Grafika s větráky odolnými proti výpadku

Na první pohled bláznivou, ale velmi užitečnou vlastnost mají nově uvedené videoakcelerátory tchajwanské firmy Albatron. Dva hlavní větráky byly totiž doplněny třetím jako záloha při výpadku. Jak to vlastně funguje?
Grafika s větráky odolnými proti výpadku

Videoakcelerátory Gigi FX5900UV (Ultra & VIVO) a Gigi FX5900PV (VIVO) vybavil výrobce funkcí „2+1 Backup“. To znamená, že na kartě jsou umístěny tři větráky. Dva pracují a postačí k uchlazení součástek. Třetí slouží jako záloha a začne pracovat ve chvíli, kdy kterýkoli z prvních dvou přestane pracovat. Videoakcelerátor se tak stává spolehlivějším, protože když přestane jeden větrák fungovat, karta se tím nepoškodí.

Hlavním cílem tohoto článku je popsat odlišnosti výše uvedených karet. Jen pro informaci tedy stručně doplňuji, že jde o karty na základě obvodu nVidia NV35 (GeForce FX5900 / Ultra), sběrnice AGP 8x, DDR SDRAM paměť velikosti 128 nebo 256 MB s 256bitovou sběrnicí a že použité větráky jsou podle výrobce „ultratiché“ s nízkou produkcí hluku.

Dva větráky jsou jsou stále v provozu s tím, že se tak zvýší chladicí výkon. Ovšem při výpadku kteréhokoli z nich klesá chladicí výkon celku natolik, že hrozí zničení chlazených součástek. Proto umístil výrobce třetí větrák, fungující jako hot-spare. Tento pojem znamená náhradní díl (v tomto případě větrák), který v případě poruchy hlavních přebírá funkci vadného tak, aby byla funkce celku zachována.

Samozřejmě, že to neřeší fakt, že větrák odešel. Funkce celku je ovšem zachována, takže karta se stále chladí. Uživatel není tedy nucen pokud možno okamžitě vyměnit vadnou součástku, postačí až ve chvíli, kdy to je možné (co zmůžete v sobotu večer?).

Klepněte pro větší obrázek

Živě komentuje: Zálohování použitím většího množství stejného výrobku známe typicky z tzv. RAID polí, kde se využívá většího množství stejného pevného disku. Podobnou roli lze vytvořit i pomocí síťových karet, kdy se například server připojí ke switchi pomocí většího množství LAN adaptérů. Kromě zvýšení celkové přenosové rychlosti je systém odolný proti výpadku kterékoli karty, protože její funkci nahradí zbývající.

Spolehlivost větráků je snad nejnižší v celém počítači. Pokud větrák jako srdce chladicího systému vypoví svou funkci, nastanou počítači doslova horké chvilky. Některé součástky se dokáží samy ochránit (vypnutím, snížením frekvence apod.), jiné se spoléhají na externí ochranu (někdy marně). Hluk raději nezmiňuji.

Čím větší větrák je a čím nižší má otáčky, tím bývá větší jeho spolehlivost. Bezpečnější bývá tedy tato strategie. Na druhou stranu jsou prostory (např. 1U servery), kde je nutné osadit malé vysokootáčkové větráky s tím, že se jich pro jistotu použije víc. Právě tato volba zaměstnává výrobce videoakcelerátorů (kromě jiného). Někteří tedy použijí mohutný větrák, což má ovšem za následek, že se do vedlejšího slotu nic nevejde. Pokud je přece jen „všechno špatně“, může i ten sebekvalitnější větrák odejít, potom sbohem kvalitní chlazení, možná i sbohem celá karto. Jak je tedy vidět z příkladu technologie 2+1 Backup, i videoakcelerátor je možné chladit poměrně spolehlivě. Investoři používají termín „ochrana investic“ neboli fakt, že když už zaplatíte za videoakcelerátor přes deset tisíc, považujete za samozřejmé, že bude nějakou pokud možno dlouhou dobu sloužit. A vovo tom to je.

Odkaz: www.albatron.com.tw

P.S. distributorem by měla být firma All Electronics (www.all-electronics.cz)

Témata článku: Viva, Vivo, Náhradní díl, Grafik, Stejné množství, Grafika, Graf, Chladicí výkon

18 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Petr 19. 6. 2003 21:25:44
    V seriozni graficke karte urcene pro pocitac na praci nema zadny vetrak co...
  • kkk 19. 6. 2003 21:12:25
    kurva pisem jak kokot a nakoniec stranka sa tady nenachazi...ste kokoti
  • kkk 19. 6. 2003 21:11:50
    nebolo by lepsie riesenie, keby isli naraz vsetky 3 ventilatory na nizsich...
Určitě si přečtěte

Jak převést PDF do Wordu: 3 způsoby, které můžete použít

Jak převést PDF do Wordu: 3 způsoby, které můžete použít

** Využít můžete přímo Word v rámci balíčku Office ** Zdarma lze využít Google Dokumenty, neporadí si ale s formátováním ** Obrátit se také můžete na specializované stránky

11.  8.  2017 | Vladislav Kluska | 9

Obří skládačka: Na Floridě staví nejsilnější raketu pro cestu ke Slunci

Obří skládačka: Na Floridě staví nejsilnější raketu pro cestu ke Slunci

** Na Mys Canaveral dorazily přídavné boostery pro raketu Delta IV Heavy ** V létě 2018 vynese raketa do vesmíru kosmickou sondu Parker Solar Probe ** Sonda prolétne okolo Slunce

10.  8.  2017 | Petr Kubala | 7

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

** Crosstalk byl dřív problém paralelních portů, dnes se ho pokusili prověřit na USB ** Zařízení ze sousedního USB portu může odposlouchávat to vedlejší ** Mohou vznikat záškodnické flašky nebo třeba USB lampičky

14.  8.  2017 | Adam Harmada | 18

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Filip Kůžel | 85


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí