Technologie | Intel | Grafické karty

Grafická karta od Intelu bude mít hardwarovou akceleraci pro ray tracing

Na příští rok chystá Intel vlastní výkonnou grafickou kartu pro desktop i serverové nasazení a i když je zatím málo informací, postupně unikají střípky. Tentokrát se další objevily v rámci zveřejněného článku na blogu IT Peer Network, který patří pod Intel.

Zásadní informací je, že grafické karty Intel Xe budou podporovat hardwarovou akceleraci ray tracingu, podobně jako to má Nvidia u nových grafických karet GeForce RTX a dočkat by se v budoucnu měli i příznivci modelů od AMD.

I když v článku není zmínka o podpoře ray tracingu ve verzi pro DirectX (DXR), Intel se s popisem zaměřuje na využití v datacentrech a serverech, kde budou karty sloužit k akceleraci ray tracingu offline a nemusí jít ani o zpracování v reálném čase. Intel bude mít portfolio modelů a právě verze pro servery a datacentra budou jistě poptávané různými filmovými nebo animačními studii, které potřebují zpracovávat 3D modely ve vysoké kvalitě s využitím ray tracingu.

Je jasné, že pro Intel je tak podpora Microsoft DXR spíše otázkou softwaru, respektive podpory v ovladačích. Intel se v poslední době snaží jít cestou open source a uvolňuje řadu vlastních knihoven jako například Open Image Denoise nebo OSPRay pro Pixar USD Hydra., které ale zatím využívají pouze pokročilé instrukce v procesorech (SSE, AVX, AVX-512 a další). Právě podpora napříč různými profesionálními aplikacemi by mu mohla zajistit úspěšný start.

Diskuze (21) Další článek: Speciální „zelená střecha“ čistí vzduch a současně produkuje složky potravin

Témata článku: Technologie, Intel, Grafické karty, Model, AVX, DXR, Datacentrum, Akcelerace


Určitě si přečtěte

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor