GQueues: Netradiční webový úkolovník

Hledáte úkolovník, ty tradiční vám ale připadají příliš komplikované? Vyzkoušejte interaktivní GQueues, který poslouží jako jednoduchý seznam nákupu ale i pro složitější upomínky.

Webová aplikace GQueues nadchne především uživatele Google Kalendáře, ale vlastně všechny, kteří mají problémy se správou úkolů a nejrůznějších seznamů. Právě to má totiž GQueues na starost, dělá to jednoduše a celkem použitelně pro ty, pro které je správa úkolů v Outlooku nebo specializovaných programech příliš velké sousto.

Ostatně aplikace vás ohromí svou jednoduchostí už při přihlašování, nemusíte si totiž vytvářet žádný nový účet, ale zadat své přihlašovací údaje pro Google/Gmail účet nebo Google Apps. GQueues se s Googlem propojí, vytáhne potřebná data a s Google kalendářem bude umět i spolupracovat. O tom ale až později.

Aplikace vypadá na první pohled jak z dílen Googlu, skutečně s ním ale nemá nic společného. Skládá se z postranního panelu a ze seznamu úkolů. Nic víc nečekejte. Oproti ostatním správcům ale skutečně funguje jako čtvrtka papíru, kam si napíšete, co je potřeba koupit v obchodě, nebo co je třeba zařídit.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
GQueues má velmi jednoduché rozhraní, které je velmi podobné Google službám
Veškerá práce je asynchronní, interaktivní a drag&drop

Organizace úkolů je jednoduchá. V horní části levého panelu si vytvoříte kategorii, v ní pak nový seznam, který se otevře vpravo, a ten již plníte dílčími položkami, které můžete zařazovat do stromové struktury. O vše se přitom stará interaktivní javascript a ajax, nehledejte tedy žádné tlačítko „uložit“ nebo „vložit“. Prostě klepněte na proužek úkolu, napište nějaký text, klepněte na TAB a automaticky se vytvoří další prázdný proužek pro úkol.

Stejnou samozřejmostí je také podpora drag&drop, proužek úkolu tedy stačí chytit v hlavičce vlevo myší a přesunutím změníte pořadí. Stejně tak se ostatně chovají i samotné seznamy a kategorie vlevo nahoře.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Připojení data ke konkrétímu úkolu, opakování úkolu v čase a práce s klíčovými slovy

Ke každému z úkolů můžete dále doplnit krátký popis, klíčové slovo pro snazší identifikaci a také časovou stopu, pokud se úkol nebo jeho splnění váže ke konkrétnímu datu. Nechybí ani nastavení opakování, takže si pochopitelně můžete založit třeba úkol pro připomenutí měsíční platby inkasa.

Hotové seznamy úkolů můžete i snadno filtrovat pomocí funkce „Smart Queues“. K dispozici máte několik připravených (úkoly, které je třeba splnit dnes, v týdnu aj.), pomocí jednoduchého filtrovacího formuláře si ale můžete napsat i vlastní filtry – chytré seznamy.

Propojení s Google Kalendářem

Specialitou GQueues je propojení s Google službami. Tou základní je samozřejmě Kalendář. Pokud obě služby spojíte, v Google Kalendáři se vytvoří nový kalendář, ve kterém se budou zobrazovat všechny úkoly, kterým jste nastavili datum a čas. Synchronizace je přitom oboustranná, pokud tedy naopak změníte úkol v kalendáři, změna se projeví i v GQueues.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Po propojení se v Google Kalednáři vytvoří nový kalendář GQueues

Vytváření nových úkolů pomocí e-mailu

Další službou, kterou lze propojit, je e-mail a potažmo také GTalk. Tyto aplikace lze použít pro tvorbu nových úkolů a to tak, že pošlete definici úkolu jako nadpis na speciální e-mail newitem@gqueues.com z adresy, kterou jste se do služby přihlásili. Robot vytvoří nový úkol, který v GQueues najdete mezi chytrými seznamy ve složce „Inbox“. A jak takový úkol třeba skrze Gmail „naprogramovat“? Výhodu budou mít angličtináři, stačí jej totiž napsat téměř v přirozené angličtině. Tak třeba poštovní zpráva s nadpisem zajít do knihovny on friday @ 16:50 vytvoří úkol s načasováním na pátek v 16:50 a s popiskem zajít do knihovny. Zaplatit inkaso feb 12th @ 10am zase vytvoří úkol s načasováním na konkrétní datum. Samozřejmě ale časovou stopu nemusíte vůbec zadávat. Více informací o rychlém zadávání úkolů najdete v ukázkce níže.

Vytváření úkolů krátkým anglickým zápisem a propojení s e-mailem

GQueues má hromadu skrytých funkcí, jejichž návod v podobě krátkých ukázkových videí najdete na této adrese. Určitě se na ně podívejte, teprve ty vám totiž ukážkou potenciál celé služby a výhody téměř totálně asynchronní aplikace – od přihlášení do služby totiž skutečně neklepnete na žádné tlačítko „OK“ nebo „Save“, data se mění a ukládají již v momentě jejich editace.

A ještě jsem zapomněl na jednu důležitou funkci – sdílení. Ostatním uživatelům GQueues můžete předat právo k zobrazení nebo i úpravě vybraného seznamu a můžete na něm pracovat společně, přičemž opět platí, že se změny budou synchronizovat průběžně bez potřeby klikat na jakákoliv tlačítka. Druhou možností je vystavit pro čtení vybraný seznam jako HTML widget.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Sdílení a veřejná publikace pomocí vloženého HTML kódu

Ukázka vloženého objektu (pro rozbalení stromu klepněte na číslo proužku):

GQueues je jednoduchý úkolovník trošku netradičního střihu, který asi nenadchne ty, kteří potřebují robustní řešení, pro běžného smrtelníka s běžnými problémy se ale skutečně hodí, a pokud používáte Google Kalendář, není skoro co řešit, ten totiž disponuje velmi chudým úkolovníkem.

Diskuze (12) Další článek: WUG přednášky na přelom ledna a února

Témata článku: Google, Internet, Web, Drop, Běžný střih, Inbox, Robustní řešení, Rychlý střih, Google služba, Nový kalendář, Běžný problém, Editace a střih videa, Úkol, Jednoduchý úkolovník, Nový úkol, Jednoduchý střih

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5