Internet | Vyhledávače | Brave

Googlu roste nová konkurence. Brave slibuje otevřený a anonymní vyhledávač

Brendan Eich dal světu JavaScript a spoluzaložil Mozillu stojící za Firefoxem a dalšími projekty. Před pěti lety rozjel další firmu a s ní i nový prohlížeč Brave. Odvaha v jejím názvu není náhodná – Brave se skutečně snaží dělat věci jinak.

Brave slibuje ještě lepší ochranu soukromí než Firefox. Má integrovaný Tor a podporuje i experimentální protokol IPFS, který je na rozdíl od HTTPS decentralizovaný. Stránky a dokumenty se sdílejí peer-to-peer. Brave také uživatele platí za to, že si (volitelně) nechají zobrazit reklamu. Získané peníze ve formě kryptoměny BAT lze směnit za dolary nebo jednoduše posílat tvůrcům obsahu.

Nejambicióznějším a nejnákladnějším nápadem je ale nově spuštěný vyhledávač Brave Search. Firma jej získala odkoupením společnosti Tailcat a chce jej dále vylepšovat a zpřístupňovat v dalších regionech. Brave se vymezuje proti Googlu, ale také proti DuckDuckGo, který patří mezi ty, co na ochranu soukromí hledí nejvíc. V čem je Brave Search jiný?

Podle tvůrců je plně anonymní, uživatele nijak neprofiluje a nepředává informace třetím stranám, což ale platí i pro DuckDuckGo. Jenže na rozdíl od něj si Brave buduje vlastní index a má otevřenou alternativu pro pagerank určující pořadí výsledků na stránce. DuckDuckGo vlastní indexování nemá, spoléhá se na Bing. A to, jakou magií určuje pořadí, tají.

Brave se nicméně na Bing také spoléhá, a to pro vyhledávání obrázků. Dotazy však po cestě anonymizuje. U textového vyhledávače si hraje na vlastním písečku, jen se připojuje k dalším zdrojům kvůli wikipeckým sloupkům, počasí, kurzu měn apod. Zajímavé je, že pokud nic nenajde, uživatelům nabídne tlačítko přesměrující dotaz na Google.

Pro Čechy (ani Slováky) zatím nemá smysl Brave Search používat. Některé místní stránky sice indexuje, ale tuzemský region není mezi podporovanými, čeština také chybí. Jednou ale doufejme bude.

Brave mimochodem chystá i odvážný obchodní model. Buď mezi výsledky zobrazí reklamu, nebo spustí nějakou formu placených účtů, které by byly zcela bez inzerce. Přesnou podobu ale neznáme, funkce se zatím připravuje.

Diskuze (7) Další článek: Microsoft Store dostane hromadu novinek. Teď už se snad opravdu naplní aplikacemi

Témata článku: Software, Google, Internet, Firefox, Mozilla, Bing, Vyhledávače, Reklama, Javascript, Tor, Brave, Uživatelé, Nová konkurence, Brav, Vyhledávač, Brendan Eich, BATDruhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika