Grafická karta 3dfx Voodoo 3 3500 TV

Protože jsme již řadě Voodoo3 věnovali dostatek dříve, bude hlavním tématem tohoto článku právě a pouze přídavek, televizní tuner a práce s ním.
Jan Valík: Integrovaných řešení grafická karta/televizní tuner na našem trhu mnoho nenajdete. Už dva roky zde kraluje kanadská společnost ATI se svojí řadou All-in-Wonder, která se objevila v několikáté verzi a je v podstatě jediná svého druhu. Novinka společnosti 3dfx, Voodoo3 3500 TV, proto nebude mít svoji pozici lehkou.

Protože jsme již řadě Voodoo3 věnovali dostatek místa v Computeru 10/99, bude hlavním tématem tohoto článku právě a pouze přídavek, televizní tuner a práce s ním.

Trochu silný kabel
Velmi přehledně je řešeno připojování všech podporovaných zařízení. Přímo na kartě najdete vstup pro běžný anténní/kabelový signál, na externím modulu pak kompozitní a S-video vstup a výstup, vše samozřejmě ve stereofonním provedení. Tento modul je nazýván Control Pod a je ke kartě připojen pomocí speciálního konektoru, ze kterého vede mimo jiné i odbočka pro připojení monitoru. Takové řešení je vcelku dobré, jedinou výtku bych měl ke kabelu, prostřednictvím kterého je Control Pod připojen ke kartě. Má průměr zhruba půldruhého centimetru, je velice tuhý a špatně se ohýbá.

Bohatá výbava
Ke sledování televizního vysílání a jeho případnému zaznamenání (tzv. zachytávání) slouží program VisualReality, šitý tuneru přímo na míru. Můžete zde provádět klasické operace, jako je ladění kanálů (automatické/manuální), přepínání vstupů (tuner, kompozitní signál, S-video), nastavení parametrů obrazu (barevnost, jas, kontrast a barevný odstín), nastavení zvuku, programování nahrávky, přepínání televizní normy (přímo česká zde není; je tu však německá a slovenská) a vlastností záznamu a pořizování fotografií.

TV – trošku problém
Po instalaci musíte přepsat několik souborů jejich upravenými verzemi pro české podmínky; bez toho mi tuner našel pouze dva z deseti použitelných kanálů, nepomohlo ani ruční ladění. S úpravou se úspěšnost pohybuje u kabelové televize okolo 70 %, u antény je pak téměř stoprocentní.

Kvalita samotného obrazu je uspokojivá, v žádném případě netrpí nežádoucími efekty, jako je přesvětlení, barevný posun či podobné neduhy. V případě, že se rozhodnete pro sledování použít rozlišení větší než 320 × 288, ztrácí obraz na své kráse, zejména proto, že karta obraz nesnímá tak, jak by měla, tedy prokládaně, ale sekvenčně: 50 snímků za vteřinu s polovičním počtem řádků.

Digitalizace? Uspokojivá
Co se týče možností záznamu obrazu, patří mezi ty skromnější. Vypovídá o tom maximální a jediné rozlišení záznamu, které činí zmiňovaných 320 × 288 bodů, ve formátu MPEG-2. Při nahrávání do nekomprimovaného souboru AVI obdržíte navíc i rozlišení 160 × 144, tady lze určit i počet snímků za sekundu. To nejsou nijak velké možnosti ve srovnání s AIW, která nabízí daleko širší možnosti záznamu, včetně komprimovaného AVI (VCR1, VCR2) nebo MPEG-1, a to až do rozlišení 640 × 480 bodů.

Mnoho formátů výstupu
Televizní výstup mě však příjemně překvapil svou schopností zobrazovat na celé ploše televizní obrazovky. Navíc obsahuje Voodoo 3500 TV rozsáhlé volby norem pro generování výstupního signálu. Nicméně ostrost není zrovna nejlepší, takže použitelnost směřuje více na hry než na práci; ale koneckonců, kdo by pracoval s Wordem na televizi.

Řešení na půl cesty
Karta dominuje svými grafickými schopnostmi, ale její TV-tuner nepatří zrovna mezi ty nejlepší. Jistou část problémů by jistě vyřešila podpora standardů televizního vysílání přímo pro naši republiku (všechny kanály nakonec chytit lze, ale natolik složitým způsobem, že je to řešení laikovi nepřístupné). Kvalitě obrazu by výrazně pomohlo zvýšení rozlišení a rovněž by si zasloužila rozšíření i nabídka kodeků pro zachytávání.

Chcete-li kvalitní grafickou kartu a zároveň dobrý TV-tuner, doporučuji zakoupit spíše klasické Voodoo 3 a k němu dokoupit některou z nabízených samostatných televizních karet.

grafická karta TV tunerem a zachytáváním videa
3dfx Voodoo3 3500 TV
Zdroj: Abacus Electric, Č. Budějovice
Telefon: (038) 72 10 373
Cena: 8 900 Kč bez DPH
10 858 Kč vč. DPH
Záruka: 5 let
Parametry: paměť 16 MB SDRAM, AGP, frekvence čipu 183 MHz, RAMDAC 350 MHz DAC, TV-tuner, TV-in/out, záznam videa MPEG-2
Diskuze (6) Další článek: Za Whistlerem leží Blackcomb

Témata článku: Video, Programování, 3D, Lehký problém, Jediná možnost, Ruční úprava, Nežádoucí efekt, Grafický výstup, TV program slovenské televize, TV Tuner, TV +, Speciální anténa, Graf, Tunery, Grafička, Slovenská televize, Dobré řešení, Jediný kabel, Voodoo, Nejlepší televize


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5