Gowalla: Geocaching 2.0 pro chytrý telefon

Gowalla je nová geolokační hra pro majitele chytrých telefonů. Zapisujte se do nejrůznějších míst, popisujte je, sbírejte odznaky a známky a vyměňujte si předměty – třeba iPad.

Česká komunita na sociálních sítích Twitter a Facebook v tomto týdnu objevuje Gowallu. Jedná se o novou geolokační hru, kterou ocení především majitelé chytrých telefonů. Co je na ni nového a zvláštního? V prvém případě její popularizace v malém českém rybníku, kde naprosto příkladně zafungoval lavinový efekt na Twitteru.

Lavinu odstartoval Martin Hassman, který se na svém blogu pochlubil, že hraje novou hru Gowalla. To bylo ve středu krátce po poledni. Zprávička o staronové webové službě (spuštěna na podzim 2009) se pak začala masivně šířit skrze Twitter a do večera Gowalle přibylo nejméně několik desítek nových hráčů z České republiky a Slovenska. Asi se ptáte proč a co že to vlastně ta Gowalla je.

Jsem v hospodě, zapíšu se (Spots)

Nový spot na Gowalle

 1. Používejte správné a přesné názvy; diakritika není na škodu
 2. Než založíte nové místo, přesvědčte se, že už v databázi není
 3. Zakládejte pouze taková místa, která mají přínos i pro ostatní hráče
 4. Nezakládejte místa u sebe doma, to nikoho nezajímá
 5. Místo vždy věcně popište
 6. Jako zakladatel místa se o něho v Gowalle dobře starejte
 7. Pokud můžete, nechte na novém frekventovaném místě nějaký předmět

Mějte na paměti, že spoty netvoříte kvůli sobě, ale pro ostatní. Další pravidla najdete na oficiálním blogu.

Pakliže se širokým obloukem vyhýbáte GPS navigacím, tento svět vás naprosto míjí a nezajímá, nejspíše si řeknete, že Gowalla je jednoduše pěkná pitomost. Její hráči totiž pouze evidují zajímavá místa ve svém okolí a dávají o tom vědět své komunitě. Byli jste právě na obědě v podnikové kantýně? Zapište to pomocí chytrého mobilu na Gowallu, ať to všichni vědí, a pokud budete do kantýny chodit velmi často, možná dostanete digitální rastrový odznáček, který se vám vystaví ve vašem profilu.

Pokud vás tento koncept nezaujal a klepete si na čelo, pravděpodobně už vás nepřesvědčím. Pokud jste na vážkách, pokračujte v četbě.

Takže kam se vlastně zapisujete? Do míst. Říká se jim Spots a může je vytvářet každý registrovaný člen, který se stane jeho zakladatelem a jeho jméno s odkazem na profil bude už navždy součástí historie každého spotu. Každý bod má své jméno, popis a kategorické zařazení a každý návštěvník se tu nemusí pouze zapisovat, ale očekává se, že připojí i nějaký ten komentář, který může pomoci ostatním.

A jaké spoty vlastně můžete vytvářet? Gowalla je v tomto směru poměrně volná. Místem může být třeba vaše škola, práce, cíl nějakého výletu, krajinný útvar – třeba pěkné vyhlídkové místo, může to být ale i supermarket, samozřejmě historická památka nebo jakékoliv gastronomické zařízení od prodejce párků v rohlíku až po restauraci s michelinskou hvězdou.

gowalla.png  detail.png
Můj Gowalla profil s přehledem míst, kde jsem byl a s aktivitou přátel
Na druhém snímku pak detail konkrétního místa – spotu

Sběr předmětů (Items)

 Zdatní hráči všemožných webových geolokačních her mohou namítnout, že na prakticky identickém principu funguje zatím populárnější hra Foursquare. I v ní se jednoduše přihlašujete na zajímavých místech a usilujete o takzvaného majora – starostu, kterého získá ten, který se na místě vyskytuje nejčastěji. Gowalla je ale přeci jen bohatší.

Vašim úkolem totiž není pouze prosté zapisování pomocí mobilního klientu, nebo mobilní webové verze, která vyžaduje prohlížeč s podporou geolokačního API (Gears, HTML5, Firefox atd.). Vedle toho totiž můžete sbírat i zajímavé předměty. Je to vlastně velmi podobné jako starý dobrý „analogový“ geocaching, Přijdete na zajímavé místo a hledáte poklad, zapíšete se, něco k pokladu přidáte a něco si třeba vezmete.

item.png  items.png  detail.png
Všechny předměty jsem rozdal, mám pouze jediný ve své kolekci – čepici. Na druuhém obrázku pak seznam těch, které mi v kolekci ještě chybí. Každý předmět má svou unikátní adresu a historii. Můžete se tedy podívat, kdo ho měl před vámi. Tento jsem dostal při registraci, vyměnil jsem ho za jiný předmět v CPress Media spotu a novým majitelem se později stal Marek Lutonský, který ho vyměnil zase za jiný předmět. Na rušných turistických spotech (Karlův most?) takto mohou předměty teoreticky cestovat přes celé kontinenty..

Gowalla je nicméně hra pro současnou digitální generaci, zde tedy mají předměty pouze a jedině elektronickou podobu. Pokud se tedy někde přihlásíte, můžete tu nechat třeba virtuálního plyšového medvěda. Až na místo přijde někdo druhý, třeba vymění medvěda za něco jiného, třeba za elektrickou kytaru. Na začátku hry má každý tři náhodné předměty a záleží pouze na něm, jak s nimi naloží. Může je jen ledabyle vyměňovat, pokud ale patří k prvním návštěvníkům nějakého místa, může některou z hraček vyměnit za roli spoluzakladatele místa. Jaké to má benefity? Zatím skoro žádné – tedy až na jméno a odkaz na váš profil – do budoucna ale autoři počítají s nějakými výhodami. Třeba s novým odznáčkem.

Jak získat nový předmět?

To ale není všechno. Nové předměty samozřejmě můžete i získat. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je časté přihlašování na různá nebo klidně i stejná místa. Takovým šťastlivcům pak bude systém připisovat nové předměty a to až do počtu deseti kusů, víc jich v mobilním telefonu jednoduše neunesete. Předmětů je ale ve hře samozřejmě mnohem více. I na to Gowalla myslí, smyslem sběru předmětů je totiž získání kompletní kolekce. Pokud tedy získáte nový předmět a už ho nebudete chtít dál měnit za ostatní, uložíte si ho do kolekce na webu a získáte tak v mobilu místo pro další předměty. Takový uložený předmět ale už nemůžete použít.

gowalla.png  gowalla.png  gowalla.png
Takto vypadá zapsání na místo v případě operačního systému Android
Vysílám ostatním zprávu, že jsem se právě přihlásil na spotu CPress Media, kde jsou dva předměty

Takže malá rekapitulace. Na Gowalle vlastně dáváte světu vědět, kde právě jste, můžete k tomu přidělit krátký komentář (vřele doporučuji, jedná se vlastně o jakousi minirecenzi) a ještě na těchto místech můžete získat dárek v podobě předmětu – ať už zcela nový, nebo dobrovolnou směnou.

Události (Events)

Na konkurenčním Foursquaru můžete zakládat místa pouze na konkrétních a neměnných místech. Fixní poloha je samozřejmě podmínkou i pro Gowallu, neplatí to ale pro čas. Oproti ostatním službám vám totiž Gowalla umožní vytvářet i dočasné spoty – události. Do Gowally tedy můžete vložit třeba i oslavu narozenin nebo významnou kulturní událost. Spot bude v takovém případě platný pouze dvanáct hodin a pak se z databáze smaže. Vy ale o body nebo předměty pochopitelně nepřijdete. Jedná se tedy o takovou časovou exkluzivitu. Události se vytváří stejným způsobem jako jiná místa, musíte je ale zařadit do konkrétní kategorie – mohou to být narozeniny, oslava a další.

gowalla.png  event.png  event.png
Založení nového spotu a výběr kategorie události

Výlety (Trips)

S tvorbou nových bodů – míst – spotů v Gowalle souvisí ještě výlety. Jedná se vlastně o skupiny souvisejících spotů. Typickým příkladem Gowalla výletu tedy může být třeba procházka pro pražských francouzských restauracích. V každé se můžete zapsat a ke všemu se něco dozvíte. Pro ty, kteří se nebojí pohorek, pak může být zajímavý třeba výlet po nejkrásnějších vyhlídkách ve vašem městě. Výlety může vytvářet každý registrovaný člen a určitě to stojí za to. V takovém případě ale hlavně nezapomeňte i na místa, která vás zavedou na oběd a na tekutou svačinu.

vylet1.png  vylet.png
Tvorba výletu z existujících spotů – míst

Výlety vytvoříte celkem snadno. Nejprve si musíte vybrat body, které budete propojovat, ty tedy musí už existovat. A pak už stačí navštívit webový profil každého bodu a klepnout na tlačítko „Add to Trip“, které najdete pod vloženou Google mapou.

Známky a Odznaky (Stamps a Pins)

Za tvrdou práci budete odměněni. Pokud tedy budete na Gowalle pečlivě zakládat nová místa, které budou navštěvovat ostatní hráči, pokud budete sbírat nové předměty a pokud budete hojně navštěvovat další spoty ve svém okolí, brzy se vám na webovém profilu objeví odměna – známky a odznaky.

stamps.png  pins.png
Známky a odznaky: Kolik jsem navštívil unikátních míst, tolik mám známek; odznaky si naopak
musím zasloužít – ten první dostanu už při registraci. Za to, že jsem se zaregistroval

Známka je vlastně grafický doklad toho, že jste někde byli. To znamená, že známku má každý spot, každé místo na Gowalle. Nemusí to přitom být jen generický obrázek hospody, ale i mnohem hezčí známka od autorů služby a partnerů při různých událostech. To se bohužel vzdáleného Česka asi jen tak týkat nebude.

stamps.png
Tyto speciální známky se od ostatních liší. Nemají generickou ikonu, naopak souvisí s konkrétní časovou událostí – sportovním utkáním NBA

Vedle známek ale usilujete i o piny – kulaté odznáčky, které získáte při splnění různých podmínek. Ostatně ten první dostane každý, kdo se do služby zaregistruje. Štamgasti ze služby Foursquare už dobře vědí, oč se jedná, je to totiž paralela tamních„badges“.

pins.png
Odznáčky dostanete pouze za odměnu, když splníte nějaký úkol, nebo když dosáhnete určité mety
Na obrázku piny Pub Crawl, Lucha Libre a Bar Hop

Gowalla se rodí za pochodu, nové piny se tedy objevují docela často a pro tyto případy doporučuji sledovat oficiální blog. Koncem dubna třeba autoři představili odznáček Pub Crawl nebo Lucha Libre. Ten první získáte po návštěvě alespoň deseti hospod, ten druhý po vás bude chtít návštěvu deseti mexických restaurací. Celá hra tedy opět stojí na tom, jestli zakladatelé spotů pečlivě vyplnili a popsali každé místo.

Mohu podvádět? 

A co mé soukromí?

Gowalla je veřejná hra. Každý návštěvník webu tedy uvidí, kde jste se zapsali a může tuto událost i okomentovat. Samozřejmě také nechybí možnost sdílení na Twitteru nebo Facebooku. Pokud jste tedy doposud hráli Foursquare a své „check-iny“, tedy zápisy, jste sdíleli pouze s přáteli, připravte se na to, že tady se na žádné soukromí nehraje. Pokud s tím máte problém, Gowallu nehrajte

Nakonec asi ta nejdůležitější otázka, která by ale měla být v pravé herní komunitě tou nejméně důležitou. Mohou hráči Gowally podvádět a hlásit se i na místech, kde v životě nebyli? Běžnou cestou naštěstí ne. Klient pro mobilní telefon nejprve zjistí vaši polohu (stačí ze sítě GSM, nemusíte hned zapínat GPS), a pokud bude spot příliš daleko (při vzdálenosti několika set metrů už můžete mít problém), prostě se nezapíšete. Stejným způsobem funguje i zapisování skrze mobilního webového klienta.

Gowalla je mladá geolokační hra, která díky sběru a výměně předmětů už tak trochu konkuruje i geocachingu. Předměty, výlety a také trochu srozumitelnější ovládání a zatím i pestrý vývoj je velkou výhodou oproti mnohem většímu Foursquaru, který v mnoha ohledech stále neví, čím chce vlastně být. Gowalle sice chybí nápověda a nenajdete tu ani FAQ, začátečník tedy narazí na hromadu otázek, pokud ale přežijete prvních pár hodin, začne vás to bavit a jen tak se Gowally nezbavíte. Tedy přinejmenším do té doby, než se na webu objeví zase něco nového.

V čem hrát Gowallu

Gowalla je k dispozici jako webová stránka, samotné zapisování a vytváření spotů ale vyžaduje speciální klient pro několik mobilních platforem. Druhou možností je mobilní verze Gowally, kterou najdete na webové adrese m.gowalla.com. Pokud váš prohlížeč umí předat stránce geografickou polohu (Wi-Fi, IP, GSM, GPS), pak můžete bez problému používat i tuto webovou formu. Tímto způsobem rozjedete Gowallu na některých dalších zařízeních včetně takové Nokie N900.

Gowalla na Androidu – verze pro ostatní platformy mohou být mírně odlišné

gowalla1.png  gowalla.png  gowalla.png  gowalla.png  gowalla.png 
Kde se naposledy přihlásili lidé z mé komunity, nejbližší spoty, výlety (zatím žádný z Brna?), osobní profil a profil spotu

Podporovaná zařízení

 • iPhone OS (iPad, iPhone 2G/3G/3GS, iPod Touch)
 • Android (Nexus One, HTC modely a další)
 • BlackBerry (Bold, Curve, Storm)
 • Palm (Pre Plus, Pixi Plus)
 • mobilní verze na prohlížeči s podporou geolokace (některé další mobily, omezeně notebooky aj.)

 


A nakonec to nejdůležitější, Gowallu najdete zde

Diskuze (19) Další článek: Mint 9 RC: Linux postavený na Ubuntu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,