Nvidia | Grafické karty | EVGA

Grafika za padesát tisíc: EVGA vydala nejvýkonnější edici GeForce RTX 2080 Ti Kingpin

Uvedení každé nové grafiky ze série Kingpin je u společnosti EVGA velká událost. Tato speciální série patří u každé generace k tomu nejlepšímu, co lze na trhu s grafickými herními kartami zakoupit. Teď tu máme očekávaný model Geforce RTX 2080 Ti a je to obdivuhodný kus hardwaru.

Kartu osobně navrhl Vince Lucido, též známý pod svojí přezdívkou Kingpin, a parametry jsou úctyhodné. PCB nese 12 vrstev s velmi vysokou disperzí elektrických cest pro minimalizaci jakéhokoliv rušení. Na návrhu se podílel IIIya Tsemenko, legendární volt-modder známý pod přezdívkou TiN.

Napájecí kaskádu tvoří 16+3 fází a podle prvních ohlasů nemá karta problém ani s extrémním taktováním pod dusíkem, kdy spotřeba grafiky dosahuje skoro na 600 W. Proto je také třeba kartu napájet hned třemi 8pinovými konektory. Velmi silný a kvalitní zdroj je tedy nutností.

Na rozdíl od minulých generací grafických karet ze série Kingpin má tato karta poprvé kapalinový chladicí systém „vše v jednom“. Celý okruh funguje na principu proudící kapaliny skrze radiátor, kde je kapalina ochlazována pomocí dvou ventilátoru a následně proudí zpět do bloku na grafickém čipu, kde se kapalina ohřeje a celý proces se opakuje.

Bohužel kapalina ochlazuje jenom grafický čip, ostatní komponenty jsou osazeny velkým měděným pasivem, který ofukuje jeden 100mm ventilátor. Jedná se tedy o hybridní způsob chlazení.

Grafická karta je osazena konektorem, ze kterého budou nadšeni fanoušci extrémního taktování. Slouží pro monitorování napětí čipu, teplot napříč všemi 12 senzory, které jsou na grafické kartě přítomny. Na samotném chladiči se dále nachází OLED displej, který informuje uživatele o aktuálních frekvencích na GPU, pamětech a teplotách.

Co ovšem potenciální zájemce nepotěší je cena tohoto modelu. Ty činí 1 899 eur, v přepočtu tedy bezmála 50 tisíc korun. To je skoro o dvacet tisíc více, než co stojí nejlevnější edice od ostatních výrobců. Jedná se tedy o produkt pro ty největší fanoušky extrémního taktování.

Diskuze (1) Další článek: Počítač za půl milionu a úchvatné displeje: Acer chce uspokojit rozmlsané kreativce

Témata článku: Nvidia, Grafické karty, Alan Turing, EVGA, Grafika, GPU, Karta, Kapalina, Grafická karta, Grafický čip, Edice, Čip, Kingpin


Určitě si přečtěte

10 nejtragičtějších leteckých nehod od roku 2000. Jedna je stále záhadou

10 nejtragičtějších leteckých nehod od roku 2000. Jedna je stále záhadou

** Letecká doprava patří k nejbezpečnějším způsobům cestování ** Čerstvá aféra s Boeingy Max důvěru v bezpečnost létání narušila ** Připomeňme si největší nedávné letecké nehody. Každá ale přispěje k bezpečnosti dalších letů

Karel Kilián | 32

Jak na internetu surfovat anonymně: Osvědčené způsoby na zametení stop

Jak na internetu surfovat anonymně: Osvědčené způsoby na zametení stop

** Anonymní režim v prohlížeči vám anonymitu nezaručí ** K dispozici je několik možností, jak skrýt svoji adresu i další identifikátory ** Nejúčinnější je stále Tor

Stanislav Janů, Vladislav Kluska | 76Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?