Grabujte zvuková CD jen s pomocí Windows!

Zapomeňte na složité programy, konfiguraci příkazové řádky, bezesné noci při stahování. Stahujte písničky z CD v normálním Průzkumníkovi s využitím aktualizace ovladače pro CD.
Od našeho čtenáře Petra Fialy dorazil mimořádně zajímavý souborek. Jedná se o vylepšený ovladač souborového systému CD-ROM – CDFS.VXD. Ten se ve Windows stará o správný přístup k datům na CD-ROM. Pokud se se standardním CDFS.VXD podíváte na zvukové CD, uvidíte na něm několik souborů trackXX.cda, které označují jednotlivé písničky na CD a můžete je přehrát v běžném přehrávači záznamů. Pro účely grabování písniček pro vypálení nebo převod do MP3 to však nejde využít.

Modifikovaná verze CDFS.VXD ale dělá mnohem víc. Po instalaci a přestartování systému se při otevření zvukového CD v Průzkumníkovi objeví kromě známého seznamu skladeb i dvě složky Mono a Stereo, každá z nic obsahuje další složky 16bit a 8bit, a v nich najdete ještě složky 11025Hz, 22050Hz a 44100 Hz. Tyto složky jsou potom zaplněny WAV soubory v kódování odpovídající vybrané složce. Chcete CD kvalitu? Prostě vlezte do složky D:\Stereo\16Bit\44100Hz a překopírujte si WAV soubory, kam chcete. Chcete mluvenou řeč? Běžte do složky D:\Mono\8Bit\11025Hz.

Je to prostě tak ukrutně jednoduché, až mne děsí, že se to objevilo až nyní. Soubor je to úplně směšně malý, zabalený má 38 kB. Ušetří vám ale spoustu času a komfort je stejný jako při práci se soubory. Je to tak integrované do systému, že si můžete třeba spustit v okně MS-DOSu starého Norton Commandera a písničky kopírovat rovnou v něm. Prostě paráda. Navíc rovnou z CD můžete vytvářet MP3 soubory i v programech, které to jinak nepodporují!

Soubor rozbalte a překopírujte do adresáře C:\Windows\System\Iosubsys, kde přepíšete původní CDFS.VXD, ten si pochopitelně předtím můžete zazálohovat. Budete samozřejmě potřebovat také CD-ROM mechaniku schopnou vytahovat zvuková data z AudioCD. Ty novější to ale umí snad všechny. Funkčnost jsem ověřil ve Windows 98, Windows 95 by snad neměly mít problémy. Windows NT to mají řešeno trochu jinak, takže tam to nejspíš nerozjedete.

Soubor si můžete nahrát u nás na Živě (velikost 38 kB), nepodařilo se mi jej zatím najít jinde na Internetu.

Diskuze (38) Další článek: Soudce navrhuje rozdělení Microsoftu na tři firmy kuriózním způsobem

Témata článku: Windows, Zvuk, Modifikovaná verze, Stereo, Písnička, PEF, Složka, Běžný převod, Starý systém, Vylepšený ovladač


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Přichází revoluce v oblasti deodorantů!

Přichází revoluce v oblasti deodorantů!

** Britští vědci odhalili uzlový bod procesů, kterými vzniká nejpronikavější složka lidského tělesného pachu ** Nové generaci deodorantů by mohl dodat na síle cílený zásah do života malé skupinky kožních bakterií ** Podle některých vědců by to ale znamenalo zpřetrhat pouta mezi člověkem a mikrobem

Jaroslav Petr | 33

Pojďme programovat elektroniku: Blikající potvory i legendární displeje starých Nokií

Pojďme programovat elektroniku: Blikající potvory i legendární displeje starých Nokií

** Skoro každý kutil si koupí maličký levný OLED ** A také segmentový a znakový displej ** Pojďme se na některé z nich podívat

Jakub Čížek | 9

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání