly Network vyplatila za nalezení bezpečnostní chyby, a také dary, které obdržel od svých fanoušků.

Společnost Poly Network v dalším příspěvku na svém blogu uvedla, že spustí program odměňování za nalezené chyby ve výši 500 000 dolarů. Tímto krokem chce povzbudit podobné odborníky k hledání (a zodpovědnému zveřejnění) dalších zranitelností ve svém softwaru.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc. Do této kategorie řadíme také digitální tokeny NFT.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (16) Další článek: Nová emisní norma v praxi. Škoda nebude pokračovat s Fabií Combi, zato vyvine tři nové elektromobily

Témata článku: Kryptoměny, Ethereum, Hacking, Blockchain, Dolar, Hacker, Transakce, Chyba, Celá částka, Kter, Krádež, Aktiva, Poly NetworkSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Recenze mobilu Tecno Camon 18 Premier. Exotika pouze pro odvážné

Recenze mobilu Tecno Camon 18 Premier. Exotika pouze pro odvážné

** Snad žádný telefon na trhu se nehoupe na stole jako tento ** Update vylepšil děsivý software na software, který už je jen špatný ** Když si sama značka hází klacky pod nohy, je vstup na trh těžký

Jakub Michlovský
Střední třídaRecenze
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle