Grid Computing: od ufonů k rakovině a dál

Váš počítač má spoustu volného času a užitečných projektů, které jej mohou využít, je stále více.
Projekt Seti@Home, který před několika lety vyvolal senzaci a masový zájem uživatelů, nebyl ani zdaleka prvním projektem, který využíval rozdrobené výpočetní síly jednotlivých pécéček a Internetu jako komunikačního kanálu, který je spojil. Byl ale mimořádně šťastně zvolen a distribuovaný computing (dnes vítězí název Grid Computing) si na vlastní kůži vyzkoušely stěží uvěřitelné milióny osob: chytit zájemce na tom, že právě já budu první člověk na světě, který chytí Ufona, je zjevně mnohem atraktivnější než nalézt lék proti rakovině. Pracovat na dobročinných a všeobecně užitečných projektech je jistě záslužné, ale lidé mají raději zábavu, a právě zde Seti@Home také ukázal cestu: lidé mohli hned vidět výsledky, projekt vyvolal soutěžení: dnes v něm většina osob zůstává jen proto, protože soutěží za nějaký tým, celou zemi nebo jenom sebe, a každý zpracovaný balíček dat přičte jeden bodík, posunou osobu o pár míst dopředu, pomohou virtuálnímu týmu. Ufoni už jsou trošku pozapomenuti a asi už velmi málokdo věří, že nějaký bude odhalen – soutěž ale zůstává a s ní i milióny zapojených počítačů. Mimochodem, jeden z prvních průkopníků Grid Computingu, projekt Distributed.net, který by letos oslavil pět roků fungování, hyne na úbytě – nejsou finance a provider jej odstavuje od konektivity, kterou mu zatím zajišťoval zdarma.

I slavní „ufoni“ už dnes patří spíše minulosti – současné projekty Grid Computingu se zaměřují nejčastěji na chemický a zdravotnický výzkum, jako je Fight Aids At Home nebo zřejmě vůbec nejslavnější oxfordský Boj proti rakovině.

Propagátoři Grid Computingu dnes tvrdí, že tato technologie bude mít v blízké budoucnosti význam nesrovnatelný s dneškem a měla by znamenat další velký posun v efektivitě podnikání korporací. Grid Computing má podle svých zastánců tři vlastnosti, které jej předurčují k tomu, aby mohl způsobit změnu „paradigmatu“ v informačních technologiích – je levný, je technologicky jednoduchý a nevyžaduje výměnu existujícího hardware. V oblasti lékařství, chemie a finančnictví panuje neustálý nedostatek výpočetní síly: kupují se drahé serverové farmy nebo superpočítače, a přitom hned vedle zahálejí statisíce počítačů, dávající dohromady podstatně vyšší výpočetní sílu. Jak uvádí výzkumníci z firmy Grid Technology Partners, síť s šesti sty pécéček má srovnatelnou výpočetní sílu jako superpočítač z první padesátky nejvýkonnějších superpočítačů na světě. Proč by měla ale malá firma s připojením k Internetu využívat „jalový“ výkon svých počítačů na nějaký vědecký projekt? Protože za to dostane zaplaceno: údajně se brzy začnou objevovat komerční projekty tohoto typu, kde se za výpočetní pomoc bude platit – i když to nebudou velké peníze, pomohou například zaplatit internetovou konektivitu a ostatně se jedná o pomoc, která nikoho nic nestojí. V první fázi zřejmě půjde o najímání alespoň určitých minimálních skupin osobních počítačů, takže domácí uživatel si tím na připojení nevydělá, ale postupem času se situace může změnit – ve stále více odvětvích se Grid Computing využívá jako standardní způsob, jak vyřešit složité výpočetní problémy. Po nesmyslných a už zaplaťpámbůh umírajících metodách „výdělku na Internetu“ díky programu nasouvajícímu do prohlížeče jeden banner za druhým se může konečně objevit něco, co dává ekonomický smysl a o pár korun vylepší napjatý rozpočet internetového fanouška.

Diskuze (29) Další článek: Ceny pamětí strmě klesají

Témata článku: Hardware, Prohlížeče, UFO, Aids, Fight, Velký smysl, První zájemce, První průkopník, Velká korporace, Farm, Masový zájem, Určitý nedostatek, Ufon, Slavný počítač, Složitý způsob, Velký posun, Užitečný projekt, Velká efektivita, Vědecký projekt, Srovnatelná technologie


Určitě si přečtěte

Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní