Grafika s větráky odolnými proti výpadku

Na první pohled bláznivou, ale velmi užitečnou vlastnost mají nově uvedené videoakcelerátory tchajwanské firmy Albatron. Dva hlavní větráky byly totiž doplněny třetím jako záloha při výpadku. Jak to vlastně funguje?

Videoakcelerátory Gigi FX5900UV (Ultra & VIVO) a Gigi FX5900PV (VIVO) vybavil výrobce funkcí „2+1 Backup“. To znamená, že na kartě jsou umístěny tři větráky. Dva pracují a postačí k uchlazení součástek. Třetí slouží jako záloha a začne pracovat ve chvíli, kdy kterýkoli z prvních dvou přestane pracovat. Videoakcelerátor se tak stává spolehlivějším, protože když přestane jeden větrák fungovat, karta se tím nepoškodí.

Hlavním cílem tohoto článku je popsat odlišnosti výše uvedených karet. Jen pro informaci tedy stručně doplňuji, že jde o karty na základě obvodu nVidia NV35 (GeForce FX5900 / Ultra), sběrnice AGP 8x, DDR SDRAM paměť velikosti 128 nebo 256 MB s 256bitovou sběrnicí a že použité větráky jsou podle výrobce „ultratiché“ s nízkou produkcí hluku.

Dva větráky jsou jsou stále v provozu s tím, že se tak zvýší chladicí výkon. Ovšem při výpadku kteréhokoli z nich klesá chladicí výkon celku natolik, že hrozí zničení chlazených součástek. Proto umístil výrobce třetí větrák, fungující jako hot-spare. Tento pojem znamená náhradní díl (v tomto případě větrák), který v případě poruchy hlavních přebírá funkci vadného tak, aby byla funkce celku zachována.

Samozřejmě, že to neřeší fakt, že větrák odešel. Funkce celku je ovšem zachována, takže karta se stále chladí. Uživatel není tedy nucen pokud možno okamžitě vyměnit vadnou součástku, postačí až ve chvíli, kdy to je možné (co zmůžete v sobotu večer?).

Klepněte pro větší obrázek

Živě komentuje: Zálohování použitím většího množství stejného výrobku známe typicky z tzv. RAID polí, kde se využívá většího množství stejného pevného disku. Podobnou roli lze vytvořit i pomocí síťových karet, kdy se například server připojí ke switchi pomocí většího množství LAN adaptérů. Kromě zvýšení celkové přenosové rychlosti je systém odolný proti výpadku kterékoli karty, protože její funkci nahradí zbývající.

Spolehlivost větráků je snad nejnižší v celém počítači. Pokud větrák jako srdce chladicího systému vypoví svou funkci, nastanou počítači doslova horké chvilky. Některé součástky se dokáží samy ochránit (vypnutím, snížením frekvence apod.), jiné se spoléhají na externí ochranu (někdy marně). Hluk raději nezmiňuji.

Čím větší větrák je a čím nižší má otáčky, tím bývá větší jeho spolehlivost. Bezpečnější bývá tedy tato strategie. Na druhou stranu jsou prostory (např. 1U servery), kde je nutné osadit malé vysokootáčkové větráky s tím, že se jich pro jistotu použije víc. Právě tato volba zaměstnává výrobce videoakcelerátorů (kromě jiného). Někteří tedy použijí mohutný větrák, což má ovšem za následek, že se do vedlejšího slotu nic nevejde. Pokud je přece jen „všechno špatně“, může i ten sebekvalitnější větrák odejít, potom sbohem kvalitní chlazení, možná i sbohem celá karto. Jak je tedy vidět z příkladu technologie 2+1 Backup, i videoakcelerátor je možné chladit poměrně spolehlivě. Investoři používají termín „ochrana investic“ neboli fakt, že když už zaplatíte za videoakcelerátor přes deset tisíc, považujete za samozřejmé, že bude nějakou pokud možno dlouhou dobu sloužit. A vovo tom to je.

Odkaz: www.albatron.com.tw

P.S. distributorem by měla být firma All Electronics (www.all-electronics.cz)

Témata článku: Vivo, Grafik, Chladicí výkon, Graf, Stejné množství, Grafika, Náhradní díl, Viva

Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 25

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 187

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

** Světové mocnosti vyvíjí nové, nesmírně rychlé zbraně ** Jsou schopné pokořit rychlost Mach 5 ** Tyto zbraně mohou zvýšit riziko rozpoutání válečného konfliktu

19.  10.  2017 | Stanislav Mihulka | 20

16 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

16 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

18.  10.  2017 | Vladislav Kluska | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji