Google zvažuje návrat do Číny. „Na to zapomeňte,“ varuje nejméně tisícovka jeho inženýrů

Google zvažuje návrat do Číny. „Na to zapomeňte,“ varuje nejméně tisícovka jeho inženýrů

Management Googlu musí po pár měsících řešit další vzpouru vlastních zaměstnanců. Zatímco na jaře se inženýři vzbouřili proti vedení ve věci případné spolupráce s ozbrojenými složkami na inteligentních smrtících zbraních, tentokrát jde o Čínu.

Podle úniků z interního jednání Googlu totiž management zvažuje návrat na pevninskou Čínu, kde jsou služby Googlu ve velké míře blokované. Stručně řečeno, dokud Číňan na Googlu vyhledá články o Dalajlámovi a událostech na náměstí Nebeského klidu z roku 1989, nemá internetová jednička z Mountain View šanci.

Google však podle uniklých zpráv experimentuje s kompatibilním vyhledávačem s kódovým označením Dragonfly. Pod pojmem „kompatibilní“ si přitom můžeme představit asi to, že bude kompatibilní s tamním režimem a cenzurní politikou státu. Čili žádný Dalajlama, žádný Tchien-an-men.

Problém spočívá v tom, že Google si v minulé dekádě vybudoval vizitku ochránce lidských práv a bojovníka proti cenzuře, podobné nápady jsou tedy v jeho podání dosti problematické – a to i přes případný tlak akcionářů, kteří v Číně vcelku logicky vidí ohromný trh a příslib masivního zvýšení už tak rekordních tržeb.

Jak už jsme ale napsali v úvaze Kdo skutečně vládne Googlu, Microsoftu a dalším superkorporacím? Inženýr, zaměstnanci, když se trošku osmělí, dokážou hnout světem. Ozvali se na jaře a ozývají se i nyní a to poměrně zostra.

Podle The New York Times už ve firmě koluje výzva, kterou podepsalo 1 400 zaměstnanců. Požaduje, ať si podobné nápady Google velmi rychle rozmyslí. Tlak inženýrů se přitom mezi tím přelil i do mediální scény a projekt Dragonfly, ačkoliv se o něm ví velmi málo, může firmě a jejímu renomé opravdu uškodit.

Firma po revoltě zaměstnanců sdělila, že „není blízko“ uvedení cenzurované verze vyhledávače pro Čínu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud