Google ze strany hackingu

Prakticky každý uživatel ví, že Google není jen běžným vyhledávačem. Jeho důmyslné operátory mohou být snadno využity i k odhalení na první pohled skrytých informací.
Google ze strany hackingu
Kapitoly článku

Drtivá většina uživatelů bere Google jako všemocného pomocníka při hledání rozličných informací, webových stránek a využívá také další z široké nabídky jeho služeb nebo aplikací. To je ta líbivá strana mince Googlu, druhá naopak může přinést některá negativa: Řeč bude především o takzvaném Google hackingu, ale existují také další úskalí, třeba populární Google bomby.

Hledání na první pohled neexistujícího

Pojďme se blíže podívat na Google hacking. Co to vlastně je? Nic tajného, nic těžkého, nic nepochopitelného. Google hacking obecně označuje kladení speciálních dotazů vyhledávači, s jejichž pomocí se uživatel snaží nalézt některé zajímavé informace. Už z toho je jasné, že nejde o žádnou chybu ze strany Googlu, ale vlastnost, nezodpovědnost zpravidla spočívá na straně nedůsledných uživatelů, kteří svá citlivá data (byť nechtěně) vystavují celému světu.

Útočníci takto nejčastěji hledají například omylem sdílené dokumenty, které prostě správce webu umístil do volně přístupného adresáře, namísto toho, aby je na serveru „uklidil“ do síti skryté části. To ale nemusí být jediný případ, kdy lze umně vytvořenými dotazy nalézt na první pohled nedostupné informace. Je totiž možné dopídit se také údajů o softwarovém vybavení vzdáleného serveru, najít řadu strojů s aktuálně zranitelnými službami apod. Opět ale dodejme, že Google se tohoto zneužití dočkal jen díky kvalitnímu hledání, za pomoci obdobných dotazů je možné podobně postupovat také v jiných vyhledávačích. I když třeba ne s tak uspokojivými výsledky.

Ještě než se pustíme do představení některých konkrétních dotazů, není od věci vypíchnout jednu úzce související vlastnost Googlu, jmenovitě se jedná o archív. V seznamu stránek kromě přímého odkazu naleznete také odkazy do archívu, tedy dřívější podobu. Jedna z možností využití je prohlížení stránky, i když právě není dostupná, z pohledu slídila po informacích ale archív nabízí také možnost podívat se na dřívější zajímavé údaje, které správce později úmyslně odstranil. Aktualizace archívu nějakou dobu trvá a právě v tomto mezidobí má útočník šanci nalézt již jako by nedostupné informace.

Základní operátory a nahlédnutí do dazabáze

Mezi základní techniky Google hackingu patří prohledávání souborů předem vyhlédnutých typů, k čemuž slouží operátor filetype. Pokud tak například chcete hledání omezit pouze na zaindexované tabulky aplikace Microsoft Excel, přidáte k dotazu filetype:xls, podobně pak třeba pro dokumenty textového procesoru Word zase filetype:doc. Podporovány jsou samozřejmě také třebas čistě textové soubory TXT, formáty RTF, PDF a další.

Klepněte pro větší obrázek
Google Hacking Database patří mezi nejlepší zdroje při hledání praktických ukázek Google hackingu

Další zajímavou technikou je omezení hledání pouze na vybrané domény, a to prostřednictvím operátoru site. Tak například pokud chcete vyhledat jen stránky v doméně cpress.cz, rozšiřte dotaz o site:cpress.cz. Podporovány jsou i další řády, tedy třeba site:knihy.cpress.cz apod. A proč rovnou nezkombinovat již představené hledání v rámci určitých typů a souborů a domén? Konkrétní příklady hledání můžete nalézt například ve slavné online databázi Google Hacking Database.

Stranou při Google hackingu nezůstává ani omezení textu v adrese, přesněji v celém URL, prostřednictvím operátoru inurl. Pokud tak chcete vyhledat stránky, jež ve své cestě mají například slovo hesla, doplňte dotaz o inurl:hesla. Pro představu zkuste zalistovat například výsledky jednoduchého dotazu inurl:hesla filetype:txt.

FTP a další soubory

Když už jsme nakousli problematiku hesel v souvislosti s Google hackingem, můžeme se pozastavit u některých konkrétních příkladů. Právě na nich je vidět, že sami uživatelé, resp. nedůslední správci dovolují najít zajímavé informace také z tohoto soudku. Například populární správce souborů Total Commander hesla k FTP serverům ukládá šifrovaná do souboru s názvem wcx_ftp.ini, není proto nic jednoduššího, než se na ně zaměřit – zkuste v Googlu například dotaz inurl:wcx_ftp.ini.

A že jsou hesla šifrovaná? To vzhledem k nepříliš silnému šifrovacímu algoritmu není zas až takový problém, k dispozici se totiž nabízejí utility k jejich rekonstrukci. Nebo ještě jednodušeji stačí, abyste nalezeným INI souborem přepsali vlastní, všechna připojení pak budete mít k dispozici v Total Commanderu i bez lámání šifrovaných hesel.

Klepněte pro větší obrázek
Obsah jednoho ze souborů wcx_ftp.ini získaného prostřednictvím Googlu

O tom, že základní techniky Google hackingu nemusí sloužit pouze k hledání citlivých informací, svědčí například možnost nalezení hudby, videa nebo dalších věcí. I když dotazy v poměrně vysoké míře připomínají ty, jimiž se lze pídit po nechtěně sdíleném obsahu. Tak například operátor allintitle, který vybere stránky o určitém názvu, může najít uplatnění při hledání MP3 od určitého interpreta dotazem allintitle:“index of “ “mp3“ apod. Získáte tak seznam všech stránek, které ve svém názvu obsahují mp3, spojení index of navíc vybere hlavně ty výsledky, které zobrazují výpis souborů ve vzdálené složce.

Témata článku: Software, Google, Bezpečnost, Web, Nalezený soubor, Služba, Univerzální zdroj, Populární správce, Online soukromí, Stránka Wikipedie, Zástupný symbol, Zajímavý obsah, Silná doména, Stráň, Microsoft Account, Rapidshare, Microsoft IIS, Účet, Software 602, Funkční koncept, Webová služba, Google+, Zajímavé jméno, Jediný případ, Přihlašovací stránka, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Recenze hardwarové peněženky Ledger Nano S Plus. Moderní trezor pro kryptoměny

Recenze hardwarové peněženky Ledger Nano S Plus. Moderní trezor pro kryptoměny

** Testovali jsme kryptoměnovou peněženku Ledger Nano S Plus ** Hardwarová peněženka je jeden z nejbezpečnějších způsobů pro uložení klíčů pro kryptoměny i NFT ** Výbava je moderní a software podporuje i aplikace v segmentu DeFi

Karel Javůrek
Kryptoměnová peněženkaKryptoměnyBezpečnost
Tvůrci Alien: Isolation představují komiksově laděnou akční týmovku Hyenas

Tvůrci Alien: Isolation představují komiksově laděnou akční týmovku Hyenas

Skvadra pestrobarevných hrdinů půjde po merchi a slávě v nové hře od Creative Assembly.

Michal Maliarov
HyenasCreative AssemblyAkce
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Naprogramovali jsme počítadlo cyklistů do lesa. Na dvě tužkovky vydrží Jirkovi celou sezónu

Naprogramovali jsme počítadlo cyklistů do lesa. Na dvě tužkovky vydrží Jirkovi celou sezónu

** Stavíme jednoduché počítadlo lidí na baterii ** Jaké komponenty se nabízejí? ** Zkusíme si to na stavebnici Tower

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku