Gordon Moore: Mistr preciznosti, který předpověděl vývoj čipů

  • Definoval Moorův zákon, který doteď určuje rychlost vývoje integrovaných čipů
  • Spolu s Roberte Noycem založili společnost Intel
  • Ačkoli je dnes miliardář, první roky v Intelu vypadaly spíše na krach
Kapitoly článku

Gordon Moore dnes slaví 91 let. Připomínáme si ho proto tímto článkem, který na Živě.cz vyšel již dříve. 

Už jsme si v rámci seriálu Osobnosti počítačové historie vyprávěli, jak byla firma Intel založena a jak úspěšné byly její první krůčky. Jakkoliv se zdála budoucnost firmy jasná a bezproblémová, opak byl pravdou. Čekalo ji mnoho krizí a několikrát měla skutečně na mále. A i když tím nejdůležitějším jménem s Intelem spojením byl Robert Noyce, nezaložil firmu sám. Po dlouhá léta potřeboval po svém boku spolupracovníka proslulého svou precizností. Člověka, kterému se svěřoval s okamžitými nápady a který je kriticky zkoumal a vyhodnocoval. Gordona Moorea. Jediného člověka v historii počítačů, po němž je pojmenován zákon.

Do Silicon Valley přišel jen „přes kopec“

Od svého přítele se Moore v mnoha ohledech odlišoval. Nebyl zdaleka tak společenský, zdaleka to průbojný, ani zdaleka tak geniální. A kromě toho, jako jeden z mála počítačových pionýrů pocházel z oblasti, kde to všechno začalo. Zatímco ostatní „přitáhli“ bůhví odkud, on (a například i Steve Jobs) pocházel ze San Francisca, kde se narodil 3. ledna 1929.

Gordon Moore

Americký chemik, vědec a později i manažer. Spoluzakladatel společnosti Intel a autor Mooreova zákona.

  • narození: 3. ledna, 1929
  • původ: USA, Kalifornie

Moore vyrůstal v malém městečku jménem Pescadero na jih od San Francisca, na úzkém pobřežním pruhu mezi horami a Pacifikem, zhruba v poloviční vzdálenosti mezi San Franciscem a Santa Cruz, jedinými většími městy v této oblasti. Dnes se zde nacházejí přírodní rezervace a národní parky a stát se vědomě snaží zdejší krásnou přírodu zachovat relativně nedotčenou. Díky tomu může Moore žertovat, že jeho „Pescadero je jediným městem v Kalifornii, které je dnes menší než před padesáti lety.“

Klepněte pro větší obrázek
Gordon Moore jako nejvyšší šéf rozjetého Intelu. To ale předbíháme až do 80. let (foto: Profimedia)

Na počátku třicátých let tu žilo mnohem více lidí, hodně z nich mexických emigrantů, kteří po večerech vymetali zdejší hospody a bary, kde k nějaké té rvačce nebylo nikdy daleko. Nejrannější Mooreovy vzpomínky na jeho otce se váží k jeho snaze o uchovávání pořádku. Byl policistou a občas musel uklidnit nějaké to třeštění těch, co nepochopili, že Západ už zdaleka není tak divoký, jako dřív. „Tehdy se sice moc nestřílelo,“ říkal později Moore, „ale můj otec chodil vždy s pistolí.“ Moorův otec si svou nekompromisní povahu vydobyl nejen respekt, ale i oblíbenost a stal se legendou daleko dříve, než jeho úspěšný syn.

Když mu bylo deset, rodiče se s ním přestěhovali na opačnou stranu poloostrova, do malého městečka jménem Redwood. Tehdy to zde vypadalo zcela jinak, než dnes. Nejen, že tu neexistovaly sídla žádných dnešních gigantických firem, ale ačkoliv byl kraj lidnatý, městečka doposud nesplynula do souvislého pásu vilových čtvrtí a parčíků. Pokud dnes pojedete po Interstate 101, nepoznáte, kde jedno městečko končí a druhé začíná – respektive, poznáte to jen a jen díky dopravnímu značení.

Výbušniny mu naštěstí neublížily

Na rozdíl od svých vrstevníků, z nichž mnozí tehdy propadli módě telegrafie, Moore se zajímal především o chemii. V garáži svých rodičů si zřídil laboratoř a experimentoval. Nepřekvapí, že jedna z prvních věcí, která jej uchvátila, byly výbušniny. Získal malou zásobu nitroglycerínu, z něhož vyráběl dynamit, a jak podotkl, dodnes má deset prstů.

Moore si ale na rozdíl od jiných mladých kluků brzy uvědomil, že jen u těch bláznivých experimentů nelze zůstat, a věnoval se velice poctivě detailnímu studiu. A tak si nejen uchoval zdraví, ale stal se jedním z nejlepších studentů vůbec. Neměl tedy problém s přihláškou na univerzitu, mohl si dokonce vybírat.

Kalifornie nabízí skvělé vzdělávací ústavy, ať už je to UCLA v Los Angeles, nebo Stanford, který měl takřka za rohem, a samozřejmě i jiné. Tehdy i dnes platilo, že kalifornští studenti, zvyklí na příjemné podnebí, se nehrnou studovat jinam. Ale Moore si zvolil poněkud zvláštně – San Jose State College. Bohužel nikdy nevysvětlil, co jej k tomu vedlo, proč studoval na zcela průměrné vysoké škole, když si mohl vybírat a třeba Stanford měl kousek od domu. Je možné, že důvod byl finanční, protože rodina na tom nebyla nejlépe.

Klepněte pro větší obrázek Slavný Caltech. Kalifornská univerzita zaměřená na technologie, ve které se vzdělával vedle jiných slavných jmen i Gordon Moore

Po dvou letech na tomto průměrném ústavu se ale přece jen rozhodl přejít na významnější univerzitu v Berkeley, kterou také v roce 1950 dokončil. No a poté se přihlásil na další známou školu, Caltech, kde v roce 1954 získal své PhD.

Ty dva roky v San Jose pro něj ale byly přeci jen zásadní, neboť právě tam poznal Betty Irene Whitakerovou, s níž se v roce 1950 oženil. Stěhování do Pasadeny, v níž California Institute of Technology (Caltech, vůbec nejprestižnější univerzita zaměřena na výchovu budoucích vědců) sídlí, bylo pro mladý pár těžkou zkouškou, protože ani jeden z nich nikdy svou rodnou oblast neopustili. Až v Caltechu Moore poznal, že nejen vyniká nad svými vrstevníky, ale i mezi těmi nejlepšími z nejlepších.

Tak dlouho hledal, až si ho našel Shockley

Po ukončení studia ale zjistil, že se nemá kde uplatnit. Tehdejší Kalifornie ještě zdaleka nebyla tak průmyslovým státem, jako dnes, takže mladí vědci toužící po nějakém zajímavém místě museli jít jinam, což se mu vůbec nechtělo. Dva roky protrpěl ve fyzikální laboratoři námořnictva v Marylandu, a jak to jen šlo, vrátil se zpět do Zlatého státu (jak je Kalifornie v USA nazývána).

Jenže nemohl zde najít žádné místo. Ne, že by o něj nestáli, ale Moore si vybíral a mnohé odřekl. Například GE jej chtěla najmout na výzkum v oblasti jaderné energie, o který Moore vůbec nestál. Měl ale obrovské štěstí. Objevil se totiž jiný Kaliforňan, který se sice narodil v Londýně, ovšem od tří let vyrůstal v Palo Altu a považoval je za svůj domov. Nemusel shánět práci, protože právě zakládal novou laboratoř, a poprosil GE, jestli by mu nedovolili nahlédnout do složek těch mladých vědců, kteří práci u GE odmítli. A protože to byl slavný vynálezce tranzistoru William Shockley, GE s tím souhlasila.

Klepněte pro větší obrázek
Gordon Moore (vlevo) a Robert Noyce. Nerozlučná dvojka, která změnila svět mikroprocesorů. Poznali se v laboratoři Williama Shockleyho
(CC BY-SA 2.0: Intel Free Press)

Shockley se svým citem pro výběr spolupracovníků dokázal z Mooreova CV pochopit, jaký obrovský talent se v tom mladíkovi skrývá. Oslovil jej a Moore souhlasil. Byl najat jako zaměstnanec číslo 18. Jakýsi Bob Noyce měl číslo 17... Jakoby se v těch číslech skrýval i jejich společný osud, kdy Noyce byl vždy brán jako ten první z těch dvou.

Laboratoř Williama Shockleyho se zabývala vývojem polovodičů. Jak Moore poznamenal, když do laboratoře přišel, o polovodičích nic podstatného nevěděl. Byl především chemik, nikoliv fyzik. Ale rychle se zaučil.

Úsloví říká, že protikladné povahy se přitahují. Na Roberta Noyce a Gordona Moora toto platí takřka perfektně. Byli opravdu zcela jiní, jeden dominantní, druhý spíše submisivní, a tak by se dalo dlouho a dlouho pokračovat. Jedno je ale naprosto spojovalo. Perfekcionismus, vysoký intelekt a skvělé schopnosti aplikování vědeckých poznatků pro použití v reálném životě. Jeden druhému naprosto důvěřovali a vydrželo jim to celý život.

Jak sám později Moore řekl, nikdy nepatřil k těm, kdo zakládají nové firmy. Patří prý k těm, kdo se k zakladatelům rádi přidají. A tak neváhal následovat svého kolegu a přítele Noyceho, když se rozhodl založit společnost Fairchild a poté NM Electronics, později přejmenovanou na Intel.

Témata článku: Historie, Intel, USA, Čipy, Steve Jobs, Moorův zákon, Osobnosti počítačové historie, IBM, Motorola, CEO, Brian Krzanich, NM Electronics, Budoucí trend, Nejvyšší hora, Chemik, Grovem, Noyce, Kopec, Pacifik, Dynamit, Londýn, Bláznivý experiment, Redwood, IBM PC, ŽezloSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Google už nevydržel čekat. Kompletně odhalil design a barevné varianty hodinek Pixel Watch

Google už nevydržel čekat. Kompletně odhalil design a barevné varianty hodinek Pixel Watch

** Hodinky Pixel Watch se ukazují v celé své kráse ** Displej bude krýt Gorilla Glass zatím neznámé generace ** Pásky rozhodně nebudou univerzální

Martin Chroust
Pixel WatchChytré hodinky
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy