Google Zeitgeist 2008: Přehled nejvyhledávanějších slov

Včera Google zveřejnil nejvyhledávanější termíny na českém i světovém vyhledávači. V Česku se nejlépe vedlo multimédiím, světu ale kupodivu vládne pevnou rukou Sarah Palinová.

Google včera představil výsledky letošního Zeitgeistu, tedy nejvyhledávanějších výrazů na stejnojmenném vyhledávači a těch, které v pomyslném žebříčku co nejvíce poskočily a způsobily určitý „haló“ efekt. Právě ta druhá kategorie skokanů je pak nejčastěji považovaná za skutečného „ducha doby“, vnáší totiž rozruch do jinak poměrně klidných vod současného internetu.

Skokan roku

Google tuto komplexní statistiku zpracovává každoročně na sklonku roku, k dispozici už ale není pouze pro americký nebo globální region, ale i pro konkrétní země. Jak, kdy a co jsme tedy hledali na českém Googlu v letošním roce?

Google Zeitgeist 2008 pro Českou republiku
Skokani rokuNejčastěji vyhledávané termíny
1. Filmy online1. MP3
2. iPhone2. Hry
3. Facebook3. YouTube
4. Naruto4. Mapy
5. Aukro5. Práce
6. YouTube6. Praha
7. Ošklivka Katka7. Brno
8. Bary a restaurace8. Video
9. Opencard9. TV
10. Xfaktor10. Program

Podívejte se: Český Google Zeitgeist v letech 2006 a 2007

Skutečný rozdíl mezi nejvyhledávanějšími výrazy a (pouze) skokany velmi dobře vysvětluje následující graf z aplikace Google Trends. Zatímco druhým největším skokanem byl pro letošní rok iPhone, obecně návštěvníci Googlu mnohem častěji vyhledávali mobilní telefony značky Nokia. Byl to ale právě iPhone, který na českém internetu způsobil skutečný rozruch. I když bublina po čase splaskla, stal se jedním z nejvýraznějších témat letošního roku.

trends_nokia_iphone.png
Český Google: porovnání vyhledávání iPhone a Nokia v průběhu letošního roku

Vítězem mezi skokany nicméně nakonec nebyl iPhone ale dvousloví „filmy online“, o které byl zájem zejména na jaře a po srpnové přestávce pak i v listopadové špičce. Otázkou zůstává, zda za nebývalým zájmem o filmy na webu stojí videoportály, které postupně vedle krátkých šotů nabízí i kompletní seriály a dokonce i celé filmy především staršího data, nebo jsme prostě hledali na webu cestu, jak získat svůj oblíbený film z RapidSharu, P2P aj.

Na třetí příčce se mezi skokany umístil Facebook, který byl letos lokalizovaný a česká komunita se na tomto asi nejtypičtějším příkladu globálního social-networkingu v průběhu roku zečtyřnásobila. Ačkoliv by se mohlo zdát, že o iPhone a Facebook bude zájem i v globálním měřítku, opak je pravdou. Na českém Googlu tedy hledají buď pouze technologicky zdatní jedinci, anebo na tuzemském trhu zapůsobil efekt 3G iPhonu nebývale silně. Na podobnou pozici se totiž letos mezi skokany dostal chytrý mobil od Applu povětšinou jen v Británii a USA.

Český, česká, česky

A jak dopadlo vyhledávání, ve kterém se objevilo slovo „český“? Žádné překvapení, žebříčku vládne „Česká televize“, které sekundují „pravidla českého pravopisu“. Čechy dále zajímá vedle přirozených evergreenů i „Česká Miss“.

Nejčastěji vyhledávané termíny
1.  Česká televize
2.  Pravidla českého pravopisu
3.  Česká hymna
4.  Česká republika
5.  České rádio
6.  České Budějovice
7.  Český humor
8.  Typické české
9.  Česká Miss
10. Xfaktor česky

Kauzy a aféry

A jak na tom jsou tuzemské kauzy a aféry? Byl o ně na Googlu vůbec zájem? Nejvíce surfaře s českou IP adresou zajímala aféra kolem Berky, Leoš Mareš, a na třetím místě pak Čunek v závěsu s kauzou poslance Moravy. Samozřejmě je nutno mít na paměti, že se jedná o zájem aktivní, tedy o zájem surfařů se o těchto osobách něco dozvědět skrze vyhledávač – mediální zájem na stránkách bulvárních plátků i solidního zpravodajství může vypadat zcela jinak. Už na první pohled do tabulky je ale zřejmé, že nějaká ta korelace tu přeci jen bude.

Nejčastěji vyhledávané termíny
1.  Kauza Berka
2.  Kauza Mareš
3.  Kauza Čunek
4.  Kauza Morava
5.  Kauza Nohavica
6.  Kauza Plechanec
7.  Kauza Tlustý
8.  Kauza Moťovský
9.  Kauza Berdych
10. Kauza Bohdalová

Rejstříky a žádosti, prostě správní záležitosti a byznys

Na Googlu jsme se ale letos zajímali i o čistě správní záležitosti. Nejčastěji jsme v této kategorii vyhledávali „rejstřík“, „žádost“ a z konkrétních aplikací pak Živnostenský rejstřík.

Nejčastěji vyhledávané termíny
1.  Rejstřík
2.  Žádost
3.  Živnostenský rejstřík
4.  Smlouvy
5.  Akce
6.  Reklama
7.  Marketing
8.  Management
9.  IČO
10. Firmy

Showbyznys

První místo mezi celebritami náleží zpěvačce Ewě Farné a Jarkovi Nohavicovi, který za to nicméně vděčí také své aféře z dob minulého režimu. Setrvalý zájem má na Googlu česká společnost také o Daniela Landu, Chinaski, Tři sestry a Ošklivku Katku, která se letos probojovala i do první desítky mezi skokany.

Nejčastěji vyhledávané termíny
1.  Ewa Farná
2.  Nohavica
3.  Daniel Landa
4.  Chinaski
5.  Tři sestry
6.  Kluci v akci
7.  Ošklivka Katka
8.  Leoš Mareš
9.  Kateřina Janečková
10. Marek Ztracený

Fotbal vs. Hokej

Pokud bychom české celebrity srovnali s těmi zahraničními, hledáme na Googlu nejčastěji Madonnu, Rihannu, Nightwish, ale i nesmrtelného Chucka Norrise.

Nejčastěji vyhledávané termíny
1.  Fotbal
2.  Hokej
3.  Golf
4.  Euro 2008
5.  Skate
6.  NHL
7.  Tenis
8.  Olympic (hudební skupina, nebo LOH v Pekingu?)
9.  F1
10. Brusle

Pokud jsme letos hledali něco o sportu, disciplínám jednoznačně vládl fotbal a hokej. Na třetím místě jsme hledali nejčastěji golf. LOH v Pekingu převálcovalo fotbalové Euro 2008. Zajímavý je také pohled do Google Trends na časovou osu a duel fotbal vs. hokej. Jak vidno, jarní mistrovství světa v hokeji svou atraktivitou ve vyhledávači překonalo i letní fotbalový evropský svátek.

trends_hokej_fotbal.png
Český Google: porovnání vyhledávání slov hokej a fotbal

Pizza převálcovala poctivý český guláš

A u Google Trends ještě chvíli zůstaňme. Jak to třeba letos vypadalo s vyhledáváním informací o počasí? Jednoznačně vládnou jarní a letní měsíce, zima nás kupodivu tak nezajímá.

Nakonec snad ještě jeden malý duel. Vládne českému Googlu tuzemský guláš nebo italská pizza? Tradiční guláš letos nemohl pizze vzdorovat. Na tomto poměru se jistě podepsal počet zdejších pizzerií a obliba objednávek italského tradičního pokrmu přes internet.

trends_pocasi.png  trends_pizza_gulas.png
Jak jsme v průběhu roku hledali počasí, pizzu a guláš

Na webu nejčastěji hledáme hudební nahrávky ve formátu MP3, informace o hrách a videa na YouTube. Skokany pro letošní rok je ale online video, chytrý iPhone od Applu a kupodivu i Facebook. který postupně objevuje i konzervativní návštěvník českého webu.

Světové výsledky

A můžeme se s těmito výsledky srovnávat se světem? Částečně. I Američané propadli iPhonu a Facebooku, ačkoliv jejich největším skokanem je samozřejmě nově zvolený prezident. Podobně dopadly i výsledky pro Velkou Británii. Světovými skokany jsou ale kupodivu zcela jiní hráči.

Google Zeitgeist 2008: skokani
SvětUSA
1. Sarah Palin1. Obama
2. Beijing 20082. Facebook
3. Facebook login3. Att
4. Tuenti4. iPhone
5. Heath Ledger5. YouTube
6. Obama6. Fox News
7. Nasza klasa7. Palin
8. Wer kennt wen8. Beijing 2008
9. Euro 20089. David Cook
10. Jonas Brothers10. Surf the channel

Zatímco na prvním místě Obamu pokořila Sarah Palinová, bývalá kandidátka na post americké viceprezidentky za Konzervativní stranu, druhé místo snad po právu ovládl Peking 2008 (možná i zásluhou Číny, která se letos stala internetovou jedničkou co do absolutního počtu obyvatel s přístupem na internet). Třetí místo patří Facebooku, který je společným jmenovatelem mnoha zemí, Obama se kupodivu propadl až na šestou pozici.

trends_global_palin_obama.png
Google Trends ve světě: Ačkoliv se zdá, že je Obama díky vítězství nepokořitelný,
největším skokanem se podle Googlu nakonec stala Sarah Palinová 

Pokud v Google Trends provedete malý globální duel s termíny Obama a Sarah Palin, zvítězí drtivě nový americký prezident. O něm se ale na druhou stranu píše po celý letošní rok. Sarah Palinová byla po většinu roku pro globální společnost naprostou neznámou a tak pravděpodobně zdánlivě nižší štít stačil k tomu, aby se stala největším globálním skokanem pro letošní rok.

Who is... What is... How to...

Jak jste si mohli přečíst v našem starším článku, loni se Američané nejčastěji ptali, kdo je to Bůh, co je to láska a jak líbat. Co se během posledního roku změnilo?

  • Pokud Američané letos do vyhledávače napsali spojení „who is…“, nejčastěji se ptali na to, kdo je to Obama a McCain. Bůh ani Satan už je nezajímá.
     
  • Pokud naopak do Googlu napsali „what is...“, opět je nejvíce zajímalo, co je to láska. Stejný zájem ale měli i o život, Javu, RSS nebo 3G. Oproti loňskému roku se toho tedy příliš nezměnilo.
     
  • Pokud Američané do vyhledávače napsali „how to...“, chtěli nejčastěji vědět, jak kreslit. Líbat naopak už umí a tak tato činnost klesla na druhé místo. Američané se chtějí také naučit psát, vařit, vázat kravatu a hackovat.

Webový portál Google Zeitgeist 2008 (včetně českých výsledků)
Google Trends (trendy ve vyhledávání)
Google Insights for Search (co svět hledá na Googlu)

Diskuze (12) Další článek: Nový WordPress 2.7 přináší zásadní změny a zjednodušení

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,