Grafická karta 3dfx Voodoo 3 3500 TV

Protože jsme již řadě Voodoo3 věnovali dostatek dříve, bude hlavním tématem tohoto článku právě a pouze přídavek, televizní tuner a práce s ním.
Jan Valík: Integrovaných řešení grafická karta/televizní tuner na našem trhu mnoho nenajdete. Už dva roky zde kraluje kanadská společnost ATI se svojí řadou All-in-Wonder, která se objevila v několikáté verzi a je v podstatě jediná svého druhu. Novinka společnosti 3dfx, Voodoo3 3500 TV, proto nebude mít svoji pozici lehkou.

Protože jsme již řadě Voodoo3 věnovali dostatek místa v Computeru 10/99, bude hlavním tématem tohoto článku právě a pouze přídavek, televizní tuner a práce s ním.

Trochu silný kabel
Velmi přehledně je řešeno připojování všech podporovaných zařízení. Přímo na kartě najdete vstup pro běžný anténní/kabelový signál, na externím modulu pak kompozitní a S-video vstup a výstup, vše samozřejmě ve stereofonním provedení. Tento modul je nazýván Control Pod a je ke kartě připojen pomocí speciálního konektoru, ze kterého vede mimo jiné i odbočka pro připojení monitoru. Takové řešení je vcelku dobré, jedinou výtku bych měl ke kabelu, prostřednictvím kterého je Control Pod připojen ke kartě. Má průměr zhruba půldruhého centimetru, je velice tuhý a špatně se ohýbá.

Bohatá výbava
Ke sledování televizního vysílání a jeho případnému zaznamenání (tzv. zachytávání) slouží program VisualReality, šitý tuneru přímo na míru. Můžete zde provádět klasické operace, jako je ladění kanálů (automatické/manuální), přepínání vstupů (tuner, kompozitní signál, S-video), nastavení parametrů obrazu (barevnost, jas, kontrast a barevný odstín), nastavení zvuku, programování nahrávky, přepínání televizní normy (přímo česká zde není; je tu však německá a slovenská) a vlastností záznamu a pořizování fotografií.

TV – trošku problém
Po instalaci musíte přepsat několik souborů jejich upravenými verzemi pro české podmínky; bez toho mi tuner našel pouze dva z deseti použitelných kanálů, nepomohlo ani ruční ladění. S úpravou se úspěšnost pohybuje u kabelové televize okolo 70 %, u antény je pak téměř stoprocentní.

Kvalita samotného obrazu je uspokojivá, v žádném případě netrpí nežádoucími efekty, jako je přesvětlení, barevný posun či podobné neduhy. V případě, že se rozhodnete pro sledování použít rozlišení větší než 320 × 288, ztrácí obraz na své kráse, zejména proto, že karta obraz nesnímá tak, jak by měla, tedy prokládaně, ale sekvenčně: 50 snímků za vteřinu s polovičním počtem řádků.

Digitalizace? Uspokojivá
Co se týče možností záznamu obrazu, patří mezi ty skromnější. Vypovídá o tom maximální a jediné rozlišení záznamu, které činí zmiňovaných 320 × 288 bodů, ve formátu MPEG-2. Při nahrávání do nekomprimovaného souboru AVI obdržíte navíc i rozlišení 160 × 144, tady lze určit i počet snímků za sekundu. To nejsou nijak velké možnosti ve srovnání s AIW, která nabízí daleko širší možnosti záznamu, včetně komprimovaného AVI (VCR1, VCR2) nebo MPEG-1, a to až do rozlišení 640 × 480 bodů.

Mnoho formátů výstupu
Televizní výstup mě však příjemně překvapil svou schopností zobrazovat na celé ploše televizní obrazovky. Navíc obsahuje Voodoo 3500 TV rozsáhlé volby norem pro generování výstupního signálu. Nicméně ostrost není zrovna nejlepší, takže použitelnost směřuje více na hry než na práci; ale koneckonců, kdo by pracoval s Wordem na televizi.

Řešení na půl cesty
Karta dominuje svými grafickými schopnostmi, ale její TV-tuner nepatří zrovna mezi ty nejlepší. Jistou část problémů by jistě vyřešila podpora standardů televizního vysílání přímo pro naši republiku (všechny kanály nakonec chytit lze, ale natolik složitým způsobem, že je to řešení laikovi nepřístupné). Kvalitě obrazu by výrazně pomohlo zvýšení rozlišení a rovněž by si zasloužila rozšíření i nabídka kodeků pro zachytávání.

Chcete-li kvalitní grafickou kartu a zároveň dobrý TV-tuner, doporučuji zakoupit spíše klasické Voodoo 3 a k němu dokoupit některou z nabízených samostatných televizních karet.

grafická karta TV tunerem a zachytáváním videa
3dfx Voodoo3 3500 TV
Zdroj: Abacus Electric, Č. Budějovice
Telefon: (038) 72 10 373
Cena: 8 900 Kč bez DPH
10 858 Kč vč. DPH
Záruka: 5 let
Parametry: paměť 16 MB SDRAM, AGP, frekvence čipu 183 MHz, RAMDAC 350 MHz DAC, TV-tuner, TV-in/out, záznam videa MPEG-2
Diskuze (6) Další článek: Za Whistlerem leží Blackcomb

Témata článku: Video, 3D, Programování, Slovenská televize, Jediná možnost, Nejlepší televize, Graf, Ruční úprava, Tunery, Jediný kabel, Lehký problém, Grafický výstup, TV Tuner, TV +, Dobré řešení, Grafička, Speciální anténa, TV program slovenské televize, Nežádoucí efekt, VoodooJak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

** Huawei Mate 50 Pro je podle Dxomarku nejlepší současný fotomobil ** Za slunného dne vykouzlí nádherné ostré snímky ** Trpí na šum, špatné vyvážení bílé nebo odlesky v protisvětle

Jan Pánek
Jak fotíFotomobilyFocení mobilem
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Zadejte tajný kód a můžete hrát. V telefonech s Androidem je ukrytá fotbalová hra Mini Cup

Zadejte tajný kód a můžete hrát. V telefonech s Androidem je ukrytá fotbalová hra Mini Cup

** Google si občas ve vyhledávači připraví skryté animace či hry ** Tentokrát se týká fotbalového mistrovství světa ** Stačí do vyhledávače v mobilu zadat dvojici slov...

Martin Chroust
VyhledávačSmartphonyMobilní hry
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče