Grafika s větráky odolnými proti výpadku

Na první pohled bláznivou, ale velmi užitečnou vlastnost mají nově uvedené videoakcelerátory tchajwanské firmy Albatron. Dva hlavní větráky byly totiž doplněny třetím jako záloha při výpadku. Jak to vlastně funguje?

Videoakcelerátory Gigi FX5900UV (Ultra & VIVO) a Gigi FX5900PV (VIVO) vybavil výrobce funkcí „2+1 Backup“. To znamená, že na kartě jsou umístěny tři větráky. Dva pracují a postačí k uchlazení součástek. Třetí slouží jako záloha a začne pracovat ve chvíli, kdy kterýkoli z prvních dvou přestane pracovat. Videoakcelerátor se tak stává spolehlivějším, protože když přestane jeden větrák fungovat, karta se tím nepoškodí.

Hlavním cílem tohoto článku je popsat odlišnosti výše uvedených karet. Jen pro informaci tedy stručně doplňuji, že jde o karty na základě obvodu nVidia NV35 (GeForce FX5900 / Ultra), sběrnice AGP 8x, DDR SDRAM paměť velikosti 128 nebo 256 MB s 256bitovou sběrnicí a že použité větráky jsou podle výrobce „ultratiché“ s nízkou produkcí hluku.

Dva větráky jsou jsou stále v provozu s tím, že se tak zvýší chladicí výkon. Ovšem při výpadku kteréhokoli z nich klesá chladicí výkon celku natolik, že hrozí zničení chlazených součástek. Proto umístil výrobce třetí větrák, fungující jako hot-spare. Tento pojem znamená náhradní díl (v tomto případě větrák), který v případě poruchy hlavních přebírá funkci vadného tak, aby byla funkce celku zachována.

Samozřejmě, že to neřeší fakt, že větrák odešel. Funkce celku je ovšem zachována, takže karta se stále chladí. Uživatel není tedy nucen pokud možno okamžitě vyměnit vadnou součástku, postačí až ve chvíli, kdy to je možné (co zmůžete v sobotu večer?).

Klepněte pro větší obrázek

Živě komentuje: Zálohování použitím většího množství stejného výrobku známe typicky z tzv. RAID polí, kde se využívá většího množství stejného pevného disku. Podobnou roli lze vytvořit i pomocí síťových karet, kdy se například server připojí ke switchi pomocí většího množství LAN adaptérů. Kromě zvýšení celkové přenosové rychlosti je systém odolný proti výpadku kterékoli karty, protože její funkci nahradí zbývající.

Spolehlivost větráků je snad nejnižší v celém počítači. Pokud větrák jako srdce chladicího systému vypoví svou funkci, nastanou počítači doslova horké chvilky. Některé součástky se dokáží samy ochránit (vypnutím, snížením frekvence apod.), jiné se spoléhají na externí ochranu (někdy marně). Hluk raději nezmiňuji.

Čím větší větrák je a čím nižší má otáčky, tím bývá větší jeho spolehlivost. Bezpečnější bývá tedy tato strategie. Na druhou stranu jsou prostory (např. 1U servery), kde je nutné osadit malé vysokootáčkové větráky s tím, že se jich pro jistotu použije víc. Právě tato volba zaměstnává výrobce videoakcelerátorů (kromě jiného). Někteří tedy použijí mohutný větrák, což má ovšem za následek, že se do vedlejšího slotu nic nevejde. Pokud je přece jen „všechno špatně“, může i ten sebekvalitnější větrák odejít, potom sbohem kvalitní chlazení, možná i sbohem celá karto. Jak je tedy vidět z příkladu technologie 2+1 Backup, i videoakcelerátor je možné chladit poměrně spolehlivě. Investoři používají termín „ochrana investic“ neboli fakt, že když už zaplatíte za videoakcelerátor přes deset tisíc, považujete za samozřejmé, že bude nějakou pokud možno dlouhou dobu sloužit. A vovo tom to je.

Odkaz: www.albatron.com.tw

P.S. distributorem by měla být firma All Electronics (www.all-electronics.cz)

Diskuze (18) Další článek: Nejhledanější na Centrum.cz: Ošklivka Betty předehnala Kobzanovou

Témata článku: Chladicí výkon, Vivo, Viva, Stejné množství, Graf, Grafik, Náhradní díl, Grafika


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

** Každý současný vybavený mobil má akcelerometr a gyroskop ** Jenže co každé z těchto čidel vlastně dělá a jak vypadá? ** Dnes si to vysvětlíme a do hry zapojíme i Airbus A380 a Arduino

Jakub Čížek | 11

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 19

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

** Bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit amerického letectva nedávno svrhl jadernou pumu ** Šlo o test nové varianty pumy B61-12 ** Ta by měla mít hlavice schopné explodovat se silou 0,3 až 50 kilotun

Stanislav Mihulka | 63


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku