Grooveshark: Miliony písniček zdarma

Zapomeňte na zpoplatněný Last.fm, který v Česku nepřehraje konkrétní skladbu nebo desku. Grooveshark toto všechno umí, nabízí MP3 hosting a to se nelíbí nahrávacím společnostem.

Když se na přelomu století na webu objevily první internetová rádia, byla to revoluce. Posluchač si najednou mohl naladit oblíbenou regionální stanici i na druhé polokouli a nebyl omezen kvalitou přijímače. Uběhlo několik let a pojem „internetové rádio“ se zcela změnil, nabídl totiž koncept „on demand“ a svět objevil služby jako Pandora nebo u nás poměrně populární Last.fm.

Tyto hudební internetové služby již nabízí naprosto personalizované vysílání. Vyberete si třeba klíčové slovo, konkrétního hudebníka nebo skupinu a Last.fm spustí nepřetržitý proud muziky. Díky absenci jednotného evropského autorského práva si sice neposlechnete konkrétní skladbu nebo desku, ale pouze podobnou muziku na základě analýzy, na druhou stranu Last.fm nabídne v dnešní době pravděpodobně nejucelenější databází autorů včetně těch českých. Vše je legální, Last.fm má podepsané smlouvy s vydavateli, pro našince tak bude jedinou překážkou snad jen tříeurový paušál.

Grooveshark přehraje klidně celou desku... Zdarma

Internetová rádia na přání však mohou být zcela zdarma a dokonce vám mohou splnit mnohem konkrétnější přání než jen přehrání „zhruba podobné muziky, kterou jste si objednali“. Příkladem budiž třeba služba Grooveshark, o které se u nás kupodivu skoro vůbec nepíše. Přitom by mělo, moc dlouho totiž možná nevydrží.

Klepněte pro větší obrázek
Grooveshark se celý spouští ve Flash Playeru a nabízí rozhraní téměř klasického vyhledávače

Grooveshark se na první pohled neliší od Last.fm. Ve vyhledávacím poli zadáte jméno skladby a spustí se rádio. Ovšem pozor. Grooveshark skutečně umožňuje „on demand“ přehrávání, protože, pokud systém vaši skladbu nalezne, skutečně si ji můžete přehrát v plné kvalitě a délce a ke všemu si snadno sestavíte playlist třeba z celé desky, kterou pak můžete poslouchat celý večer. To vše zdarma, a pokud trpíte stihomamem, dokonce i bez nutnosti registrace (bez dodatečných služeb a ukládání playlistů).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Rozhraní Groovesharku: Přehrát můžete celé album a odkaz na písničku můžete poslat třeba na Twitter

Propojení se sociálními sítěmi a snadná publikace na vlastním webu

Z technického hlediska je Grooveshark zajímavý také proto, že je jeho rozhraní kompletně napsané ve Flexu a spouští se tedy uvnitř Adobe Flash Playeru. Až na ošklivý reklamní banner v pravé části, ze kterého celá služba žije, se tak webová stránka jeví jako monolitická desktopová aplikace a ideální adept pro Adobe AIR program.

Pomocí Groovesharku můžete dále posílat odkazy na písničky na nejrůznější sociální sítě a každý si je tak bude moci opět bez potřeby registrace přehrát v nativní kvalitě. Nakonec si můžete v celkem luxisním editoru vytvořit vlastní flashový widget na své stránky s integrovaným přehrávačem, ve kterém přehrajete vybrané skladby nebo třeba svůj playlist, kterých si ostatně můžete vytvořit nepřeberné množství.

  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Pomocí editoru widgetů si můžete umístit přehrávač třeba na svůj web
Na rozdíl od Last.fm ale nepřehraje krátké úryvky, ale celé skladby

Samé dobré zprávy, tak kde to tedy skřípe?

Ideální rádio na vyžádání, chtělo by se říci, Tak v čem je problém? V historické kontinuitě. Grooveshark začínal jako služba podobná Social.fm, o které jsem na Živě.cz psal na jaře loňského roku a která krátce poté zanikla. Grooveshark ještě na začátku minulého roku fungoval jako proprietární komerční P2P služba. Uživatelé, kteří měli na svém počítači písničky, je streamovali do světa, firma jim za to platila část hodnoty každé dílčí skladby a ti, kteří poslouchali, pro změnu platili firmě. Díky tomuto systému služba před rokem vybudovala mnohamilionovou sbírku skladeb a záhy ji mohla nabídnout v dnešní podobě bezplatného rádia na vyžádání.

Takových služeb je velké množství, většina z nich ale funguje pouze v USA, kde jim to částečně umožňuje flexibilní druhá část tamního autorského zákona Digital Millennium Copyright Act (velmi zevrubný český přepis). Grooveshark však nabízí stejnou kvalitu globálně a pro každého. A pak je tu ještě druhý a mnohem závažnější problém. Grooveshark funguje podobně jako YouTube, jeho obsah tak i nadále tvoří uživatelé. Už se nejedná o kontroverzní P2P mechanismus, ale o klasické nahrávání na obrovské úložiště služby. Díky tomu si můžete vytvořit svoji vlastní sbírku písniček, třeba klidně celou sbírku CD, protože kapacita knihovny není nijak omezená, a pak ji poslouchat odkudkoliv, kde je internetové připojení včetně mobilního telefonu. Amatérští hudebníci zároveň získají poměrně kvalitní hosting pro své dílo a ve formě widgetu i přehrávač.

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
O nahrávání muziky (pouze MP3) se stará Java applet
Pokud nahrajete autorsky chráněnou skladbu, s jejímž autorem nemá služba smlouvu a ten si bude stěžovat, po druhém pokusu přijdete o účet. Databáze se ale i tak ku prospěchu služby i posluchačům nadále plní...

To zní celkem lákavě a skutečně je, majitelům autorských práv se ale nelíbí jedna věc – vaše soukromé album není soukromé, může si ho spustit jakýkoliv jiný uživatel a písničky budou dostupné i skrze globální vyhledávač. Princip je tedy skutečně stejný jako na YouTube, ale v tomto případě nenahráváte video ze své dovolené, ale obsah, který má v 99 % případů svého vlastníka autorských práv.

Autoři Grooveshark na webu sice píší, že spolupracují se stále větším množstvím hudebních vydavatelů a tato nová forma sociálního a zcela legálního sdílení muziky by tak mohla mít úžasnou budoucnost, nicméně s těmi největšími vydavateli americký startup z floridského Gainesville ještě nepodepsal ani řádku. V podmínkách služby se tedy alespoň píše, že v případě opakovaných stížností vám autoři zablokují účet. V praxi se to ale děje jen velmi omezeně, ostatně podobná pravidla platí i na YouTube a i zde se hromadně neruší účty, pouze blokuje konkrétní dílo. Toto pravidlo vycházející z Millenium Actu a určitá benevolence umožňuje v Americe život desítkám podobných služeb.

A tak není divu, že se se vzrůstající popularitou ozývají první globální nahrávací společnosti. Letos na jaře podala žalobu na službu Grooveshark i vlivná EMI a to může být začátek konce doposud docela neznámé a přitom fantastické hudební služby.

Diskuze (32) Další článek: První fotky chystaných obchodů Microsoftu

Témata článku: Internet, Web, Hudba, filmy, seriály, Zdarma, Celý večer, Nepřeberné množství, Snadná publikace, Ideální případ, Web Hosting, Flex, Adobe Air, AI program, Playlist, Písnička, Podobné množství, Obrovské úložiště, Sbírka, Grooveshark, Nepřetržité vysílání, Adobe Flash Player, Globální vyhledávač, Hudební služba, Muzika, Widget, Ideální adeptLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
V devíti hojně používaných Wi-Fi routerech našli experti celkem 226 bezpečnostních děr

V devíti hojně používaných Wi-Fi routerech našli experti celkem 226 bezpečnostních děr

** Bezpečností experti otestovali devět bezdrátových routerů ** I přes poslední firmware v nich našli 226 bezpečnostních děr ** TP-Link, Synology, Netgear, D-Link, Edimax, Asus, Linksys a AVM

Karel Kilián
RouterWi-FiBezpečnost