Guru: Overclocking a frekvence AGP a PCI

Pokud sledujete diskuse a debaty na téma overclockingu, jistě vidíte stálý průvodní motiv: "Přetaktoval jsem mého Celerona XXX a mám problémy s grafickou kartou /diskem.", "Poběží můj akcelerátor na frekvenci 100Mhz?", "Co znamenají jumpery FSB 100 na mé základní desce?", "Proč se mi nedaři přetaktovat?"... to jsou otázky, na které se pokusím odpovědět.

Pro snadnější pochopení vnitřních frekvencí základní desky jsem vám připravil malé schéma. Nezobrazuje skutečné propojení jednotlivých části, jen naznačuje vztah mezi jednotlivými frekvencemi - mezi základní externí frekvencí procesoru (FSB - Front Side Bus) a frekvencí sběrnice AGP (pro grafické karty) a sběrnice PCI (rozšiřující karty + řadič disků).

Zásadní věci:

 • Externí frekvence procesoru FSB (označována také jako External/Bus Frequency) je základní frekvenci desky - od ní se odvíjí všechny ostatní hodnoty.
 • Existuje základní řada normovaných frekvencí FSB: 66Mhz, 100Mhz, 133Mhz.
  V budoucnu se jistě zavedou i frekvence 150 a 200Mhz. Z tohoto důvodu si můžete také koupit procesory pro různé frekvence FSB (Pentia III se vyrábějí v provedeních pro 100 a také pro 133Mhz). Základní frekvencí Celeronu je pak 66Mhz.
 • Frekvence FSB určuje jak rychle může procesor komunikovat s okolím. Čím vyšší frekvence, tím je větší "šířka pásma" přenosu dat.

Vliv externí frekvence FSB na frekvenci procesoru:

 • Vynásobením frekvence FSB násobitelem získáme pracovní frekvenci procesoru. Pokud tedy máme procesor s násobitelem 5.5 a pracuje na sběrnici 100Mhz, víme, že se jedná o procesor pracující na 550Mhz. Pokud frekvenci FSB zvýšíme na 110Mhz, procesor bude "muset" pracovat na 605Mhz.
 • Násobitel (multiplier) je v dnešních procesorech prakticky "zapečen" do čipu a je tudíž neměnný. Nezmění na tom nic skutečnost, že mnohé desky mají možnost tento násobitel měnit - změna byla možná jen při použití starších procesorů. Toto nastavení je zde dnes pouze kvůli kompatibilitě, nové procesory toto nastavení ignorují, některé "hloupé" BIOSy zobrazují "jakoby" změnu, skutečnou rychlost však změna násobitele (v BIOSu či jumpery na desce) vůbec nepřinese!
 • Změna násobitele není v žádném případě možná pro tyto procesory: Celeron, Celeron II, Pentium III, Pentium III Coppermine a Pentium II od roku 1999. Změna násobitele pro procesory AMD Athlon je možná pouze HW úpravou samotného procesoru - to však přináší ztrátu záruky.
 • Z toho plyne: jakékoliv přetaktování se téměř výlučně děje zvýšením frekvence FSB. Vyjímkou jsou dnes jen starší desky / procesory + některé procesory Athlon.

Vztah externí frekvence FSB a frekvence AGP

 • Standardní frekvencí AGP je frekvence 66Mhz. Nic na tom nemění provoz v režimu AGP x2 a AGP x4. Zde se jen na tuto základní frekvenci 66Mhz "nabaluje" více dat. Celý princip je podobný filozofii DDR: trik je v tom, že se při jednom taktu AGP přenese balík dvou (AGP x2) čí čtyřech (AGP x4) bajtů. Taktovací frekvence však zůstává stejná - 66Mhz, mění se pouze "virtuální" frekvence datové propustnosti.
 • Neexistuje tudíž AGP x3, AGP pracující na 133Mhz, není možno změnit AGP x2 na AGP x4 pouhou změnou taktu...
 • Je však pravdou, že mnoho grafických karet dokáže pracovat výrazně "out of specifications" - nad standardní rozsah, málokdo však ví, že v tomto režimu se často vypínají / selhávají jejich některé funkce np. SBA (Side Band Addressing)
 • Vzhledem k tomu, že existuje celá řada normovaných frekvencí FSB, ale frekvence AGP je dána, musí se tato frekvence (66Mhz pro AGP) odvodit právě dělením frekvence FSB (dnešní dělitelé jsou 1/1, 2/3 a 1/2 - P.S. 1/2 nemá čipset BX).
 • Nazvěme si tento koeficient poměrem AGP/FSB.

Témata článku: Základní takt, Externí disk, Nastavená frekvence, Základní nastavení, Vysoká frekvence, Základní řada, Volta, Základní frekvence, Band, Frekvence, Side, Volt, AGP, Vysoká hodnota, PCI, Tip, Základní rada, Vysoký rozsah, Tipa, Busy, Vysoký takt, Jednoznačná odpověď, Základní princip


Určitě si přečtěte

Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 109

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5