Google | Google Asistent | Soukromí

Google znovu začne poslouchat nahrávky z Asistenta. Tentokrát ale vyžaduje souhlas

Přesně před rokem se rozpoutala bouře, kdy se zjistilo, že chytré domácí reproduktory mohou předávat některé nahrávky na další zpracování, které probíhá u reálných lidí. Firmy tuto možnost zrušily, Google ji ale nyní přináší zpět. Účast v programu je ale dobrovolná a je nutné ji prvně odsouhlasit.

Pokud doma používáte chytrého Asistenta od Googlu třeba v rámci reproduktorů Google Home či Nest, veškeré zaznamenané příkazy se ukládají do vašeho Google účtu. To se ostatně týká i pokynů pro Asistenta na chytrém telefonu. Vše si můžete zobrazit přímo ze služby Moje aktivita. Podobné logování slouží nejen k přehledu pro vás, ale i ke zlepšování služby. Google se totiž může na něm učit, co provedl správně a co naopak špatně.

V minulosti právě ale ty nahrávky, kde se něco nepovedlo, mohly skončit u reálné osoby, která si je poslechla a následně vyhodnotila. A byť se jednalo o anonymizovaný úryvek (tedy bez spojení s konkrétním Google účtem), nahrávky často obsahovaly velmi osobní výjevy z domácnosti – jednalo se třeba i o ty záznamy, kdy se Home spustil i v momentě, kdy neměl.

Google, stejně jako Amazon který podobný problém řešil u své Alexy a Apple u Siri, tuto kontrolu zrušil. Nyní ale přichází s aktualizovanými podmínkami a dotčené uživatele obeslal e-mailem, ve kterém informuje, že připravil nové nastavení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Tento e-mail vám možná došel do schránky. Informuje o novém nastavení v rámci účtu.

Nově je tak zcela na vás, zda chcete nahrávky ukládat k dalšímu zpracování a pomoci tak vylepšit službu, byť za cenu toho, že nahrávku možná někdy někdo uslyší. Stále ale platí, že cokoliv v rámci sekce Moje aktivita, si můžete nejen zobrazit, ale i smazat, což lze i hromadně. Nastavit si dokonce můžete i automatické mazání aktivit po určité době.

Diskuze (11) Další článek: Aplikace TeamViewer QuickSupport umožní vzdálené ovládání všech zařízení s Androidem

Témata článku: Hardware, Software, Google, Apple, Bezpečnost, Umělá inteligence, Amazon, E-mail, Google Asistent, Chytrá domácnost, Siri, Google Home, Alexa, Sledování, Soukromí, Nest, DBF, Nahrávka, ASI, Reproduktor, Nové nastavení, Souhlas, Asistent, Home, Účet

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5