Grafické čipy: ATI dotahuje nVidii v podílu na trhu

Trh s grafickými čipy za poslední tři měsíce poklesl. S celkovou situací se nejlépe vyrovnává kanadská společnost ATI Technologies, která stáhla náskok nVidie na historické minimum.
Podle výzkumu společnosti Mercury Research ve druhém čtvrtletí letošního roku dosáhl celkový objem trhu s grafickými čipy pro osobní počítače 48,9 milionu kusů. Toto číslo je o pět procent nižší než v prvním čtvrtletí tohoto roku, ale v meziročním srovnání zaznamenali prodejci grafických čipů zvýšení zájmu o šestnáct procent. V porovnání s prodejem nových počítačů, které byl ve sledovaném období nižší o deset procent, se grafické karty prodávaly lépe s pouze sedmiprocentním poklesem.

Ze tří hlavních hráčů se mohli radovat pouze dva. Prvním z nich je Intel, který zvýšil svůj podíl na celkovém koláči vyexpedovaných grafických čipů o pět procent na výsledných třicet dva, díky stále častější integraci grafických čipů Intel do základních desek. ATI Technologies získala slabších 1,6 procenta, což jí pomohlo k celkovému podílu dvacet jedna procent. Oba dva výrobci profitovali ze slabších výsledků dříve bezkonkurenční nVidie, která ztratila celkem čtyři a půl procenta. Její podíl na trhu tak spadl na 27%. Šestiprocentní rozdíl mezi nVidií a ATI je nejnižší za posledních osmnáct měsíců.

Kromě celkového trhu sleduje Mercury Research také prodeje samostatných grafických karet. Na tomto poli jednoznačně dominuje dvojice ATI a nVidia. I tady nVidia se svou řadou GeForce FX ztrácela ve srovnání s kanadským výrobcem čipů, i když jí stále patří více než polovina trhu. Za poslední tři měsíce spadl podíl nVidie o tři procenta na 54 %. Ati ze ztráty nVidie vytěžila dvě procenta s konečným stavem 37 %.

Dalším trhem, kde se daří ATI jsou notebooky. Trh s přenosnými počítači navíc v druhém čtvrtletí 2003 vzrostl o 6 % s celkovým objemem 8,8 milionu prodaných kusů. Integrované čipy ATI získaly dalších sedm procent trhu. Celkový podíl kanadské společnosti v noteboocích ve výši 59 % překonává i dominanci nVidie na stolních počítačích. Dobře se dařilo i Intelu, který zdvojnásobil svůj podíl z osmi na šestnáct procent. NVidia za tři měsíce ztratila 7 % procent a s jedenácti procenty zůstává daleko vzadu. Ještě hůře na tom je společnost Via Technologies, která utratila další tři procenta ze svého podílu a pro své grafické čipy našla cestu jen do šesti procent notebooků vyrobených v druhém čtvrtletí.

Diskuze (35) Další článek: Útoku červa Blaster se Microsoft elegantně vyhnul

Témata článku: Notebooky, Čipy, Trh, Graf, Grafický čip, Druhé čtvrtletí, Nvidia, Dominance, Podíl, Sedmiprocentní pokles, Mercury, Čip

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost