GTS: Jiný než tržní tlak na cenu za ADSL není účinný

Některé lidi podpis smlouvy společnosti GTS s Českým Telecomem překvapil a na Internetu, ale i v ostatních médiích, se začaly objevovat různé spekulace. Protože jsme chtěli dát prostor k vyjádření i samotné společnosti GTS, položili jsme jim v e-mailovém rozhovoru několik, doufáme, že pro čtenáře zajímavých, otázek.
Na položené otázky odpovídal ředitel komerční divize GTS David Duroň, který ve společnosti GTS pracuje od roku 2000 a je zodpovědný za oddělení marketingové, obchodní, oddělení péče o zákazníky a současně zastává pozici člena představenstva GTS Czech, a.s.

Trváte pořád na regulaci ceny od ČTÚ?

GTS trvalo na regulaci ceny z důvodu obavy z potenciálně možného křížového financování ze strany ČTc a jeho dceřinné společnosti - internetové divize Imaginet. Telecomem deklarovaná velkoobchodní cena obsahuje totiž jak složku jeho nákladů, tak i marži. Naše obava pramenila z toho, aby Telecom neúčtoval Imaginetu pouze nákladovou cenu a marži ponechal v jeho prospěch. Tedy zavedení nerovných cenových podmínek za službu ADSL pro ostatní operátory. ČTc na námitky GTS přistoupilo a ustanovení ošetřující toto křížové financování se stalo součástí podepsané smlouvy. GTS jej vnímá jako dostatečnou záruku transparentnosti a proto jsme od požadavku na zásah ČTÚ ustoupili.

Kdy ČTÚ rozhodne o tom, zda zařadí ADSL do regulace?

To je otázka na ČTÚ. Poznámka: stejnou otázku jsme zaslali i na ČTÚ ovšem zatím bez odpovědi.

Došlo k další úpravě velkoobchodních cen?

Námi uzavřená smlouva je transparentní a vychází z nabídky naposledy zveřejněné ČTc, takže nikoli.

Budete mít možnost instalace vlastních DSL modemů u zákazníka?

V dohledné době určitě ano.

Budete mít možnost volitelné agregace provozu (neboli volitelný overbooking)?

Zcela jistě budou mít zákazníci GTS možnost volitelné agregace. Z počátku je však obava z přílišné agregace provozu zcela neopodstatněná. V počáteční fázi bude kapacita natolik dostačující, že neočekáváme žádné komplikace. Samozřejmě budeme i nadále prosazovat směřování k agregačnímu poměru běžnému v zemích, kde ADSL již funguje.

Budou ADSL služby poskytovány na principu propojení nikoli přístupu resp. připojení?

Celá nabídka ČTc od začátku byla a je normální velkoobchodní nabídkou o přístupu k síti s využitím technologie ADSL. S propojením ani s propojovací smlouvou nemá nic společného. GTS chápe tuto smlouvu jako standardní komerční velkoobchodní vztah, kterých má s ČTc a samozřejmě nejen s ním uzavřenu celou řadu, ale které nikdy nevzbudily takovou všeobecnou pozornost, zřejmě protože využívají jiné, možná však neméně zajímavé technologie, než je ADSL. To, že ČTc zatím nenabídla v této věci režim propojení je otázka zcela jiná. GTS samozřejmě očekává od ČTc další kroky právě v této oblasti a je připravena okamžitě využít dalších příležitostí, které budou v budoucnu poskytnuty i v tzv. režimu propojení.

Musíte zároveň s velkoobchodní nabídkou ADSL povinně kupovat také IP služby Českého Telecomu? Za kolik a došlo ke změně oproti původním cenám, kdy ČTc za Carrier IP Access požadoval u 10 Mb/s linky 50 000 Kč/měsíčně a u 100 Mb/s 100 000 Kč/měsíčně?

Nemusíme. Tyto služby nejsou povinné, nýbrž volitelné na tržním principu, což bylo již předmětem textu původní, lednové verze nabídky ČTc. Únorová verze, tedy poslední platná, již konkrétní cenu nestanoví a i u cen se podřizuje tržním zásadám. Cena je zde předmětem dohody smluvních stran.

Troufnete si již teď odhadnout ceny pro koncové zákazníky?

Ceny jsou součástí informace, kterou zveřejníme až v momentě spuštění služby. Ale jistě bude z čeho vybírat.

Jak se stavíte k postoji některých uživatelů, kteří vidí podepsání smlouvy s ČTc jako "zradu" vůči možnému dalšímu nátlaku alternativních operátorů na další možné snížení velkoobchodní ceny?

Podobné výkřiky jsou silně populistické. Jiný než tržní tlak na koncovou a velkoobchodní cenu za ADSL v tomto případě není účinný. Šlo by jen o další oddalování samotného spuštění ADSL v ČR a stejně by se nic nevyřešilo a nikomu to neprospělo. Jedním z obecných ekonomických principů, který budeme prosazovat jsou úspory z rozsahu. Jinými slovy, tlak na velkoobchodní cenu přes tržní poptávku a tím i pokles cen koncových. Proč jste už teď podepsali smlouvu? Počítáte s postupným snižováním cen a jak rychle se budou podle vás snižovat?

K návrhu Telecomu jsme měli výhrady zejména co se týče problému křížového financování…(viz odpověď 1.). Rostoucí soutěž o zákazníka a z toho pohledu i snaha o minimalizaci nákladů jistě povede k adekvátní úpravě koncových cen.

Můžete prozradit, zda byl v nové podepsané dohodě s ČTc uplatněn nějakým způsobem princip retail minus?

Nebyl, pokud je dotaz myšlen tak, že byla jakýmsi způsobem „dohodnuta“ koncová cena, tak to musím důrazně odmítnout. Budeme se snažit o snižování ceny tržními tlaky a jakákoli cenová „dohoda“ nepřichází v úvahu.


Malé vysvětlení k poslední otázce. Šlo o to, zda se ČTc v podepsané smlouvě s GTS nezavázalo přijít s podobnou koncovou cenou, jakou mají alternativní operátoři, což by, mírně řečeno, neodpovídalo tržnímu prostředí. Jak je vidět, tak ne a křížové financování by mělo být podle slov GTS také vyloučeno. V praxi to bude asi znamenat to, že pokud Imaginet se svojí cenou klesne pod mez, kdy by již těžko mohl být bez podpory mateřské ČTc ziskový, sníží zároveň alternativním operátorům i velkoobchodní ceny.

Už jste asi jste zaregistrovali, že poslední referenční nabídku ČTc pomalu ale jistě podepisují všichni alternativní operátoři. Dělají tak pro velký hlad po konečném uvedení ADSL - jak ze strany uživatelů, tak menších firem. Další dohady by patrně opravdu jen dobu uvedení prodlužovaly a výsledek dalšího dohadování by byl stejně nejistý. Už jednotlivě se snaží při podpisu smlouvy vyjednat pro sebe co nejlepší podmínky do budoucnosti. Finální dohody jednotlivých alternativních operátorů s ČTc nejsou známy, ale buďme rádi, že je ADSL konečně na světě a doufejme v postupné snižování ceny stejně jako v zahraničí. Je to novinka a startovací cena nahoru už nikdy nepůjde (až na DPH) a snaha alternativních operátorů vyvíjet tlak na ČTc pro postupné snižování ceny bude jistě pokračovat.

Dále můžeme doufat v zpřístupnění místních smyček, ale o tom zase jindy.

Diskuze (26) Další článek: První náznaky maloobchodních cen za ADSL

Témata článku: Tržní podíl, Startovací cena, Koncová cena, Cena, GTS, Tlak, Uzavřená smlouva, Celá nabídka, Podobný tlak, Postupné uzavření, Carrier


Určitě si přečtěte

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji