Goowy: Osvoboďte svou pracovní plochu

Používejte svůj desktop doma i v internetové kavárně. Vyzkoušejte Goowy, vítěze SEOmoz.org Web 2.0 Awards 2007.
Kapitoly článku

Vysoká kvalita a rychlost domácího připojení k internetu je stále dostupnější. Webové stránky tak mohou v posledních letech nabízet obsah, o kterém by se vám před deseti lety ani nesnilo. Pomalu se tak stává realitou, že namísto běžných webových stránek navštěvujete webové služby – webové bohaté aplikace.

SEOmoz.org Web 2.0 Awards 2007

Na webu se můžete koukat na televizi a film. Internet nabízí technologii Video on Demand. Komunitní servery povznesly pojem komunita na zcela novou úroveň. Na dnešním webu diskutujete, ale také sdílíte svá data, provozujete videokonferenci a trávíte s přáteli z Tokia a Los Angeles volný čas ve virtuální 3D restauraci služby Moove Online.

Zajímavou oblastí interaktivních webových služeb jsou online desktopy. Jejich funkcionalita je dnes stále v plenkách, stávají se však čím dál tím více použitelnějšími. Není to již jen ukázka nových technologií, ale skutečná pracovní plocha, kde si můžete spustit svého komunikačního klienta, číst poštu, hrát hry a poslouchat hudbu.

Od roku 2006 uděluje každým rokem server SEOmoz.org cenu pro nejlepší WEB 2.0 služby ve 41 kategoriích. V kategorii „Online Desktop“ zvítězil na jaře 2007 projekt Goowy následovaný online pracovní plochou Desktoptwo. Třetí cenu si odnesl projekt eyeOS, který si můžete vyzkoušet také na českém serveru eyeOS.cz.

Tip: nevyznáte se v neustále se rozšiřující nabídce webových služeb? Na stránkách Web 2.0 Awards najdete stovku těch nejoblíbenějších včetně stručného popisu a hodnocení.

Goowy se bez Adobe Flash neobejde

Uživatelské rozhraní online desktopů se mírně liší od toho, které používáte na svém počítači. Společným jmenovatelem nejrůznějších řešení je spouštění aplikací v oknech. Některé online desktopy mají na ploše své ikonky, jiné si zase vystačí pouze s analogií nabídky „Start“ ve Windows.

Goowy představuje určitý kompromis. Na zdejší ploše sice nenajdete běžné ikony, k základním programům se ale dostanete skrze hlavní lištu. Některé aplikace lze spustit zároveň s ostatními, jiné zase zaberou celou oblast virtuální pracovní plochy. Zcela jinak se pak chovají tzv. miniaplikace, které svým vzhledem připomínají třeba gadgety z Google Desktopu a doplňky Postranní lišty operačního systému Windows Vista.

Klepněte pro větší obrázek
Goowy online desktop ve Firefoxu

Online desktop Goowy je vytvořen pomocí technologie Adobe Flash. To má jednu podstatnou výhodu – aplikace se bude chovat korektně v každém internetovém prohlížeči, který má nainstalovaný nejnovější Flash Player. V současné verzi můžete používat e-mailového klienta, jednoduchý diář a komunikačního klienta s podporou protokolů MSN Messenger, Yahoo! Messenger a GTalk. K dispozici je také několik desítek her, hudební přehrávač a multimediální miniaplikace, které mohou běžet na pozadí virtuálního desktopu.

Poštovní klient a adresář s importem z Gmailu i MSN

Goowy nabízí použitelný program pro správu pošty. Ke svému účtu získáte poštovní schránku ve tvaru uživatel@goovy.com, která se dokáže připojit přes POP až na tři externí poštovní schránky. Můžete se tedy přihlásit k libovolnému POP serveru nebo použít šablonu pro připojení ke schránkám na Gmail, Yahoo, Hotmail, MSN a Mac.com. Pokud poštovní server podporuje SSL šifrované spojení, Goowy si s ním poradí.

Klepněte pro větší obrázek
Editace nové zprávy připomíná běžného poštovního klienta
Klepněte pro větší obrázek
Příchozí zprávu Goowy zobrazí v prostém textu i v HTML

Rozhraní poštovní aplikace je přehlednější než kdejaký webový e-mail. Zprávy lze vytvářet v čistě textové podobě, k dispozici je však i lišta se základním formátováním textu. Přílohy můžete připojovat z počítače a ze svého internetového úložiště. Samozřejmostí je filtrace nevyžádané pošty, vyhledávání zpráv podle několika kritérií a funkce pro zobrazení zdrojového kódu zprávy, kterou u webmailů zpravidla nenajdete.

Klepněte pro větší obrázek
Své kontakty si můžete importovat z Gmailu i z CSV

K dispozici máte také celkem slušný adresář, jehož největší zbraní se schopnost importu z webmailů Yahoo, Gmail, Hotmail, MSN Mail, AIM a z textového souboru ve formátu CSV. Použít můžete až 1000 kontaktů. Pokud ke kontaktu připojíte i adresu, můžete ji vyhledat pomocí integrované služby Yahoo Maps.

Slušný kalendář a 1 GB prostoru pro vaše data

V Goowy najdete také kalendář s diářem, do kterého přidáte událost ručně nebo přes import ve formátu ICS (iCal). Do iCal můžete svůj kalendář také exportovat. Samozřejmostí je tisk, nastavení priority a opakování událostí. O nové události nakonec můžete informovat i své přátele pomocí e-mailu.

Klepněte pro větší obrázek
V kalendáři můžete vytvářet nebo importovat své události
Klepněte pro větší obrázek
Přehledný kalendář si můžete vytisknout nebo exportovat do iCal

A kam se tedy všechna data ukládají? Chcete-li odeslat přílohu, můžete použít soubor na svém počítači, ale také své online úložiště. To poskytuje pro službu Goowy server Box.net, který se zabývá sdílením dat. Zdarma získáte kapacitu 1 GB pro své soubory a pokud by vám to nestačilo, za pár dolarů si můžete své úložiště rozšířit.

Klepněte pro větší obrázek
Ve správci souborů můžete svá data organizovat
Klepněte pro větší obrázek
Obrázky zobrazíte v jednoduchém prohlížeči, EXIF ale chybí
Klepněte pro větší obrázek
Menu Actions slouží ke všem operacím se soubory

Soubory s maximální kapacitou 10 MB (platí i pro poštovní přílohy) můžete do Goowy nahrát v momentě použití, tedy například při odesílání pošty, nebo pomocí správce souborů, který je součástí základního balíku aplikací.

Kapitoly článku

Témata článku: Video Editor, Adobe Air, Poštovní schránka, Integrovaný editor, Online úložiště, Integrovaný komunikátor, Diáře, Adobe Flash, Integrovaný Google, Internetový prohlížeč, Hero, Media desktop, Komunikátor, Pracovní plocha, Google Plus, Webové úložiště, Webmail, Společný jmenovatel, Klient, Hotmail, Yahoo Mail

Určitě si přečtěte

Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

22.  11.  2017 | David Polesný | 37

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Microsoftu se invaze na Android daří, jeho launcher aktivně používá přes milion lidí

Microsoftu se invaze na Android daří, jeho launcher aktivně používá přes milion lidí

** Microsoft se zabydluje na platformě Android ** Nedávno představený launcher už používá milion uživatelů ** Je to stále jen zanedbatelný zlomek uživatelů Androidu, ale slibný růst

22.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 35

Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc?

Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc?

** Co je to vlastně láska? Dá se vysvětlit vědecky? ** Výzkum ukázal, že zamilovaní jedinci mají mj. zvýšenou hladinu fenyletylaminu a množství testosteronu ** Je ale rozdíl mezi zamilovaností a láskou

21.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje