GPD chystá další herní konzoli kříženou s počítačem. Win 3 připomíná Nintendo Switch

Hongkongská společnost GPD se specializuje na výrobu miniaturních počítačů s Windows. Ty přitom často vybavuje i herními ovladači, aby mohly fungovat jako konzole pro PC hry. Chystaná novinka GPD Win 3 má už podle designu blíž k handheldům jako PSP, Vita nebo Switch než k prťavým notebookům, jako tomu bylo u prvních dvou generací.

Win 3 již nemá displej a klávesnici spojenou kloubem, ale využívá výsuvný mechanismus. A speciální ovladače již nejsou součástí klávesnice, zabydlely se po stranách displeje. V zavřeném stavu tak skutečně připomíná konzoli od Nintenda.

Novinka dostane dotykový 5,5" IPS displej s rozlišením 1280 × 720 px. Uvnitř najdeme procesory od Intelu. Konkrétně čtyřjádra Core i7-1165G7 a i5-1135G7 s výkonnými integrovanými grafikami Iris Xe. Párovány budou s 16 GB paměti LPDDR4X (4266 MHz) a 1TB NVMe SSD. To vše chladí kombinace hliníkového pasivu, dvou heatpipe a ventilátoru.

Na těle najdeme čtečku microSD karet, velký USB-A 3.0, Thunderbolt 4 sloužící k nabíjení a připojení dokovací stanice. Výsuvná klávesnice je plochá, podsvícená a kapacitní vrstvou, takže se tlačítka nebudou fyzicky mačkat. GDP ale přidá haptickou odezvu.

Stisknutelné jsou až herní ovládací prvky: dvě analogové páčky, směrový kříž, čtyři akční tlačítka A/B/X/Y, v rozích najdeme bumpery a triggery L1/L2/R1/R2 a na spodní části ještě dvě programovatelná tlačítka. Kromě toho na zařízení najdeme i dva reproduktory, mikrofon, sluchátkový výstup a čtečku otisků.

GPD už plní svůj youtubový kanál a na videích ukazuje, co Win 3 všechno zvládne a při jakém nastavení. Rozjede i aktuální Flight Simulator, problém mu nedělají GTA 5, Death Stranding, Borderlands 3 ani Red Dead Redemption 2, pokud se tedy smíříte s různými kompromisy v obrazové kvalitě. Výrobce dokonce ukazuje i funkční emulátor pro hry z PS3.

Win 3 se již brzy začne prodávat přes Indiegogo, kde GPD zveřejní i bližší specifikace. Varianta s Core i5 bude stát 799 dolarů (17 200 Kč bez DPH), s i7 pak 899 dolarů (19 400 Kč bez DPH). Dokovací stanice bude zvlášť, licence na Windows 10 je ale samozřejmě v ceně.

Diskuze (11) Další článek: Na Neptunu řádí temná bouře. A dělá tam zvláštní věci

Témata článku: Notebooky, Windows, Intel, Herní konzole, Klávesnice, Flight Simulator, SSD, indiegogo, Nintendo, Čtečka, GTA, Počítač, Borderlands, Red Dead Redemption, Nintendo Switch, Displej, Vito, Dolar, Dokovací stanice, Intel Tiger Lake, Tlačítko, PSP, GPD, Iris Xe, GPD Win

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest herních monitorů

Jak zabezpečit mobil v rukou dítěte

Radíme s nákupem grafické karty