Grafické karty | Paměti

Grafické paměti GDDR6 jsou o 70 % dražší než GDDR5. I to je důvod vyšších cen karet Nvidia RTX

Nejnovější grafické paměti GDDR6 jsou na trhu velmi krátce a momentálně je používá jenom Nvidia na svých nových grafických kartách GeForce RTX. Protože se ale samostatně grafické paměti neprodávají, tak se zatím se moc nevědělo, o kolik je novinka dražší oproti dosavadním modelům GDDR5. Německý web 3Dcenter.org nyní upozornil, že nárůst ceny činí 70 %.

Ceny vyplývají z aktuálně zveřejněného ceníku společnosti Micron, která paměti Nvidii do grafických karet dodává. Rozdíl 70 % je konkrétně mezi modely s nejvyšší propustností o stejné kapacite (14 Gbps u GDDR6 a 8 Gbps u GDDR5).

Co to cenově udělá u konkrétní karty? V případě paměti o velikosti 8 GB bude rozdíl v nákupu pro výrobce příbližně 20 až 30 dolarů, tedy kolem šesti set korun. Je to tedy jeden z důvodů, proč je nová generace grafických karet Nvidie dražší, ovšem rozhodně ne ten stěžejní. Karty mezigeneračně zdražily o větší částky.

Diskuze (33) Další článek: Ohromná síla a zář: Podívejte se na detailní fotografie startu vesmírných raket

Témata článku: Hardware, Nvidia, Grafické karty, Paměti, Cena, Nová generace, Nejvyšší propustnost, Velká částka, GeForce RTX, Nvidia RTX, Stejné kapacite, Dosavadní model, Paměť, Micron, Karta, Grafická karta, Grafická paměť, Cena karet, Vysoká cena, Německý web, Dolar


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB