GTX 1050 a GTX 1050 Ti jsou venku. Nabídnou nízkou cenu a výkon pro hraní ve Full HD

  • Nvidia uzavřela kapitolu Pascal představením nejlevnějších modelů
  • Nabídnou dostatek výkonu pro hry z kategorie eSport
  • Ceny budou začínat těsně nad hranicí tří tisíc

Pro Nvidii v úterý skončil půlrok Pascalu - v květnu jsme poprvé spatřili kartu nové 16nm generace při představení GTX 1080, tento týden naopak vše uzavřely karty z opačného cenového spektra. GTX 1050 a GTX 1050 Ti přinesou především efektivní chod, který umožní hraní ve Full HD bez razantních kompromisů. V případě nejnovějších karet však již o 16nm modelech hovořit nemůžeme, Nvidia totiž použila stejnou výrobu jako AMD u Polarisů.

Klepněte pro větší obrázek
Nízká cena, úsporný chod a dostatek výkonu pro hry z kategorie eSportu - to jsou hlavní přednosti nových karet

GP 107 v akci

O nových kartách se hovoří především jako o nástupcích úspěšných maxwellových karet GTX 750 a GTX 750 Ti. S GPU GM107 si získaly uživatele velmi dobrým poměrem ceny a výkonu a zároveň efektivních chodem. Ostatně jejich TDP bylo 60 W, resp. 55 W.

Klepněte pro větší obrázek
GTX 1050 má nabídnout asi o 50 % vyšší výkon než GTX 750 Ti

Nyní jsme o dva roky dál a Nvidia do obou modelů použila grafické jádro GP107. V plné verzi využívá 768 stream procesorů (či chcete-li CUDA jader), 48 texturovacích jednotek a 32 rasterizačních jednotek. Právě tuto konfiguraci použila Nvidia v případě GTX 1050 Ti.

U levnějšího modelu, GTX 1050, je naopak jeden z šesti bloků SM neaktivní. Výsledkem je tak 640 stream procesorů, 40 texturovacích jednotek a počet rasterizačních jednotek zůstal zachován na hodnotě 32.

Zajímavé jsou také použité takty u obou karet, které mají souvislost s již zmíněnou změnou výrobního procesu. Zatímco u vyšších modelů řady GTX 10XX dosahuje frekvence v boostu až na hodnoty kolem 1 700 MHz, v případě GTX 1050 Ti je to 1 392 MHz a 1 455 MHz u levnějšího modelu GTX 1050. Základní frekvence jsou potom 1 290 MHz, respektive 1 354 MHz.

Výsledkem těchto konfigurací je to, že ačkoliv levnějšímu modelu chybí jeden ze šesti bloků SM, díky vyšším taktům bude výkon dosahovat na 87 % modelu Ti.

U obou karet potom najdeme efektivní takt pamětí 7 GHz a 128bitovou sběrnici. Liší se však kapacita paměti - zatímco GTX 1050 nabídne 2 GB, v případě GTX 1050 Ti to potom bude dvojnásobek.

Poprvé od roku 2003

Výroba grafických čipů pro Nvidii je v poslední dekádě spojena s TSMC a nejinak je tomu u většiny GPU z řady Pascal. Jenže neplatí to právě o nových dvou modelech, kdy Nvidia vsadila na 14nm proces. A ačkoliv to není oficiálně potvrzené, pro Nvidii s největší pravděpodobností GP107 vyrábí Samsung. Jak uvedl web Anandtech, od roku 2003 je to poprvé, kdy Nvidia sáhla po jiném výrobci čipů než TSMC.

GPU v GTX 1050 a GTX 1050 Ti jsou tedy vyráběná stejným procesem jako v případě AMD a kompletní řady Polaris. A stejně jako v případě Polarisu i zde vidíme výrazně nižší takty.

Počet tranzistorů se v GP107 vyšplhal na 3,3 miliardy a pokud jej tedy srovnáme s GM107, jde o nárůst o 76 %. Velikost čipu je 135 mm2, zatímco v případě GM107 to bylo 148 mm2.

V základu bez přídavného napájení

Karty budou podporovat rozlišení 8K (7 680 × 4 320) při snímkové frekvenci 60 Hz. Mezi výstupy nebude chybět Display Port 1.4, HDMI 2.0b a také Dual-Link DVI. Ve specifikacích najdeme také HDCP 2.2.

Klepněte pro větší obrázek
Kartám nebudou chybět vlastnosti dalších modelů Pascal jako je Simultaneous multi-projection

Díky nízkému TDP bude minimálně u základních modelů plně dostačovat napájení ze slotu PCIe. To ale nebude platit u přetaktovaných modelů, kde je již vyžadován 6pinový napájecí konektor.

Bez referenčních modelů

V případě všech předchozích karet řady GTX 10XX jsme viděli novinku v podobě tzv. Founders Edition a navíc referenční design, po kterém výrobci sáhli u základních modelů. U dvou nejlevnějších karet tomu však bude jinak - Nvidia žádnou Founders Edition ani referenční návrh nechystá. Návrh chlazení i konfigurace karet tak bude plně a výrobcích.

Důležité jsou však doporučené ceny základních modelů, kterých by se výrobci měli držet. V případě GTX 1050 je to 109 dolarů a u modelu Ti potom o 30 dolarů víc. V ideálních případech bychom se mohli dočkat cen kolem 3 250 Kč a 4 200 Kč. V prvním případě tak půjde o přímou konkurenci pro RX 460, jejíž ceny začínají právě kolem 3 200 Kč. Cena GTX 1050 Ti se potom vleze mezi nejlevnější model a RX 470, záležet tedy bude na rozdílu ve výkonu, který zdokumentují až srovnávací testy, které přijdou příští úterý.

A právě úterý 25. října je také dnem, kdy se na pulty obchodů nové karty GTX 1050 a GTX 1050 Ti dostanou.

Co nabídnou výrobci

Zároveň s oficiálním uvedením Nvidie se pochlubili jednotliví výrobci s modely, které zařadí do nabídek. Najdeme mezi nimi přetaktované modely, které mohou frekvence vyhnat až k 1 500 MHz, ale také kompaktní verze pro krátké skříně. Výjimkou nebudou karty, jejichž délka bude kolem 17 centimetrů.

Klepněte pro větší obrázek
U levnější kategorie budou klást výrobci důraz také na krátké karty pro skříně s menšími rozměry

Gigabyte

Gigabyte nabídne u každého modelu celkem 4 verze. Jedna bude zkrácená využívající jeden 90mm ventilátor a další se budou lišit takty. Verze Gaming potom nabídne podsvícení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Gigabyte pro svoje karty zvolil tradiční chladič Windforce

MSI

Rovněž u MSI se dočkáme tradičního designu Gaming X, který je charakteristický červeno-černým chlazením, ale především přataktováním. V případě GTX 1050 to bude až na 1 556 MHz, u modelu Ti potom v boostu karta dosáhne na 1 493 GHz. Chybět nebudou ani zkrácené modely s délkou 177 mm.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
MSI svoje nejvýkonnější modely nazývá Gaming X a nejinak tomu bude u GTX 1050 (Ti)

Evga

Nejkratší karty v tomto případě nabídne Evga, která délku dokázala stlačit na 145 mm. Kromě nich samozřejmě bude nabízet také několik modelů s chladicím systémem ACX, jež se budou lišit použitými takty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pokud hledáte co nejkratší kartu, pak se může hodit GTX 1050 od Nvidie

Asus

V případě Asusu známe vzhled přetaktované verze GTX 1050 Ti Strix a bílé verze Dual. Další modely můžeme čekat v nejbližších dnech, kdy se postupně začnou objevovat v e-shopech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kromě dalších modelů zařadí Asus do nabídky také bílý model Dual
Diskuze (5) Další článek: 10 šílených programovacích jazyků, ze kterých vám exploduje hlava

Témata článku: Hardware, Nvidia, Grafické karty, GTX 1050, Strix, NAB, Founder Edition, Stejný proces, Přídavné napájení, GTX 960, Model S, Půlrok, Efektivní chod, Nvidia GTX, Cena, Polaris, Napájecí konektor, Referenční model, Referenční takt, Tradiční design, Chladicí systém, Pascal, Nízká cena, Přetaktovaný model, Nejlevnější verze


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 81

Nedávno detekovaná potulná planeta je ohromné magnetické monstrum

Nedávno detekovaná potulná planeta je ohromné magnetické monstrum

** Astronomové nedávno zaznamenali pozoruhodné prvenství ** Poprvé s radioteleskopem detekovali planetární objekt za hranicemi Sluneční soustavy ** Stejně tak poprvé změřili magnetické pole takové planety

Stanislav Mihulka | 6

Windows 95 slaví 23 let. Vzpomínáte na ně? Jak dlouho jste je používali?

Windows 95 slaví 23 let. Vzpomínáte na ně? Jak dlouho jste je používali?

** 24. srpna 1995 zahájil Microsoft prodej Windows 95 ** Uvedení na trh doprovázela masivní reklamní kampaň ** I 23 let poté je určitě na co vzpomínat!

Karel Kilián | 118

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

** AMD představilo nové levné procesory až s 32jádry ** AMD útočí na serverový i domácí trh Intelu ** Intel nemá konkurenceschopnou nabídku

Karel Javůrek | 85

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

** Obézním lidem selhávají mechanismy, jež je mají chránit před nadměrným příjmem potravy ** Mozek tlouštíků ignoruje hormon leptin varující před hromaděním tukové tkáně v těle ** Vědci nyní odhalili, jak to udělat, aby mozek otupený obezitou leptin opět vnímal

Jaroslav Petr | 46

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

** Evropská komise přijala legislativní návrh na zrušení střídaní času ** Možná tak v březnu 2019 přesuneme ručičky hodinek naposledy ** Od toho okamžiku bude permanentně platit letní čas

Karel Kilián | 96

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání