Internet | Vyhledávače | Brave

Googlu roste nová konkurence. Brave slibuje otevřený a anonymní vyhledávač

Brendan Eich dal světu JavaScript a spoluzaložil Mozillu stojící za Firefoxem a dalšími projekty. Před pěti lety rozjel další firmu a s ní i nový prohlížeč Brave. Odvaha v jejím názvu není náhodná – Brave se skutečně snaží dělat věci jinak.

Brave slibuje ještě lepší ochranu soukromí než Firefox. Má integrovaný Tor a podporuje i experimentální protokol IPFS, který je na rozdíl od HTTPS decentralizovaný. Stránky a dokumenty se sdílejí peer-to-peer. Brave také uživatele platí za to, že si (volitelně) nechají zobrazit reklamu. Získané peníze ve formě kryptoměny BAT lze směnit za dolary nebo jednoduše posílat tvůrcům obsahu.

Nejambicióznějším a nejnákladnějším nápadem je ale nově spuštěný vyhledávač Brave Search. Firma jej získala odkoupením společnosti Tailcat a chce jej dále vylepšovat a zpřístupňovat v dalších regionech. Brave se vymezuje proti Googlu, ale také proti DuckDuckGo, který patří mezi ty, co na ochranu soukromí hledí nejvíc. V čem je Brave Search jiný?

Podle tvůrců je plně anonymní, uživatele nijak neprofiluje a nepředává informace třetím stranám, což ale platí i pro DuckDuckGo. Jenže na rozdíl od něj si Brave buduje vlastní index a má otevřenou alternativu pro pagerank určující pořadí výsledků na stránce. DuckDuckGo vlastní indexování nemá, spoléhá se na Bing. A to, jakou magií určuje pořadí, tají.

Brave se nicméně na Bing také spoléhá, a to pro vyhledávání obrázků. Dotazy však po cestě anonymizuje. U textového vyhledávače si hraje na vlastním písečku, jen se připojuje k dalším zdrojům kvůli wikipeckým sloupkům, počasí, kurzu měn apod. Zajímavé je, že pokud nic nenajde, uživatelům nabídne tlačítko přesměrující dotaz na Google.

Pro Čechy (ani Slováky) zatím nemá smysl Brave Search používat. Některé místní stránky sice indexuje, ale tuzemský region není mezi podporovanými, čeština také chybí. Jednou ale doufejme bude.

Brave mimochodem chystá i odvážný obchodní model. Buď mezi výsledky zobrazí reklamu, nebo spustí nějakou formu placených účtů, které by byly zcela bez inzerce. Přesnou podobu ale neznáme, funkce se zatím připravuje.

Diskuze (7) Další článek: Microsoft Store dostane hromadu novinek. Teď už se snad opravdu naplní aplikacemi

Témata článku: Software, Google, Internet, Firefox, Vyhledávače, Bing, Reklama, Javascript, Mozilla, Tor, Brave, Uživatelé, Vyhledávač, Brendan Eich, Nová konkurence, BAT, Brav, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon
Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle