Google Zprávy a Reader: informace „vše v jednom“

Neomezujte se jen na jeden zdroj informací, nechte si naservírovat to nejlepší ze všech nebo sledujte každou zprávu v RSS.
Kapitoly článku

Specializované vyhledávání v českých online zpravodajských zdrojích zjednodušuje služba Zprávy Google v české verzi teprve pět měsíců. RSS čtečka Google Reader je v české verzi vlastně služebně téměř nováček, běží takto sice teprve od poloviny letošního února, ale spokojené uživatele získala i verze anglická již od uvedení v říjnu 2005.

Agregátory textů zpráv z českých zpravodajských zdrojů nejsou nic nového. Již před deseti lety se téměř legendární internetová agentura M.I.A. zapsala do dějin českého Internetu spuštěním jakéhosi proto-portálu Trafika.cz, kde se nalézaly online verze plných vydání všech předních českých deníků a několika časopisů a dalších médií s fulltextovým vyhledávačem a personalizací (s dnešním stejnojmenným agregátorem nemá kromě domény vůbec nic společného).

Jeden z pamětníků, Jiří Hlavenka, tento tehdejší počin v článku na Živě hodnotil slovy: Trafika byla jednou z prvních praktických ukázek užitečnosti Internetu pro normální lidi, spolu se Seznamem a Neviditelným psem, a tato zásluha je nehynoucí. Původní Trafika.cz zanikla postupně díky budování vlastních zpravodajských portálů vydavatelů novin a časopisů a taky díky neobratné politice nového majitele agentury M.I.A., kterým byl od roku 2001 Český Telecom. Plné texty pak nabízely komerčně různé monitoringy a objevila se postupně celá řada více či méně kvalitních agregátorů RSS zdrojů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zprávy´na internetu kdysi a nyní

Služba Zprávy Google to vlastně při vstupu na český trh měla snadné, shromažďuje totiž zpravodajství z více než 400 zdrojů zpráv v českém jazyce a automaticky je seřazuje na své hlavní stránce tak, aby nejdůležitější zprávy byly prezentovány jako první. Témata jsou aktualizována každých 15 minut, takže je pravděpodobné, že při každé návštěvě uvidíte skutečně aktuální zpravodajství. Kombinace této agregace se standardně kvalitním vyhledáváním Google je jak se Google chlubí politicky neutrální:

Služba Zprávy Google je velmi neobvyklá zpravodajská služba, v níž jsou naše výsledky sestaveny výhradně pomocí počítačových algoritmů, bez lidského zásahu. V důsledku toho jsou zpravodajské zdroje vybírány bez ohledu na politické stanovisko nebo ideologii a umožňují vám sledovat, jakým způsobem různé zpravodajské organizace informují o stejné události. Tato řada různých perspektiv a přístupů je mezi zpravodajskými stránkami online jedinečná a my ji považujeme za hlavní faktor v naší snaze pomoci vám být informováni o problémech, které se vás nejvíc dotýkají.

České Zprávy Google byly ve své době již 48. regionální verzí Google News a čeština 19. použitým jazykem. Aplikace sama se ale nepřetržitě vyvíjí, samozřejmě stále jako beta, o jedné z posledních novinek se dočtete například v článku Google News: víte, co řekly známé osobnosti?

Užitečná je technologie seskupování zpráv, která podle Google zkoumá všechny datové body pro každý článek publikovaný zdroji Zpráv Google, včetně titulků, textu a mezi jiným i dobu jeho zveřejnění. Takto identifikované články, kde je předpoklad, že jsou spolu tématicky spojeny, jsou seskupeny do skupiny pod jedním titulkem. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zprávy Google – sekce Věda a technika • Google týden na Živě v Google zprávách

Ze Zpráv Google můžete obdržet různé sekce Zpráv Google nebo výsledky vyhledávání Zpráv Google i jako RSS nebo Atom zdroje. Můžete si vytvořit a sdílet svou vlastní přizpůsobenou verzi Zpráv Google s vlastními sekcemi na úvodní stránce Zpráv Google a je možná i kombinace s regionálními verzemi Zpráv Google z celého světa.

Odkazy na zdroje:
Hlavní událostiRSS | Atom
DomovRSS | Atom
SvětRSS | Atom
EkonomikaRSS | Atom
Věda/technikaRSS | Atom
SportRSS | Atom
KulturaRSS | Atom
ZajímavostiRSS | Atom
Příklad výsledků vyhledávání jako zdroje:
Google týdenRSS | Atom

Můžete vysledovat historii tématu nebo monitorovat nově vznikající událost kliknutím na možnost „řadit podle data“ ve výsledcích vyhledávání. A v neposlední řadě je možné použít Zprávy Google jako gadget na iGoogle nebo na úvodní stránce Google Apps. RSS zdroj můžete získat i pro libovolné vyhledávání, které provádíte ve Zprávách Google. Nejprve provedete libovolné vyhledávání a pak pro vytvoření zdroje jednoduše použijete odkaz Atom nebo RSS nalevo od stránky výsledků vyhledávání.

Klepněte pro větší obrázek
Gadget zpráv na iGoogle a jeho konkurence

Klepněte pro větší obrázek

 

 

Kapitoly článku

Témata článku: Google, Web, Internet, GigaMania, Zdroje, Sdílení, Publikovaný článek, Hlavní téma, Prima, Kvalitní vyhledávání, Šindel, Položka, Atom, Hlavní fakta, Online verze, Prime, Jed, Samostatná recenze, Zprávy, Zpravodajský zdroj, Detail, Použitý jazyk, Gadget, Google+, Hlavní faktor


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 39

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 102


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky