Apple | Grafické karty | Čipy

Grafika v čipu Apple M1 má vyšší výkon než desktopová GeForce GTX 1050 Ti nebo Radeon RX 560

Při představení nového čipu Apple M1 jsme se dočkali samých superlativ a to jak po stránce procesorového, tak i grafického výkonu. Apple prozradil, že jeho integrovaný grafický čip, který si sám vyvíjí, má hrubý výkon 2,6 TFLOPS v SP.

Vzhledem k tomu, že je tento čip součástí mobilních zařízení v podobě MacBooku Air a MacBooku Pro, byla otázka, jak se dá několikanásobné mezigenerační zvýšení výkonu porovnat s něčím mimo ekosystém Applu.

První uživatelů už dostali zmíněná zařízení k testu a naměřili tak výkon grafického čipu v programu GFXBench 5.0. A výkon byl téměř šokující.

Snímek obrazovky 2020-11-16 v 14.29.34.jpg
Porovnání grafického výkonu Apple M1 a GeForce GTX 1050 Ti v GFXBench 5.0

Apple M1 totiž dle měření překonává i o desítky procent sice starší, ale desktopové grafické karty GeForce GTX 1050 Ti a Radeon RX 560, který má stejný hrubý výkon 2,6 TFLOPS. Je ale třeba zmínit to zásadní - tyto grafiky mají TDP 75 W. Srovnávají se přitom výsledky na stejném Metal API v macOS. Jen pro další porovnání, oblíbená GeForce GTX 1650 má teoretický výkon 2,9 TFLOPS, bohužel však s ní nejsou testy výkonu přes Metal API.

Lze vidět, že Apple si opravdu nevymýšlel a čip M1 lze díky integraci, efektivitě i pokročilé 5nm výrobě označit za takovou menší revoluci v této oblasti. Obzvlášť když k tomu přidáme i schopnost pracovat s pasivním chlazením a výdrží na baterii notebooku až 20 hodin při nenáročném použití.

Představení M1 a nových Maců:

Diskuze (65) Další článek: 8 levných domácích UPS: Výsledky srovnávacího testu záložních zdrojů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,