Grabujte zvuková CD jen s pomocí Windows!

Zapomeňte na složité programy, konfiguraci příkazové řádky, bezesné noci při stahování. Stahujte písničky z CD v normálním Průzkumníkovi s využitím aktualizace ovladače pro CD.
Od našeho čtenáře Petra Fialy dorazil mimořádně zajímavý souborek. Jedná se o vylepšený ovladač souborového systému CD-ROM – CDFS.VXD. Ten se ve Windows stará o správný přístup k datům na CD-ROM. Pokud se se standardním CDFS.VXD podíváte na zvukové CD, uvidíte na něm několik souborů trackXX.cda, které označují jednotlivé písničky na CD a můžete je přehrát v běžném přehrávači záznamů. Pro účely grabování písniček pro vypálení nebo převod do MP3 to však nejde využít.

Modifikovaná verze CDFS.VXD ale dělá mnohem víc. Po instalaci a přestartování systému se při otevření zvukového CD v Průzkumníkovi objeví kromě známého seznamu skladeb i dvě složky Mono a Stereo, každá z nic obsahuje další složky 16bit a 8bit, a v nich najdete ještě složky 11025Hz, 22050Hz a 44100 Hz. Tyto složky jsou potom zaplněny WAV soubory v kódování odpovídající vybrané složce. Chcete CD kvalitu? Prostě vlezte do složky D:\Stereo\16Bit\44100Hz a překopírujte si WAV soubory, kam chcete. Chcete mluvenou řeč? Běžte do složky D:\Mono\8Bit\11025Hz.

Je to prostě tak ukrutně jednoduché, až mne děsí, že se to objevilo až nyní. Soubor je to úplně směšně malý, zabalený má 38 kB. Ušetří vám ale spoustu času a komfort je stejný jako při práci se soubory. Je to tak integrované do systému, že si můžete třeba spustit v okně MS-DOSu starého Norton Commandera a písničky kopírovat rovnou v něm. Prostě paráda. Navíc rovnou z CD můžete vytvářet MP3 soubory i v programech, které to jinak nepodporují!

Soubor rozbalte a překopírujte do adresáře C:\Windows\System\Iosubsys, kde přepíšete původní CDFS.VXD, ten si pochopitelně předtím můžete zazálohovat. Budete samozřejmě potřebovat také CD-ROM mechaniku schopnou vytahovat zvuková data z AudioCD. Ty novější to ale umí snad všechny. Funkčnost jsem ověřil ve Windows 98, Windows 95 by snad neměly mít problémy. Windows NT to mají řešeno trochu jinak, takže tam to nejspíš nerozjedete.

Soubor si můžete nahrát u nás na Živě (velikost 38 kB), nepodařilo se mi jej zatím najít jinde na Internetu.

Diskuze (38) Další článek: Soudce navrhuje rozdělení Microsoftu na tři firmy kuriózním způsobem

Témata článku: Windows, Zvuk, Vylepšený ovladač, Stereo, Běžný převod, Písnička, Modifikovaná verze, Složka, Starý systém

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů